Nasse roudattiin kuoltuaan tietty helvettiin. Saatana alkoi kuitenkin melko pian saada tulokkaasta tarpeekseen, kun koko saatanallinen meininki alkoi mennä iloiseksi ryhmäsaunaksi jossa ikuinen tuli piti kiuasta lämpimänä ja huurteinen Hell IV piti huolen astraaliruumiin lämpötasapainosta. Kun kaiken kukkuraksi tulijärvi oli sitten jäähtynyt mukavaan 27 asteeseen, Saatana sai hepulin. Taivaan ja helvetin YYA-sopimukseen vedoten Saatana soitti yläkertaan:
"Etkö voisi kuule herra, veli hyvä, ottaa ton Nassen sinne vinttikerrokseen, se panee täällä ranttaliksi koko ikuisen kidutuksen."
Taivaallisen johtokunnan kahden muun jäsenen äänet menivät tasan (Jeezie äänesti puolesta ja P. Henki vastaan), mutta puheenjohtajalla, Jumalalla oli neljäsataa ääntä, ja Nasse temmattiin suurella äänten enemmistöllä yläkertaan.
Parin helvetillisen kuukauden jälkeen Saatanaa rupesi kiinnostamaan, miten Nasse futaa pilven veikkona. Saatana otti galaksienvälisen puhelun taivaaseen. Pietari siellä vastaa:
"Hyvää ikuista onnen päivää täältä taivaasta, itse Pietari puhelimessa. Miten voin auttaa?"
"Saatana täällä morjens. Voiskos bamlaa Jumalan kanssa? Olis vähän asiaa kato."
"Mitä sössötät, Saatana? Ei täällä ole sen nimistä. Otas nyt pikahissi tänne ylös ja tule paukulle. Nasse ja siipitytöt jo sua venttaavat."
"Etkö voisi kuule herra, veli hyvä, ottaa ton Nassen sinne vinttikerrokseen, se panee täällä ranttaliksi koko ikuisen kidutuksen."
Taivaallisen johtokunnan kahden muun jäsenen äänet menivät tasan (Jeezie äänesti puolesta ja P. Henki vastaan), mutta puheenjohtajalla, Jumalalla oli neljäsataa ääntä, ja Nasse temmattiin suurella äänten enemmistöllä yläkertaan.
Parin helvetillisen kuukauden jälkeen Saatanaa rupesi kiinnostamaan, miten Nasse futaa pilven veikkona. Saatana otti galaksienvälisen puhelun taivaaseen. Pietari siellä vastaa:
"Hyvää ikuista onnen päivää täältä taivaasta, itse Pietari puhelimessa. Miten voin auttaa?"
"Saatana täällä morjens. Voiskos bamlaa Jumalan kanssa? Olis vähän asiaa kato."
"Mitä sössötät, Saatana? Ei täällä ole sen nimistä. Otas nyt pikahissi tänne ylös ja tule paukulle. Nasse ja siipitytöt jo sua venttaavat."
Vastaukset 17
Vanhimmat
>>>>"Etkö voisi kuule herra, veli hyvä, ottaa ton Nassen sinne vinttikerrokseen, se panee täällä ranttaliksi koko ikuisen kidutuksen."
Taivaallisen johtokunnan kahden muun jäsenen äänet menivät tasan (Jeezie äänesti puolesta ja P. Henki vastaan), mutta puheenjohtajalla, Jumalalla oli neljäsataa ääntä, ja Nasse temmattiin suurella äänten enemmistöllä yläkertaan.
Mutta onko Nasse kuollut jo ??
>>>>Mutta onko Nasse kuollut jo ??
Annan pari vinkkiä: 1) Tulijärven lämpötila EI TODELLAKAAN ole miellyttävät 27 astetta, vaan paremminkin 270 astetta. Eli se on todellinen kärsimyksen paikka! 2) helvetissä EI OLE hauskaa, vaan jos sinne joudut, olet ERITTÄIN murheellinen hukatusta mahdollisuudestasi päästä elämään ikuisesti onnellisessa TAIVAASSA rakkaiden vanhempiesi ja muiden perheenjäsentesi ja sukulaistesi ja ystäviesi kanssa!!
Missä huumorintaju?
Sadut on satuja...
Huumorintajua minulta kyllä löytyy, pidän sitä jopa vahvana puolenani, ja saan usein Raamattupiirissämme koko porukan nauramaan sydämensä pohjasta hauskoilla tarinoillani tai ihan vaan tilannekomiikalla, mutta jos vitsi sisältää asiavirheitä enemmän kuin laki sallii, niin siihen on pakko puuttua.
Kerroppa joku uskis vitsi. Pliis!
Entäs jos koko saatanallinen sukuni on vanhan vihtahousun kanssa kylpemässä tulimeressä? Ketä minä silloin kaipaisin tylsästä taivaasta? Sitä paitsi vihaan harppumusiikkia.
Yhden muun vitsin voin kertoa, olen kertonut sen kerran jopa radiossa. (öhöm !).
