NATO ja Suomi

Jos Suomi ja Georgia kuuluisivat (suunnitelmien mukaan) NATO:on, niin tällä hetkellä n.200000 Suomalaista miestä olisi saanut palvelukseenastumismääräyksen.

USS Enterprise rantautuisi Helsingin edustalle ja satoja F/A-18 Hornetteja laskeutuisi Helsinki-Vantaan, Tampere-Pirkkalan ja Turun Ruskon lentokentille.

USS Chicago sukeltaisi itämerelle ja valmistautuisi ampumaan ohjuksensa Pietariin ja Moskovaan...

Liitytään vaan NATO:on. Eipähän käy aika pitkäksi;)
10274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

niskaan, oikein häijyä teki.

Äänestä
  • niin venäjän tankit lähestyisivät helsinkiä ja vallatuilla alueilla olisi alkanut joukkoteloitukset joissa suomalaisia teloitettaisiin massoittain ja tilalle muuttaisi venäläisiä...näin suomesta tulisi venäläinen

    Äänestä

ei mahdu Tanskan salmesta.
Eli Tanskan salmi ja puolet Köpiksestä olisi räjäytetty/ raivattu pois kartalta häiritsemästä.

Äänestä
  • niinhän se olisikin;)

    Äänestä

ne Amerikan laivat ja lentokoneet mene nyt sitten Tallinaan, Riikaan jne ???

Äänestä

Homo ja transu mieltymyksistä tunnetuksi tullut Stubb haluaa suomen pikaisesti NATO maaksi. Juuri tuollaiset sairaat saisivat tyydytystä kun suomalaisia miehiä lähettettäisiin sotiin kuolemaan USAn toteutaessa omia hämäriä tarkoitusperiään!

Ja kun suomalaisia ruumiita laskettaisiin hautaan niin Stubb lehmähammas hymyilisi maireasti kun Jenkkipoliitikot kiittelisivät suomea hyvästä nöyryydestä ja kuuliaisuudesta.

Äänestä
  • Sotia oli keski-ajalla ja sen jälkee lukemattomia pieniä sotia siellä täällä. Ihmiset ovat sotaisia ei sille voi mitään jos asiat ratkotaan sotimalla.

    Äänestä

  • Vaimikälie kirjoitti:

    Sotia oli keski-ajalla ja sen jälkee lukemattomia pieniä sotia siellä täällä. Ihmiset ovat sotaisia ei sille voi mitään jos asiat ratkotaan sotimalla.

    Sinusta olisi oikein lähettää suomalaisia kuolemaan sotiin jotka eivät kosketa suomea millään tavalla. Suomea puollustan mutta amerikan sotiin en osallistu.

    Äänestä

voi mennäkkin minne lystää.
Suomessa on vain puolustusvoimat.
Sotilasvala ei voi pakottaa ketään omien rajojen ulkopuolelle sotimaan.

Äänestä
  • "Minä tahdon kaikkialla ja kaikissa tilanteissa, rauhan ja sodan aikana puolustaa isänmaani koskemattomuutta, sen laillista valtiojärjestystä sekä valtakunnan laillista esivaltaa. Jos havaitsen tai saan tietää jotakin olevan tekeillä laillisen esivallan kukistamiseksi tai maan valtiojärjestyksen kumoamiseksi, tahdon sen viipymättä viranomaisille ilmoittaa.

    Joukkoa, johon kuulun sekä paikkaani siinä, en jätä missään tilanteessa, vaan niin kauan kuin minussa voimia on, suoritan saamani tehtävän loppuun.

    Lupaan käyttäytyä kunnollisesti ja ryhdikkäästi, totella esimiehiäni, noudattaa lakeja ja asetuksia sekä säilyttää hyvin minulle uskotut palvelussalaisuudet. Tahdon myös asetovereitani kohtaan olla suora ja auttavainen. Milloinkaan en sukulaisuuden, ystävyyden, kateuden, vihan tai pelon vuoksi enkä myöskään lahjojen tai muun syyn tähden toimi vastoin palvelusvelvollisuuttani.

    Jos minut asetetaan esimiesasemaan, tahdon olla alaisiani kohtaan oikeudenmukainen, pitää huolta heidän hyvinvoinnistaan, hankkia tietoja heidän toiveistaan, olla heidän neuvonantajanaan ja ohjaajanaan sekä omasta puolestani pyrkiä olemaan heille hyvänä ja kannustavana esimerkkinä."

    Korostan kohtaa "puolustaa isänmaani koskemattomuutta"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MVB kirjoitti:

Jos Suomi ja Georgia kuuluisivat (suunnitelmien mukaan) NATO:on, niin tällä hetkellä n.200000 Suomalaista miestä olisi saanut palvelukseenastumismääräyksen.

USS Enterprise rantautuisi Helsingin edustalle ja satoja F/A-18 Hornetteja laskeutuisi Helsinki-Vantaan, Tampere-Pirkkalan ja Turun Ruskon lentokentille.

USS Chicago sukeltaisi itämerelle ja valmistautuisi ampumaan ohjuksensa Pietariin ja Moskovaan...

Liitytään vaan NATO:on. Eipähän käy aika pitkäksi;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu