Vaikka olen paikkikuntalainen,niin pakko sanoa,että olipas kalliit liput festivaaliaueelle,pakko harkita ,lähteekö lavatansseihin ,vai pitääkö kannatuksen vuoksi ostaa lippu "paukkuun",mitä mieltä olette hinnoista,esim lauantain lippu 25 euroa?
Paukun festivaalit
kalliit liput
394673
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
On vähän kallista. Ottaen huomioon, kun siellä ei ole edes kunnon esiintyjiä.
En mene!
Luin että ohjelman kuluja on vähennetty lähes puolella viimevuodesta. Lippujen hinnat oavt kuitenkin samat, kuin edellisvuonna. Tässä herää kysymys Virkiän johdolle, onko nyt ylihintaa vain onko edellisvuonna liput olleet liian halvat. Nyt ohjelman taso ainakin hipoo sitä rajaa että voiraanko enää puhua festareista. Ihmetyttää myös puheenjohtajan ilmoitus että kaupunki tukee tapahtumaa 22.500,-.ja muut tukitoimet lisäksi mm.kutsuvieraat, ravintolatarjoilu kustataminen ja kaupungin työntekiöiden/tilojen apu. Onko avustusta haettaessa ilmoitettu että festari viedään läpi näin vaatimattomalla ohjelmalla ja markkinoinnilla
festivaalin rima on asetettu jo niin matalalle, että yleisilme ei enää houkuttele. Siihen nähden liput ovat kovin kalliit. Ehdotankin ensi kesäksi ilmaistapahtumaa Paukun alueelle. Tapahtumapäiväksi valitaan joku ennustetun hellejakson viikonloppu, roudataan alueelle paljon kaljaa, pystytetään makkara- ym. ruuanmyyntipisteitä ja pannaan kovaäänisistä tulemaan musiikkia helvetin lujaa. Siinä ne on lapualaiset kesäjuhlat ja väki olisi taatusti tyytyväistä. Tyytyväisiä olisivat myös laivanvarustajat ja muut yrittäjät, jotka olisivat paikalla tyydyttämässä ihmisten oraalisia tarpeita.
emme aio mennä paukkuun vaan pannaan muutama euro lisää ja mennään luhurikkahan ukon kans panemaan jalalla koreasti suomen parhaan tanssittajan ja maestron kari tapion tahtiin.huh hah hei...
Jos pitää kahdesta pahasta valita,kyllä meikäläisen rima kallistuu lavatanssien puolelle!
kahdesta pahasta. En valitse kumpaakaan. 25€:lla saa kolme pulloa hyvää punaviiniä. Ne voi juoda kotona hyvässä seurassa, hyvän aterian aikana, eikä tarvitse mennä pakkoiloittelemaan paukun ylenmääräiseen meteliin ja kaaokseen.
Nimim. Viime kerrasta viisastunut.
Sää vielä paranee festareiden aikana, näitä pahalla silmällä katsojia on, mutta kyllä me oman juhlan tarvitsemme. Lapualla pitää olla juhlat johon voivat osallistua entiset ja nykyiset lapualaiset. Paukkuun on pantu paljon rahaa, joten sen pitää näkyä.
Aika merkillinen ilmiö, että Lapualle on syntynyt ryhmittymä joka haluaa sammuttaa kaikki valot. Luultavasti syntyy voimakas vastaliike niistä ihmisistä jotka haluavat työskennellä kotiseutunsa hyväksi.
Kävin kerran. Kamala meteli, päämäärätiedotonta vaeltelua paikasta toiseen, kova meteli ja käristettyä makkaraa ja oluenryystöä teltassa.
Ei, ei syttynyt minkäänlainen valo, vaan ihmetys siitä, että onko aikuistenkin huvit nykyään lässähtäneet tangomarkkinatasolle.
Voitaisiinko ajatella, että tapahtuma puristettaisiin to-su kestävästä la-su kestäväksi? Lauantaille voitaisiin suunnata "aikuisviihde" ja sunnuntaille muut kohderyhmät kuten lapset ja lähinnä Vivo.
mieleesi, että entiset ja nykyiset lapualaiset saattavat olla ihan heterogeeninen ryhmä, joille "omat juhlat" on monenlaiset eikä välttämättä sitä mitä nykyinen festivaali tarjoaa. Ketjussa useamman kerran esiintuotu huomio, että jumalaton melu ja kaljajuonti on näitten omien juhlien muistijälki. Minullakin. Menkööt ketä sellainen kiinostaa. Jos joku haluaa niitä järjestää, niin omalla vastuulla. Kiinnostumattomia on turha syyllistää, saati kieltää olemasta muuta mieltä asiasta.
Ei kai niitä juhlia ookkaan tarkootettu kaikille. Siälä on vaan ne pääosas joilla on ilmainen lippu yhteisestä kassastamme. Siksi loppu on niin kallis jottei rahvasta olisikaan näkemäs kuinka rahaa palaa.
Viimekesän kokemuksen mukaan siellä juotiin ja örvellettiin ihan avoimen demokraattisesti vähän liioitelusti sanottuna sikalamaisissa telttaolosuhteissa. Vaikka taisi sillä paremmalla väellä olla omat bileet taidemuseon puolella.
Ne on kait niitä siälä sisätiloos jotka ei maksa itte lippujaan eikä viinojaan vaan veronmaksajat!!!
Eipä juuri soita usein lähitienoolla, mielestäni halvalla saa nyt Silvennoista.
Ei niitä vapaalippuja jaeta niinkuin ehkä ennen.
Nyt se pitää ansaita esim. päivän kökkötyöllä.
Ookko valmis tulemaan vaikka ensi vuonna "ansaitsemaan" vapaalipun antamalla päivän työpanoksesi?
Näin se ansaitaan.
Tuata ny ei usko kukaan!!!!!
meinaan mennä-kaveri hommas-mutta luhurikkahan viimestään 22.00
Näiden festareiden yksi tarkootus on varmistaa rahavirta kaupungilta Virkiälle. 22500 euroa takaa sen jotta kutsuviaraslippuja ja viinaa piisaa.
No ei 22 500 €:lla vielä paljon tarjoilla ja viinaa juoteta.
Eihän se ison vierasmäärän tullessa riitä yhtään mihinkään. Ihan turhaa ootte kateellisia ja ajatteletta että jos ei Virkiä sitä rahaa sais niin se tulis teidän laariinne.
Maksatteko edes veroja ton vertaa vuodessa?
Sekin 22500 on liikaa, sillä kaupungin tehtävä ei oo viinan tarioolu. Eihän se tiätysti oo ihme jos kaupungin asiat menöö päin peetä kun viina on pääosas. Ja mitä veroihin tuloo niin velvoitteet hoidetaan ilman minkään sortin tukiaisia. Ja viälä sekin jotta ne kaupungin kassalla käyjät on kyllä siälä ei täälä.
normaali työläisille niin vois porukkaa tulla. eikä aina isoo rikkaille joilla olis varaa itse kustantaa lippunsa.
minnekään Paukun "festivaaliin", vaan nekin rahat Välipuistorockiin, joka on (ainakin pari vuotta sitten) oikea festari. Raha elää rokkaavissa nuorissa, jos vain kunnon bändit saadaan, eikä punaviiniä litkivissä hieno helmoissa.
"hieno helmat" tekevät rahaa, jota sitten jakelevat rokkaaville ja räyhääville jälkeläisilleen :D :D :D
kuului, kuuntelijoista ei tietoa.
aika hiljaasta,eilen iltapäivällä tonne 19 saakka luuli ettei tapahdu mitään mutta onneksi tuli vip-vieraat ja pelasti illan...
Tunnelma oli hyvä muutaman mahtavan esiintyjän ansiosta. Petteri Sariola oli aivan käsittämättömän hyvä ja Heikki Silvennoinen ei pettänyt odotuksia. On sääli, että jotkut pitävät miestä ensisijaisesti koomikkona. Loistava kitaristi-laulaja.
Väkeä oli melko hyvin (lauantaina). Ei tietenkään yhtä paljon kuin aikaisempina vuosina. Sehän tiedettiin kuitenkin jo etukäteen, sillä esiintyjissä ei ollut yhtään ns. superstaraa, joka olisi toiminut yleisömagneettina.
Ei muuta kuin uutta matoa koukkuun ja kohti ensi vuotta.
Olimme mieheni kanssa kotona jo ennen puoltayötä,pettymys oli väkimäärä ja esiintyjät,olisi pitänyt olla kevyen musiikin puolelta joku huippuesiintyjä niin väkeä ja tunnelmaa olisi ollut paljon enemmän.Ei tartte enää ensi vuonna vaivautua paikalle,ei todellakaan.
Vanhan Paukun festivaalit täytyy säilyttää, jos jätämme omat kesäjuhlat pitämättä niin turhaan on Paukkuun investoitu paljon. Mutta uutta täytyy kehittää, oma profiili, onhan tässä aikaa. Uutta täytyy kehittää.
Valmiista varastosta löytyy teemakin: Koti, uskonto ja isänmaa .... ja IKL. Niilähän sitä on menty tähänkin saakka ja hyvin on mentykin. Monien mielestä.
"Vanhan Paukun festivaalit täytyy säilyttää, jos jätämme omat kesäjuhlat pitämättä niin turhaan on Paukkuun investoitu paljon."
Paukkuun tehdyt investoinnit ovat olleet perusteltuja ilman kesäjuhliakin. Kesäjuhlien budjetti on kärpäsen paska kirjaston, kansalaisopiston ja musiikkiopiston vuotuisiin kustannuksiin verrattuna. Kesäjuhlien merkitys on mainittujen laitosten merkityksen rinnalla varsin vähäinen.
elokuvateatteri, museoita, taidenäyttelytiloja, ravintola ja muita yksityisiä liikkeitä. Uusimpana matkustajaterminaali niin että eiköhän Vanhan Paukun investoinnit ole ihan perusteltuja on festivaalit tai ei. Eihän niistä nyt juuri haittakaan toki ole ja hyvä, ettei niihin tarvitse pakolla mennä senkummemmin kuin kaikkiin kirkonmenoihinkaan.
Käsikättä kulkevat markat ja eurot. Mikä markoissa oli 100 mk on euroissa 100 euroa.
Tämän olet varmasti huomannut useamman kerran.
Joka ainut tavara ym. tuote maksaa euroissa saman kuin markoissa.
Valitettavasti palkat ym. eivät ole seuranneet samaa linjaa vaan jääneet pahasti jälkeen.
On ymmärrettävää, ettei ihmisillä ole varaa maksaa 25 euron lippua.
Markka aikana tuollaisia ei olisi voitu edes ehdottaa lipun hinnaksi, porukat ei olisi paikalle tulleet.
Kurikan 100 euron hampurilainen maksoi markka aikana vähän yli satamarkkaa ja sitäkin pidettiin kalliina.
Petollinen on euro, kun palkat ym, pysyy markkatasolla.
hampurilainen maksoi ennen euroja 500 markkaa.
Kun vaan jaksat täällä foorumeilla tarpeeksi valittaa, niin hintataso kyllä halpenee.. :)
Kerää kitisijä vaikka pulloja tämä netissä käytetty aika. Ennen kaljapullosta sai 50 penniä, nyt kuitenkin 10 senttiä, siinä sulle porkkana...
päästä? Voi jumalauta! Täällä on turha järjestää mitään, aina löytyy tuollasia valittajia! Jos kerran vuodessa meet vanhaan paukkuun ja säästät kympin lavatanssien lipun hintaan verrattuna, niin mitä vittua teet sillä kympillä. Kerran vuodessa. Ajat sinne jumalan selän taakse, niin kymppi menee bensaan, taksista puhumattakaan. Oikeestaan on paljon parempi että meet joka kesä "säästämään" sen kympin sinne lavatansseihin ja pidät naamas kiinni, ei tarvi kysellä täällä muiden ituniskojen tunteita.
taas onkaan valittamassa! Vaikka parempihan se että käytät sanan säilää (vaikka tylsääkin), kun hakkaat muita. Tuo viestistäsi huokuva viha ja aggressio nimittäin on jo aika pahalla mallilla. Jotain tarttis tehdä.
Olipa todella hyvä ja aiheellinen huomautus!!
3000 ihimisen lipunmyynnillä n. 70 000€:n pääsylipputulot kalianmyynti ja kaupungin 22 500€:n avustus. Eiköhän näillä tuloolla hyvin kateta menot ja loput voikin kaataa virkiän pohojattomahan kassahan. Ensi vuanna on kymmenvuatisfestifaalit ja voi olettaa, että kaupunki avustaa sitä vähintään 50 000€:lla.
ekat kolme vuotta 2000-2002 kyseessä oli Spelit, 2003 vuodesta alkaen vasta paukun festarit eli ensi vuonna on vasta 7-vuotisjuhlat. Iskikö kateus kun välipuistorock täyttää ensi vuonna 20-v, ettei vaan rokkipojat saa enemmän rahaa. Pitää muunnella totuutta mieleisekseen.
kuulemma taas neuvoteltu Speleistä, kun Ilmajoki ei halua niitä. Vaikia näköjään erottaa mikä on Paukun festivaalia, mikä Spelejä.