Vanha auto amerikasta

Ova

Moi,
mua kiinnostais tietää, että minkälainen projekti ois tuoda vanha auto jenkeistä Suomeen? Mitä luokkaa on rahtimaksut ja miten toi verotus/tullaus menee noiden vanhojen (60-luvun) autojen kanssa? V8-Magazinessa on muistaakseni välillä ollut joidenkin firmojen mainoksia, jotka tuo autoja sieltä Suomeen. Mutta mitäköhän niiden kulut on...?

Kiitokset jo etukäteen vastauksista.

4

3413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • autokoulu

      verotus ja tullaus homma selvii tullin sivuilta ja rahtimaksut selvii huolinta firmasta kun kysyt.mitä luulet,saako täältä,tai yleensä mistään keskustelupalstoilta,oikeampaa tietoa kun kysymällä suoraan kyseiseen hommaan liittyvästä firmasta/viranomaiselta.

    • Piipappaluula

      Avaimet käteen itärannikolta n. 2t eur, sis. kaiken suom. firman kautta. L-rannikolta vähän kalliimpi. Alkup. vanhan auton voi saada tuotua ilman tulli-%:ia, ALV lankeaa. Autovero on 60-luk. joku 100-200 eur.

      Tuossa on tietoa:
      http://www.overdrive.fi/forum/viewtopic.php?t=101297

      • on halvempi

        Laivauksen voit hommata ihan itsekin, säästät yli puolet. Ota itse yhteyttä laivayhtiöön.


    • tänne

      muutama projekti lisää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      101
      8827
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4349
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1946
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      39
      1554
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1480
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1209
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1190
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      887
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      872
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe