Kuka aikoo lopettaa Georgian konfliktin? Venäjä ei sitä tee, koska on sellaiseen kyvytön ja täysin haluton. Ja se, että asian laita on näin, kertoo myös sen, että todellinen aloittaja sodassa on Venäjä.
Se on ajoitettu näppärästi Kiinan Olympialaisten kanssa samaan ajankohtaan, jotta mediakohu saadaan vaimennettua urheiluuutisten alle.
Ei ole meno muuttunut miksikään sitten talvisodan aloittamisen aikojen. Venäjä edelleenkin lavastaa pieniä naapureitaan syyllisiksi sotiin, jotka se itse haluaa aloittaa.
Se on ajoitettu näppärästi Kiinan Olympialaisten kanssa samaan ajankohtaan, jotta mediakohu saadaan vaimennettua urheiluuutisten alle.
Ei ole meno muuttunut miksikään sitten talvisodan aloittamisen aikojen. Venäjä edelleenkin lavastaa pieniä naapureitaan syyllisiksi sotiin, jotka se itse haluaa aloittaa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En oikein usko, että sota loppuu ihan heti.
Georgia on lähtenyt liikkeelle ja se ei varmasti suostu luopumaan näistä maakunnista, mikä olisi edessä jos se nyt peräytyisi, maakunnat joko itsenäistyisivät tai liitettäisiin Venäjään, kun kukaan ulkopuolinen ei ehkä tunnustaisi näitä lilliputti valtioita.
Georgia on selkä seinää vasten, se joko pitää kiinni rajoistaan tai luopuu näistä maakunnista, johon se ei varmasti suostu.
En myöskään usko, että Venäjä voittaa kovin nopeasti, vaikka Georgia onkin pieni, niin tälläinen sota yhdistää kansan ja yksimielinen kansa taistelee epätoivoisessakin tilanteessa.
Ydinasealtio Venäjä/NL voittaa aina! USA tukee sitä. He voittavat!
Venäjän presidentti vetosi Venäjän perustuslaillisiin oikeuksiin suojella Ossetiassa Venäjän kansalaisia!!! Tämä oikeus oikeuttaa Venäjän puuttumaan muiden maiden sisäisiin asioihin ja tukemaan niiden separatistisia suuntauksia. Varokoot siis kansakunnat, joilla on vähäistä suurempi venäläinen tai slaavilaisrodullinen vähemmistö.
Historiassa tämmöisiä ilmiöitä on ollut ennenkin. Olivatpahan suomalaiset siihen syyllistymässä, kun 1918 yksi porukka taisteli Aunuksessa etsimässä suomensukuisia yhteisen uuden Suomen yhteyteen.
Vähän semmoista ajatusta propakangisesti ja ielenvirkistykseksi heräteltiin kai jatkosodankin aikana. Ylivertaisena tällaisia ajatuksia helli kuitenkiin eräs Aatu-herra, joka hankki puhtaille saksalaisille elintilaa ja joka kovasti sotaisesti pyrki auttamaan Itavallassa ja Unkarissa sekä etenkin Puolassa sekä myöhemmin Velko-Venäjällä, Ukrainassa ja Venäjällä olevien saksankielisten ja -sukuisten kansojen asemaa pyrkien niiden yhtistämistä saman kansakunnan yhteyteen.
Samoista ilmiöistähän tässä on kysymys!!!
Tämä sota loppuu sotimalla, ja Venäjä sen ilmeisesti lopettaa.
Mikäli alueen ongelmaan halusi puuttua, se oli tehtävä nyt. Georgia alkoi tiirailla länteen. Oli toimittava. Samalla saadaan tietoa siitä, että kansainvälinen yhteisö on voimaton ja voidaan vähän kurkistella Atlantin taakse, että eiköhän tuokin pysy esinahassaan.
Menes Georgia nyt natoon...
Mitähän Ukraina miettii?
Suomi ei mieti mitään. Ei ainakaan Halonen.