2001 Punton vilkun rele. Missä?

starman puntomies

Vasemman puoleiset vilkut temppuilee. Rele nakuttaa nopeasti, mutta vilkut vilkuttelee hitaasti, välillä ei ollenkaan ja välillä jää päälle. Oli myös päällä kerran, vaikka auto oli parkissa j a virrat pois. Viimeksi, kun koitin, niin ei vilkuttanut ollenkaan vasemmalle. OIkealle vilkuttaa normaalisti.
Jos laittaa hätävilkut, niin tilanne on ihan sama. Oikeanpuoleiset vilkut toimii, mutta vasemmanpuoleiset eivät toimi.
Koskapa kaikki kolme vasemmanpuoleista vilkkuvaloa kuitenkin vilkuttelee, niin olen tullut tulokseen, että vika voisi olla vilkun releessä.
Ongelmana on se, että en löydä sitä vaikka olen purkanut pian puoli autoa. Onko kummallekin puolelle omat releet. Eikös releet ole yleensä sellaisia pieniä kuution muotoisia.
Ratin viereeisessä sulakeboksissa on neljä pientä kuutiota. Yksi musta isompi ja yksi pienempi. Ja kaksi punaista. Näistä mikään ei tunnu vaikuttavan vilkkuihin mitenkään. Olen ottanut niitä pois ja laittanut takaisin, mutta vilkkuihin ne eivät tunnu vaikuttavan. Vilkun naksutus kuuluu ja tuntuu jossain siellä sulakeboksissa päin. Otin jopa koko sulakeboksihässkäkän irti ja avasin, mutta siellä oli sisällä piirilevy-tyyppistä tavaraa. Vilkun Sulake on ehjä. Ohjekirjassa ei ole kyseistä tietoa.
Auttakaa, menee hermot. Onkohan Haynesin tai Alfamerin korjausoppaissa tuota tietoa? Kumpi on parempi korjausopas. Onko niitä Suomeksi?

3

958

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • starman puntomies

      Tilasin haynesin korjausoppaan, mutta siinäkään ei ollut nimetty releitä. Uskomatonta. Olisi luullut. Voiko olla, että vilkussa ei ole relettä. Ratin alta ja vierestä olen purkanut, mutta mitään muita releitä ei ole löytynyt, kuin ne, jotka ovat sulake/releboksissa ratista hieman vasemmalle alas. Sieltä se releen napsutuskin kuuluu, mutta vaikka ottaisin kaikki sulakerasian releet irti, niin vilkun rele napsuttaa jossakin sulakerasian sisällä. Irroitin sulakerasian ja purkasin, mutta siellä on sisällä vain piirilevy. Uskomatonta!

      • acmn

        ...se löytyy, kun poistaa ohjauspylvään alemman
        suojamuovin...MK


    • jacj nicolson

      mistä löytyy punton vilkun rele

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      253
      3198
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      19
      1780
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1463
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      138
      1312
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1268
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      80
      1268
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1082
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1055
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      998
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    Aihe