Uskoa ei voi saada teoilla tai omilla voimilla, vaan se on Jumalan lahja, jonka voi saada jokainen joka tahtoo. Täytyy pyytää, ja rukoiluttaa vaikka jotain rukousryhmää asian hyväksi, jos tuntuu että on vaikea pyytää itse uskoa sydämmeensä, ei ehkä tunne osaavansa tai jotain, vaikka tahtoisi kyllä.
uskoa ei omin voimin
niin se on
4114
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä ihminen tulee siihen uskonmuotoon, minkä oppejat käyt kuulemassa. uskon kun tulee kuulemisesta - se väärä lahkouskokin ja väärä henki tulee ihan samalla tavalla.
Mt.7
22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
Uskoa ei voi saada teoilla tai omilla voimilla, vaan se on Jumalan lahja, jonka voi saada jokainen joka tahtoo.
-----
Aluksi hieman tarkentaen.Niin, lähes koko ihmisen käyttäytyminen ja ajatus maailma syntyy asioista, joihin ihminen uskoo.Siis ihminen on kuullut asioita ja sisäistänyt ne ja nme taas ohjaavat muita asioita, joihin hän uskoo jne...
Mutta Jumalaan uskominen taas syntyy lähes samalla tavalla "Usko tulee kuulemisesta ja kuuuleminen Jumalan sanan kautta".Siis Jumalaan uskominen tulee Raamatun ilmoituksien kautta,- ei ihmisoppien tms.
Siis Jumala käyttää/hyödyntää tässä asiassa luomansa ihmisen normaalia kehitystä eli uskomisen kykyä, joka taas pienellä 3...7-v on arittäin voimakas ja aito.Jeesus otti tämän jopa esimerkiksi meille aikuisille.
Harvoin tulee esille eräs tärkeä tekijä eli Jumalan kutsu ja miten se ilmenee ihmisessä kun Pyhä Henki ohjaa ihmistä.
On ymmärettävä, miten KAIKKI asiat mitkä liittyvät siihen kun ihminen ajattelee tai on ohjautunut tilanteeseen, jossa mainitaan/kuulllaan Jumalaan tai Raamattuun liittyviä asioita, niin tämä on jo Jumalan ohjausta Pyhän Hengen avulla.
Siis ihminen ei vahingossa kohtaa ihmistä tai vahingossa ala tutustumaan Raamatun ilmoituksiin, vaanb taustana on Pyhän Hengen ohjaus.
Jos esim. rukoilemme jonkun ihmisen pelasatumisen puolesta ja tämä prosessi alkaa käynnistyä hänessä, niin ensimmäisenä tämä ilmentyy hänessä siten, että hän alkaa kiinnostua mielessään Raamattuun liittyvistä asioista.
En koskaa ole ymmärtänyt,- koska se on mahdoton, että ihminen omissa voimissaan,- ilman Pyhää Henkeä alkaisi kiinnostua Raamatun sisällöstä ja kohdentaa ne itseensä.
Siis.Kun ihminen on kiinnostunnut uskon asioista henkilökohtaisella tasolla, niin hän on silloin Pyhän Hengen ohjauksessa ja siten täydet valmiudet pelastua eli uudestisyntyä.Siis ottamaan vastaan sen pelastuksen ja näin tulemaan Jumalan lapseksi.
"Siis.Kun ihminen on kiinnostunnut uskon asioista henkilökohtaisella tasolla, niin hän on silloin Pyhän Hengen ohjauksessa ja siten täydet valmiudet pelastua eli uudestisyntyä.Siis ottamaan vastaan sen pelastuksen ja näin tulemaan Jumalan lapseksi. "
Miten se Pyhä Henki ohjaa?
"Siis Jumala käyttää/hyödyntää tässä asiassa luomansa ihmisen normaalia kehitystä eli uskomisen kykyä, joka taas pienellä 3...7-v on arittäin voimakas ja aito"
En muista, että olisi ollut koskaan 3-7 vuotiaana aitoa uskoa aina epäilys jo 0-vuotiaasta asti.
Tietenkin ihmisen kehitystä tulee pohtia kollektiivisesti,- eikä kohdentaen yksilöön.Esim. onhan häiriintyneitä ihmisiä/lapsia, joiden käyttäytymisen ja mielen pohjalta ei tule kehittää terveen ihmisen mielikuvia tai käyttäytymistä.Jopa yhden suvun liian läheinen tarkastelu vääristää asioita (geneettisyys tekijä).
No, leikki leikkiä, mutta en todella usko väitettäsi;
"En muista, että olisi ollut koskaan 3-7 vuotiaana aitoa uskoa aina epäilys jo 0-vuotiaasta asti. "
tai ensimmäin lause ilmentää asian."En muista".