Camber kulma ja renkaiden kuluminen

Autoni vasemman etupään renkaassa on camber kulma pahasti pielessä. Camber on -1.55. Eli negatiivista camberia on yli puolitoista astetta.
Miten on kuitenkin mahdollista että rengas kuluu ulkoreunasta eikä sisäreunasta? Sisäreunassa pintaa on n. 5mm ja ulkoreuna on jo sileä.
Muut pyöränkulmat (caster, auraus jne on kunnossa).
312223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Renkaan kulumiseen. Täytyy olla todella suuresta kulmasta kysymys että alkaa vaikuttaa. Esim. takavuosina nuorison hyvin paljon madalletuissa bemareissa oli takarenkaissa rajusti negacambeeria ja tuolloin renkaat kuluivat sisäreunasta.

Renkaa kulumiseen vaikuttaa eniten aurauskulmat, siis kaikkien renkaiden aurauskulmat. Edessä hieman liikaa aurausta ja vielä auto kulkee hieman vinossa takarenkaiden kulmien ollessa myös pielessä, niin johan kuluu nopeasti eturenkaat.

Jos aurausta on liikaa, niin on tavallista että oikeanpuoleinen rengas kuluu enempi.

Äänestä
  • Auto on käynyt nelipyörmittauksessa ja säädössä. Kaikkien renkaiden kaikki pyöränkulmat ja auraukset ovat kyllä kunnossa lukuunottamatta tuota vasemman eturenkaan reilua negatiivista camberia. Miten on siis mahdollista että reilulla negatiivisella camberilla rengas kuluu runsaasti ulkoreunasta?

    Auto on siis kolaroitu tuosta etukulmasta, ja iskari on varmaankin kiero jonka takia myös negatiivista camberia löytyy. Ei se kuitenkaan selitä sitä miksi se rengas ulkoreunasta kuluu.

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    Auto on käynyt nelipyörmittauksessa ja säädössä. Kaikkien renkaiden kaikki pyöränkulmat ja auraukset ovat kyllä kunnossa lukuunottamatta tuota vasemman eturenkaan reilua negatiivista camberia. Miten on siis mahdollista että reilulla negatiivisella camberilla rengas kuluu runsaasti ulkoreunasta?

    Auto on siis kolaroitu tuosta etukulmasta, ja iskari on varmaankin kiero jonka takia myös negatiivista camberia löytyy. Ei se kuitenkaan selitä sitä miksi se rengas ulkoreunasta kuluu.

    Muuttuu camberin mukana, (mm. renkaan keskikohta siirtyy), ja sen jälkeen alkuperäiselle asetukselle annetut muut (auraus) kulmat eivät enää ole oikein.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Autoni vasemman etupään renkaassa on camber kulma pahasti pielessä. Camber on -1.55. Eli negatiivista camberia on yli puolitoista astetta.
Miten on kuitenkin mahdollista että rengas kuluu ulkoreunasta eikä sisäreunasta? Sisäreunassa pintaa on n. 5mm ja ulkoreuna on jo sileä.
Muut pyöränkulmat (caster, auraus jne on kunnossa).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu