Tympee tapa nuilla Espanjalaisilla. Läpsivät toisiaan jatkuvasti PÄÄHÄN. Suomessa tuota pidettäis jo väkivaltaisena käytöksenä, mutta Espanjassa päähän osuvat iskut ei näimmä ole niin vakava juttu.
Vastaukset 7
- Victorkio
Siellä espanjassa päähän läiskintä eli korvatillikat on sama asia kuin täällä suomessa joku tukkapölly.
- ulpukka70
Itse pidän tukkapöllyä vain lapsiin kohdistuvana "pysäyttäjänä" (siis sellainen napakka ote - ei kiskominen tai repiminen, jos ei mikään sana tehoa). Mutta tuolla Espanjassa tunnutaan annettavan nuita tällejä ihan aikuisillekin. Ja käsi heilahtaa lyöntiä edeltävään asentoon hyvin hyvin herkästi.
- Victorkio
ulpukka70 kirjoitti:
Itse pidän tukkapöllyä vain lapsiin kohdistuvana "pysäyttäjänä" (siis sellainen napakka ote - ei kiskominen tai repiminen, jos ei mikään sana tehoa). Mutta tuolla Espanjassa tunnutaan annettavan nuita tällejä ihan aikuisillekin. Ja käsi heilahtaa lyöntiä edeltävään asentoon hyvin hyvin herkästi.
Se onkin aikuisilla lyödä toisiaan päähän mutta sitten lapsiin sitä käytetään "pysäyttäjänä". Ja espanjassa se tapa että nuoremmat eivät missään nimessä saa lyödä itseään vanhempia.
- ulpukka70
Victorkio kirjoitti:
Se onkin aikuisilla lyödä toisiaan päähän mutta sitten lapsiin sitä käytetään "pysäyttäjänä". Ja espanjassa se tapa että nuoremmat eivät missään nimessä saa lyödä itseään vanhempia.
Siellä espanjassa ei sitten päde sanonta " Ei saa lyödä pienempiä". Siellä mäiskitään vain pienempiä taikka saman kokoisia.
Lapsillehan se oikea ja väärä tulee opettaa (pienillä lapsilla on tapana kokeilla rajoja, tällöin tarvitaan muutakin kuin "sievästi kehoittamista".) Aikuisten luulisi oikeanväärän tietävän ja sen mukaan elävän, siksi aikuiset eivät tarvi "pysäyttäjää". Paitsi onhan niitä poikkeuksia... jokunen istuu jopa tiilenpäitä lukemassa.
- .........
no nii, karkas toi keskustelu taas vähän käsistä...
- ulpukka70
Niin tai näin - edelleenkin vieroksun heidän tapaansa läpsiä toisiaan takaraivoon/päähän. Pää on niin herkkä kapistus :o(
- serranofanii
ulpukka70 kirjoitti:
Niin tai näin - edelleenkin vieroksun heidän tapaansa läpsiä toisiaan takaraivoon/päähän. Pää on niin herkkä kapistus :o(
Joo, onha se hassuu, mutta musta se kuuluu serranoon, eikä ne näytä kovasti läpsivän, ainakaan mun mielestä, mutta mielipiteensä kullakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251935- 128875
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.126665- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90575- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko64520Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi299512- 12507
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9493Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36472Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota32451Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan9407Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406