Suomeen pitää saada kovemmat rangaistukset kautta linjan! Autoilijoita rangaistava korkeimmilla sakoilla, pienemmillä rajoituksilla ja töyssyjä suurennettava. Lisäksi saatava vuosittainen rangaistusmaksu kaikille myös autottomille. Eiköhän sitten opita!
Suomeen saatava rangaistuksia
Onhan hirvivaara!
3113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
...sakot maksetaan paikan päällä heti tai auto jää kaniin (avaimet poliisille). Ei ajokortin poisottoa, vaan kuski pois liikenteestä. Rattijuopoille niskalaukaus. Liian lähellä ajavat joutuvat haistamaan persettä konkreettisesti. Töyssyjä lisää teille, mutta niistä ei varoiteta ja paikkaa muutetaan satunnaisesti, mutta nopusrajoitusten mukaan niihin voi ajaa. Reilusti hitaammin ajajille tarra, joilla voi ajella vain pikkuteitä. Kaikki ajoneuvoista saatava verotus käytetään tiestön parantamiseen. Keltaisen viivan ohittelijan auto maalataan keltaiseksi, samoin kuljettaja. Tässä aluksi, kovennetaan tarvittaessa.
Tässä maassa niin paljon kaiken maailman masokisteja ja perseenhaistelijoita, jotta tuommosella vaan liikenne menisi villimmäksi. Miksi muuten teinipojat tilaisivat vanhojen ukkojen paskasia kalsareita ja vielä maksavat siitä? "Nuoren naaraan pikkuhousut 30€" jne...
Pitää olla uniformuu ja valvontakameraa, poliisia ja mikrofoonia. Mitä enemmän kansalainen on tässä maassa polvillaan, sitä enemmän himo kasvaa.
Muutaman vuoden päästä on Suomi varmasti maailman tarkimmin kameravalvottu maa tieliikenteen osalta ja nämä nysvärit huutaa lisää ruoskaa! Ehkä kalikka kolahtaa, kun alle nopeusrajoitusten tehdyt ajovirheetkin ruvetaan rekisteröimään ja pistetään kortin omistus uuteen harkintaan.
Suomessa siis viime vuonna asennettu tuhansia "sää" ynnä muita "liikenteenseuranta" kameroita, jotka kohta yhdistetään järjestelmään, jossa kamerat tunnistavat rekisterikilvet ja valjastetaan poliisin käyttöön.
Ehkä tämä kaikkien toivoma järjestelmä saadaan aikanaan myös valjastettua toimintaan, jossa karsitaan pois liikennettä hidastavat junnaamalla ajavat kuljettajat.
Jostain se raha on saatava, jos kerran ylinopeudet loppuu tyystin. Ei kai kukaan niin tyhmä ole, että ottaa tahallaan laskua ja kuka sitten maksaa tuon sakoista pois jääneen osan ja tämän valvonnan kustannukset valtiolle? Törttöilevät nysvärit ja kaikki, jotka ylipäänsä ajavat autoa!
Suomalainen saa mitä haluaa! Tarkkailkaa lähimmäistänne! Sinuakin tarkkaillaan kohta jo muualtakin, kun peilistä!