Tuollainen sattui silmään:
http://www.blogilista.fi/blogi/oma-talous/24151
Huima tuotto sijoitusasunnolle
5
814
Vastaukset 5
- Velkakierre
Kun lasketaan muutaman vuoden päähän vaikkapa 15000 euron suuruinen putkiremppa, saattaa 15 prosenttia jäädä toiveuneksi. Sen remontin maksamiseen menee nimittäin noin 7 - 8 vuoden kaikki puhtaat vuokratuotot.
Oikeaa tuottoprosenttia varten pitää noin lähellä oleva putkiremontti jo lisätä ostohintaan liki täysimääräisenä. 30000 - 35000 euron kokonaispääomalle tuotto jääkin sitten jo 7-9 prosentin välille, eikä siinä ole vielä laskettu mukaan tyhjiä kuukausia ja muita remontteja.- sdfsdfsdfsd
Päälle vielä vuokralaisen menettäminen ja paluu normaalille 300€:n vuokratasolle niin tämä sijoitus olikin sitten siinä.
- Asuntosijoittaja vm -76
ei ole 30 000 - 35 000 euroa, ellei niitä putkia tehdä kullasta, vai meinaatko että sijoittajan täytyy maksaa koko taloyhtiön putkiremppojen yhteissumma!? ;D
- Asuntosijoittaja vm-76
laskelmat todellisen vuokratason mukaan, eikä tuon "ylihintaisen" vuokran mukaan, koskaan ei voi etukäteen tietää kauanko nykyinen vuokralainen asunnossa viihtyy ja voi olla ettet saa enää noin kovaa vuokraa jatkossa.
Kuten itse arvelit oikeaa vuokratasoa, kannatta laskelmat laskea sen pohjalta. Itse lasken aina siten, että nettotuoton olisi oltava vähintään 7%, muuten ei kannata ostaa, tuon 7% säännön tuo asunto jokatapauksessa täyttää, eli vuokra miinus yhtiövastike miinus 28% pääomavero.
Knoppitietona, jotta vuokratulot verotetaan palkkaverotuksen yhteydessä siihen saakka kunnes vuokratulot ylittävät 4000 euroa.
Itse vältän kovia yhtiövastikkeita, koska jos kämppä on 2-3 kk vuokraamatta, niin sinä itse maksat tuon ajan yhtiövastikkeet omasta pussistasi. Eipä tuo summa nyt toki töissä käyvän taloutta kaada, mutta jos sinulla on useampia suurella vastikkeella olevia kämppiä ja sattuu käymään niin että yhtä aikaa on esim. 3 kämppää vuokralaisena, niin summa alkaa nousemaan jo kohtuuttomaksi.
Jostain on kuitenkin aloitettava, ota lainaa sen verran pitkällä laina-ajalla, että pystyt lyhentämään sitä kokonaisuudessaan tuolla vuokratulolla. Arvioisin laina-ajan olevan noin 13-15 vuoden luokkaa, jonka jälkeen asunto on maksettu ja sinulta ei ole mennyt latiakaan, ellei ole ollut vuokraamattomia kuukausia tai remppoja.
Itse tähtään siihen, että meikäläisellä olisi 10 kämppää siihen mennessä kun olen 35 v, jolloin voisin jättäytyä osa-aikaeläkkeelle 50 vuotiaana kun lainat on maksettu. Siksi osa-aikaeläkkeelle, jotta täytyyhän sitä seurata, jotta vuokrat tulee ajallaan... ;)
Paljoltihan tämä homma on pankinjohtajan ja tuurin varassa, eli riippuu löydänkö ostettavia kämppiä ja antaako pankinjohtaja lainaa riittävästi.
P.S. 4 kämpää kasassa... - kyyninen
Tiedänpä tapauksen missä sijoituskiinteistön tuotto on yli 50 %, se on jo aika kova.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1551037En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44707Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.127651Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi23638- 43617
- 67605
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää160565Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal51547Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni34544Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34518