kysymys

pukumiäs

Niin että voisiko joku kertoa että kuinka paljon keskimäärin nostopuku parantaa maksimia.Esim kuinka paljon kyykkypuku parantaa kyykkyä,kuinka paljon vetopuku parantaa maastavetoa ja kuinka paljon penkkipaita penkkpipunnerrusta.Ajattelin kysyä tätä koska jos meinaan mennä joskus voimannostokisoihin missä ainakin tietääkseni puku on pakollinen ellei ole raw-kisat erikseen niin tietäisi vähän että mitkä ne omat maksimit ovat puvulla.No kiitos vastauksista jo etukäteen.

5

1453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ffxffxf

      sen joudut tekemään jokatapauksessa jos moisiin kisoihin mielit. Lisäksi olisi varmaan hyvä treenata yleensäkin puvun kanssa ainakin muutaman kerran, ettei tule aivan uutuutena siellä kisoissa. Kauppaan siis.

    • Lifter

      Ainoastaan ihonmyötäinen lyhytlahkeinen nosto/ painitrikoo ja urheilukengät luetaan pakollisiksi varusteiksi. Kyykyssä ja penkissä lisäksi t-paita ja maastavedossa polvisukat. Ja kalsarit on oltava lyhytlahkeista mallia...:) Nostopukujen hyötyjä ei voi suoraan arvioida vaan ne pitää kokeilla.

      Jotain heittääkseni niin:

      Kyykky siteet ja puku 0-60kg
      Penkki: 0-60kg
      Veto: 0-40kg

      Ja tämä on tosiaan sitten vain arvio. Kokeillaksesi voit hankkia myös käytettyjä varusteita. Kysy myös varusteilla nostaneilta neuvoja, koska jopa pukemisessa on omat niksinsä. saati sitten nostamisessa. Ja varmistajat päihin kun lähdet testaamaan. Voi olla hyvinkin outoa aluksi. Varusteita pitää tosiaan sisäänajaa ja opetella nostamaan niillä.

      PS: Ainakin IPF.n alaisissa kisoissa sinun tulee kuulua seuraan, maksaa lisenssi ja allekirjoittaa antidopingsopimus jotta pääset kisaamaan.

    • agdgdkogd

      puku nostaa kyykkyä ainakin 200kg, penkkipunnerruksessa siitä voi repiä 150kg.

      • trwe90t890

        Jep, tällaista määkin olin ajatellut. Onhan se muuten täysin mahdotonta että kukaan kyykkäisi yli 400 kilon rautoja.

        eli 100 kilon kyykkäjästä tulee todella nopeasti 300 kilon kyykkäjä kun oikein trikoot palleja puristaa. Olen tosin kuullut että joillakin nostajilla olis perse revennyt kun käyttävät liian suuria rautoja kykyihinsä nähden. Uhraushan se tuokin. Mut onhan koko lajikin kyllä ihan perseestä suoraan sanottuna.


    • 300

      no vähintää jos 100kg kyykkää ni kyll kyykkytrikool pitäs äkkii se 300 saada

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7403
    2. 78
      4913
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4809
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4228
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      3008
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2649
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2541
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      47
      2196
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2181
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1820
    Aihe