Alfa natisee

alfa147

Moikka. Ostin alfa romeo 147 auton keväällä.
Auto on alkanut ihmeellisesti natisemaan/kolisemaan kuskin puolelta edestä oikealta? Mikähän voisi olla vikana?

Kiitos paljon!

4

1109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfhs

      kuskin puolelta oikealta edestä, hyvin sanottu ,)

    • yksneljäseiska

      Luultavasti ylemmän kolmiotukivarren puslat nitisevät. Kannattaa käydä lukaisemassa www.alfabbs.fi, josta löytyy varsin monta viestiketjua vaikkapa hakusanalla "nitinä".

    • Alfailija

      Meillä on Alfa Romeo 156 ja se nitisee ja natisee iloisesti sieltä sun täältä, olematta millään lailla rikki, auto kun on ikäisekseen erittäin hyvässä kunnossa!

      Kyseinen äänimaailma kuuluu tämän merkin yksilöllisiin ominaisuuksiin samoin kun sen italialainen tyylikkyys, tempperamentti ja hyvä ajettavuus. Toinen natisee uudempana, toinen vanhempana, mutta loppujen lopuksi kaikki!

      Se on vain siis hyväksyttävä. Mikäli haluat nitinättömän, natinattoman, hajuttoman ja värittömän auton, hanki nk:"premium" -merkki (esim: Volvo, Audi, BMW, Saab yms) silloin sinun ei tarvitse huolehtia moisista.

      • mulla on

        Opel ei ole premium merkki, mutta ei ole nitissyt eikä natissut (-99, 138tkm) itse huollan.
        Subaru (-03, 83 tkm) bensaa menee mutta loistava auto, neliveto ja ei nitise/natise vaan toimii.
        Jos haluat väriä, nitinää, vikoja ja Alfan kuuluisaa laatua niin osta se.
        Meillä autolla mennään paikasta A paikkan B luotettavasti ja varmasti ja ehkä värittömästi, mutta mikä on ajon tarkoitus, päästä ehjänä perille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      248
      45373
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11250
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      211
      10892
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9721
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6521
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3220
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2249
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      39
      1677
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1530
    Aihe