Olen kärsinyt aamuyön heräilystä ja lääkäri kirjoitti minulle tähän ongelmaan lääkkeet, jotka ovatkin parantaneet nukkumistani. Olen syönyt lääkettä noin kuukauden (1 tabletti iltaisin)ja vaikka nukunkin nyt oikein hyvin, olen huomannut että painoa on tullut muutama kilo lisää vaikka ruokailutottumukset ja liikuntatavat ovat entisensä. Tästä ilmiöstä en olekaan kovin innoissani :( Lääkettä käytetään kuulemma yleisemmin masennuksen hoitoon ja välillä myös siis uniongelmiin. Valitettavasti en saa lääkkeen nimeä nyt mieleen :( Olisinkin kysynyt voivatko tämän tapaiset lääkkeet aiheuttaa lihomista, aineenvaihdunnan hidastumista, turvotusta tms. Syön terveellisesti ja varsinaista "hikiliikuntaa" ja treeniä tulee n.6h viikossa mikä on mielestäni aivan tarpeeksi (tähän siis lisäksi vielä kaikki normaali arkiliikkuminen) Osaakohan joku auttaa? :)
Masennuslääkkeiden lihomisvaikutus
uniongelmainen
2310
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Nimi auttaisi. Osa lihottaa osa ei.
Remeron/Mirtat. voi nostaa painoa, mm. kerryttämällä nestettä, lisäämällä ruokahalua ja hid.aineenvaihd.