Ainoa vaihtoehto toiminimi?

kysymys...

Heippa,

olen opiskelija ja olen valmistunut myös kynsimuotoilijaksi. Kynsien tekoon ei nyt opiskelijana ole paljon aikaa. Olen ajatellut tehdä kynsiä kavereille, ehkä yhdet korkeintaan 2 kynnet viikossa. Haluan kuitenkin pienen maksun kynsistä (30e olen ajatellut) ja haluan hoitaa homman laillisesti. Onko näin pieneen toimintaan pakko hommata toiminimi vai voiko hommaa hoitaa mitenkään helpommasti?
Kiitos, jos joku osaa vastata.

7

722

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EK-K

      Suosittelen hakemaan Y-tunnuksen prh:sta.

      Pidä kirjanpitoa tulosta ja menoista. Kun tulot ylittää tosiasialliset menot, Sinun täytyy maksaa veroa tuloksesta. Voit ilmoittaa satunnaiset tulot/menot lomakkeella A5 verottajalle henkilökohtaisen verotuksen yhteydessä.

      ALV rekisteriin kuulumisessa on etuja myös, nimittäin saat vähentää ostojen alv:t. Kuitenkin joudut joka kuukausi lähettämään alv ilmoituksen verottajalle. Tosin sekin käy näppärästi nykyään tyvi-palvelun avulla.

      Ammatinharjoittaja voi tehdä yhdenkertaista kirjanpitoa. Kuitenkin veroilmoituksen täyttö helpottuu huomattavasti kahdenkertaista kirjanpitoa pitävälle.

      Kirjanpitoa varten on olemassa erilaisia edullisiakin kirjanpito-ohjelmia. Itselläni on käytössä tietosuunnan ohjelmistot http://www.tietosuunta.com/ .

      Suosittelen lukemaan lisää yrityksen perustamisesta ja verotukseen liittyvistä asioista http://www.vero.fi , http://www.prh.fi sekä http://www.ytj.fi

      • yhtä kuin

        google... hohhoijakkaa....


      • ap.

        toiminimi/y-tunnus on ainoa vaihtiehto vaikka toiminta olisi näin mielettömän pientä?
        Eikö silloin pitäisi kaikilla kirpparimyyjillä ja muilla tämmösillä myöskin olla y-tunnus?


      • EK-K
        ap. kirjoitti:

        toiminimi/y-tunnus on ainoa vaihtiehto vaikka toiminta olisi näin mielettömän pientä?
        Eikö silloin pitäisi kaikilla kirpparimyyjillä ja muilla tämmösillä myöskin olla y-tunnus?

        Yksityisen elinkeinonharjoittajan velvollisuutta tehdä kaupparekisteriin perusilmoitus määrittävät sekä kaupparekisterilaki (2 § ja 3 §) että laki elinkeinonharjoittamisen oikeudesta.

        Kirpputorit on tarkoitettu ainoastaan käytetyn tavaran myyntitoimintaan ja kaikkien myytävien tuotteiden tulee olla myyjän tai hänen perheenjäsenten omassa käytössä olleita tavaroita. Myös vanhan tavaran kauppa on veronalaista toimintaa. Harvoin kuitenkaan perusirtaimiston myynnistä tulee ns liikevoittoa siten että siitä joutuisi maksamaan veroa.

        Jos tulosi on äärimmäisen satunnaista pientä tuloa, eikä toimintasi täytä elinkeinotoiminnan piirteitä, niin silti kaikki tulot on ilmoitettava verottajalle. Pidä siis vähintään yhdenkertaista kirjanpitoa ja katso ettei tulo ole suurempi kuin menot.

        Toiminimestä ei ole haittaa, ellet ole työtön työnhakija tms johon yrittäjyydellä on vaikutuksensa.


      • kotona?
        yhtä kuin kirjoitti:

        google... hohhoijakkaa....

        hei sinä siell. Mit sulla on häntä ek-k ta vastaan....joka kohdassa/sivuilla kun käyn kyns-juttuja seuraamassa, sinä olet mollaamassa ek-k ta...MIKSI? Mit saat siitä.
        Ek-k n vastaukset olivat JÄLLEEN KERRAN oikein!!
        Vaivaako sinua kateus,mustasukkaisuus vai vain päteä
        pitän....ota ny jo se pyyhe pois...älkä heitä sitä enää `kehiin`...google...mitä tarkoitit,täh....


      • y-tunnari
        ap. kirjoitti:

        toiminimi/y-tunnus on ainoa vaihtiehto vaikka toiminta olisi näin mielettömän pientä?
        Eikö silloin pitäisi kaikilla kirpparimyyjillä ja muilla tämmösillä myöskin olla y-tunnus?

        niimpä. mutta niitä ja heitä ei tajuta yrittäjiksi...
        vain me rehellisesti palvelualalla olevaien on pakko hankkii y


    • Ei tarvitse olla toiminimi.

      Ilmoitat verottajalle nämä tulosi kynsitaiteilijana olosta, ja maksat verot kuten muistakin tuloistasi, jos olet opiskelujen ohella muuallakin töissä, se on siinä.

      Jos nämä ovat ainoat tulosi, ilmoitat ne päätuloina (tai ehkä opiskelijana sivutuloina - kysy verottajalta).
      Jos olet myös muualla töissä, silloin ainakin ilmoitat nämä sivutuloina.

      Sivutuloista ei mene sen enempää veroa kuin päätuloistakaan, vaan tulot lasketaan yhteen ja vero niistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4905
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3646
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3443
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2798
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2670
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2620
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1693
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1536
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      201
      1428
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1311
    Aihe