Vartalooni on ilmestynyt muutaman viikon sisällä punaisia näppylöitä lähes jokapuolelle pitkin kehoa, kaikki eivät ole pieniä ja osa on n. finnin kokoisia ja näköisiä. Niitä on joukoissa ja yksitellen ja ne kutiavat.. Aivankuin niitä tulisi sinne mistä kohtaa raapii. Mikähän voisi olla kyseessä??
Punaisia näppylöitä?
Mies-19
5571
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kirpunpuremat voisi olla yksi selitys. Järvisyyhy tuli myös mieleen.
Eikä muitakaan kotieläimiä ja järvessä uin viimeksi kesäkuussa. Joten mitähän muuta tämä voisi olla? :/
mulla ilmesty joskus sellasia pieniä kovia ja kutisevia näppyjä mut aika pieniä kylläkin ja ne levis jos niitä raapi. siis ilmesty aina siihen viereen mistä oli raapinut edelliset auki.
Itse karvatuppitulehduksen kokeneena oireet kuulostavat tutuilta. Lääkäriin kannattaa mennä, ennen kuin raapimisen myötä bakteerit vaan lisääntyvät ja iho tulehtuu entisestään ja tulee hankalammaksi hoitaa.
Kävin lääkärillä ja ihottumaa vain ja sain siihen lääkkeet. :P