Puhdashenkinen foorumi?
Missä sellainen on?
7177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Miksi jostain asiasta keskustellaan, jos kaikki ovat siitä samaa mieltä? Raamattuahan ei voi tulkita kuin yhdellä tavalla, josta taas seuraa, että on vain yksi oikea usko.
Tarkoittaako puhdashenkinen vähän samaa kuin radion urheilutoimittajien aikoinaan käyttämä käsite "tyylipuhdas". Sehän voidaan käsittää myös "tyylivapaa" tai "tyylitön".
Puhdashenkinen voisi siis tarkoittaa vaikka "vapaa kaikesta arvostelusta" tai "ajatteluvapaa".
Mainittu foorumi vaikuttaa puhdashenkiseltä siinä mielessä, että siellä ei
suvaita raamatun ulkopuolista opetusta.
Eikö se ole kristillisen puhdashenkisyyden mittari?
Mutta, J.Edkar,
Raamattua voidaan tulkita kahdella tavalla:
oikein tai väärin.
mikä on oikea tulkinta. Yrityksiä siihen suuntaan on ollut ja on tuhansia.
Yhden mielestä oikea tulkinta on toisen mielestä väärä. Eikös niin? Vai voitko väittää (ja perustella väitteesi) muuta?
Tyylipuhdas ja puhdashenkinen eivät vastaa tismalleen toisiaan. Eivät ole toistensa synonyymejä, vaikka läheltä liippaa.
Tyylipuhdas voidaan määritellä normatiiviseksi, 'lähinnä oikeaksi' tai 'lähes täydelliseksi'. Siis ei missään tapauksessa tyylittömäksi tai tyylivapaaksi.
Puhdashenkinen tarkoittanee tässä yhteydessä Jumalan/Raamatun/evankeliumin hengen mukaista.
Määrittely ei estä arvostelemasta, koska lähes minkä tahansa asian tai toiminnan puhdashenkisyydestä voi olla erilaisia mielipiteitä.
" Mutta minä kehoitan teitä veljet, meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimeen, ETTÄ TE KAIKKI OLISITTE PUHEESSA YKSIMIELISET, ettekä suvaitsisi riitaisuuksia keskuudessanne, vaan pysyisitte sovinnossa ja TEILLÄ OLISI SAMA MIELI JA SAMA AJATUS".
*
Tätä olen monasti yrittänyt tuoda esiin eli joka on erimielinen kanssani, niin hän on epäpuhdas ja siten ei ole raitishenkinen.
Sanoohan Raamattu, joka toista oppia opettaa, niin olkoon kirottu (ulkomuistista muistellen).
>>Tätä olen monasti yrittänyt tuoda esiin eli joka on erimielinen kanssani, niin hän on epäpuhdas ja siten ei ole raitishenkinen.
Hyvältä vaikutti. Entä sitten?