Auton kojelauta heijastelee ikävästi tuulilasiin vähänkin kirkkaammalla säällä. Onko tälle mitään tehtävissä? Auttaako esim. tuulilasin pesu jollain tietyllä aineella? (auto on Focus C-Max)
Kojelaudan heijastuminen tuulilasiin
Sepi2__
102982
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tuulilasille ei voi tehdä mitään, voisi kokeilla kojelaudan päällystämistä jollain tummalla, mattapintaisella aineella, kuten kankaalla.
Kangas on pätevä konsti heijastusten poistoon. Jos ei varta vasten halua ostaa kangasta, käy hommaan myös t-paita. Minulla on jo monena vuotena ollut käytöstä poistettu musta t-paita taitettuna kojelaudan päälle. Tosin paita vaihdetaan aina tarvittaessa :)
Paidasta saa neljä heijastussuojaa, kun sen taittaa ja kääntää aina tarvittaessa. Yksi musta paita kestää siis varsin pitkään.
Nimittäin polaroid-aurinkolasit. Katoaa kaikki heijastukset.
nukata.
Pura se irti ja lähetä nukkaus.net tjms...
Lähetin tuulilasin tuonne nukattavaksi.
hehehehe
Olist vaan hakenut kaupasta epoksiliimaa, levitellyt sen lastalla tasaiseksi kojelaudalle ja sitten tyhjentänyt pölynimurin pölypussin liimalla sivellyn alueen päälle. Alussa voit hieman painella, jotta villat sun muut tarttuvat siihen, sitten jätät liiman yöksi kiinnittymään ja aamulla voit kevyesti imeä pölynimurilla ylimääräiset pois. Jos haluat viimeistellyn lopputuloksen maalaa pinnoittamasi alue spray-maalilla (mattaharmaa tai mattamusta).
voinut spreijata ittekki mattamustalla, mutta jos se kojelauta on se mikä heijastelee niin sitten...?
se on tyypillistä, mutta jenkkipeleissä ja renussa ainakin tuo lasi on juuri siksi heijastamaton! Pösö 406:ssa myös heijastuu kojelauta lasiin ja korostuu ehkä paremmin silloin, kun lasi on puhdas! Mitä enempi se lasi on "kallelaan" niin aina vaan pahenee tuo ilmiö..
Autotehtaiden pitäisi korjata tämä turvallisuus riski. Asconassa käytin tummaa kangasta "mittakotelon" päällä, oli mukava ajaa vasten aurinkoa kun ei ole heijastuksia kojelaudasta. Nyt kun kojelauta on yhtenäinen ko. temppu ei oikein onnistu. Olen kokeillut matta muoviosien hoitoainetta, ei juuri havaittavaa vaikutusta. Jos joku tietää hyvän aineen laitappa vinkkiä tänne.