Eli työntekijä meni työaikana parturiin, jolloin pomo tiukkasi, että: "Mitenkäs se Virtanen tuhlaa firman kallista aikaa käymällä työaikana parturissa??" Tähän Virtanen vastasi kirkkain silmin, ja sanoi, että: "No mutta työaikanahan se on kasvanutkin !"
No, ei siinä kaikki, pomo tivasi edelleen, että :"No mutta, eihän kaikki ole kasvanut työaikana!" Mutta tähän tuli Virtaselta kuin apteekin hyllyltä. "Niin, mutta enhän minä kaikkea leikannutkaan!!"
Epäuskoisten kerrotaan joutuvan Helvetin rikkijärveen. Tämä kertoo meille jo jotakin Helvetin olosuhteista. Lämpötila on vähintään 115.21 astetta (rikin sulamispiste) ja enintään 444.6 astetta joka on rikin kiehumispiste. Voidaan ehkä olettaa etteivät rikkijärvet Helvetissä kiehu koska se kuivattaisi ne ennen kuin ikuisuus olisi kulunut.
Mutta yläraja on spekulaatiota, Helvetin ympäristötekijät ovat tuntemattomat, emme osaa sanoa niistä juuta emmekä jaata. Raamattu antaa vain pieniä viitteitä.
Jeesuksen paluun jälkeen koittaa uusi maa ja uusi taivas, joidenkin tulkintojen mukaan tämä on Taivas. Jesaja 30:26:
"Silloin kuun valo on oleva kuin auringon valo, ja auringon valo on oleva seitsenkertainen, kuin seitsemän päivän valo yhdellä kertaa..."
Tästä voidaan tehdä joitakin johtopäätöksiä. Kuun säteilyteho vastaa yöllä aurinkomme nykyistä säteilytehoa ja auringon säteilyteho on päivisin seitsemän kertainen nykyiseen verrattuna.
Lämmintä on siis on sillä Stefanin–Boltzmannin lain mukaan mustan kappaleen säteilemä teho pinta-alaa kohti on suoraan verrannollinen lämpötilan neljänteen potenssiin. Stefanin–Boltzmannin lakia voidaan mainiosti soveltaa myös tähtiin, myös aurinkoomme.
Mutta kun tiedämme myös, että maan etäisyydellä Auringon säteilyteho (aurinkovakio) on 1366 W/m2 niin tämä antaa meille mukavan oikotien arvioida Taivaan olosuhteita. Helvetilliset.
Jeesus kävi hengessään tuonelassa (ei helvetissä) ollessaan fyysisesti kuolleena ja saarnasi vankeudessa oleville hengille. Näistä pelastuneita hän vei "saaliinaan" paratiiisiin (henkiä ilman iankaikkisuuskehoa). Tuonela (aiemmin "kaksikamarinen" välitila). Jeesuksen paluuta seuraa vielä 1000-vuotinen jakso, jolloin sa.atana on sidottuna ja maailmassa vallinnee hyvin suotuisat olosuhteet...elinikä pitkä, syntiä hyvin vähän. Jeesus on kuninkaana maailmassa. Tästä jaksosta ei yleeensä paljoa puhuta. En tiedä, viittaako Jesajan kohta tähän jaksoon.
Tämän jälkeen sa.atana päästetään vielä hetkeksi villitsemään osaa ihmisistä, jotka hyökkäävät "pyhien leiriin". sa.atana kukistetaan joukkoineen lopullisesti Jumalan toimesta. Lopulliset tuomiot tulevat tällöin ja tuonelassa olleet ihmiset herätetään ruumiillisesti. Tuhatvuotista ajajaksoa seuraavat uusi taivas ja uusi maa. Jättimäinen "Taivaallinen Jerusalem" laskeutuu."Eikä kaupunki tarvitse valoksensa aurinkoa eikä kuuta; sillä Jumalan kirkkaus valaisee sen, ja sen lamppu on Karitsa (Jeesus). Ja kansat tulevat vaeltamaan sen valkeudessa.."Joh.Ilm.21:23,24.
Miten sijoittaa fysiikan lakeja näihin, lienee mahdotonta. Tulkintoja, fysiikkaa, "yliluonnollista"...? Uskoa tai ei. Itse uskon takertumatta yksityiskohtiin ja sotkematta näihin fyysisiä "realiteetteja", jolloin erilaiset todellisuudet eivät ehkä kohtaa tai niitä ei voi ainakaan arvioida.
Niemenmäestä terveisiä!
Kaksi savolaista ateistia tapasivat toisensa tiellä. Toisen nimi oli Niemi ja toisen Määttä.
Niemi kysyi Määtältä: Määttä minne määttä?
Määttä vastasi: Niemen nennään p_askalle.
Molemmat susiturkissa takki auki?
Mitä tästä ketjusta opimme? Ainakin sen, että jumalanhullulla, savonarolalla ja danielilla on huumorintajau kadoksissa, varsinkin silloin kun kyseessä on heidän uskonnoistaan.
Missä se ateistien kuuluisa huumoritaju piileksii kun sitä ei ole vielä näkynyt?
Tämä on pelkkä törkyturpaisten ja heikkohermoisten tosikkoateistien palsta.
Harhakuvasi johtunee siitä, että sinulla ei ole huumorintajua.