Moikka. Onkos täällä yasminea käyttäviä? Onko teillä ollut sivuoireita? Minä olen syönyt vasta jonkin aikaa näitä pillereitä enkä ole huomannut mitää sivuoireita..´mietin vain, että voiko noi sivuoireet yllättää vasta myöhemmin?? Mulla ois mahdollisuus nyt itse asiassa lopettaa syöminen, koska seurustelusuhde päättyi enkä näin luonnollisesti siis tarvitse rask.ehkäisyä. Toisaalta näillä on nii helppo siirtää menkkoja ja muutenki kuukautiset on ihan todella lyhyet ja niukat yasminen kanssa. Iho on ollut hyvä jo ennen käyttöä ja pysynyt tällasena suht normaalina näidenki kanssa, ehkä jopa parempana (tosin en kärsi enää finneistä kuin todella harvoin). Ja en usko,että ois mitää turvotusta tms. tullutkaan. Mietinki et nyt ku en edes seurustele, ni huomaa ehkä paremmin sen et kaikki mielialanmuutoksetki tulee yksinkertasesti suhteen kiemuroista. Kaikki varmaan tietää, ettei suhteessa eläminen tahdo olla koskaan ihan yksinkertaista ja ongelmatonta...Mutta hei kertokaapa omia kokemuksianne yasminesta!!!
yasmin-pillereistä
kyselen
7558
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hei! Mä olen syönyt kyseisiä pillereitä jo 5- vuotta ja hyvin ovat sopineet. Nyt kuitenkin jostain syystä leuan ja poskien aluelle on alkanut ilmestyä ikäviä finnejä, ei mitään pieniä siis!!! Muistuttavat enemmän aknea kuin tavallisia finnejä. Varasin tänään ajan lääkärille, ajattelin vaihtaa pillerit vieläkin vähemmän hormoneja sisältäviin jos sellaisia on markkinoilla. Sisänsä aika outoa että näin pitkän ajan jälkeen iho oireilee. Olen kyllä jostain kuullut että pitkään käytetty valmiste ei välttämättä enää jatkossa sovikkaan.Toivon että kohdallani on kyse tästä, että siihen löytyisi ratkaisu...
Olen vuoden verran syönyt. Ei mitään sivuoireita. No ehkä se, että menkat ovat säännölliset ja vuoto niukka.
Tietysti oireet voivat ilmaantua myöhemminkin.
Mulla yasminen kanssa kävi niin, että iho huononi radikaalisti ja parani sitten vasta noin puoli vuotta pillereitä syötyäni. Tää oli viel ihan normaalia, eikä siinä mitään.
Noin vuosi sitten lopetin pillerit ja iho alkoi heti huononemaan, kärsin koko kevät talven aknesta johon mikään ei tuntunut auttavan. Etova olo, huimaus ja painon putoaminen seurasi aknea. Sitten helmikuun tienoilla alkoi putoilla hiukset(lääkäri sanoi olevan normaalia yasminen jälkeen!!) ja nyt on tukasta noin puolet tippunu. Hiuksia lähtee edelleen todella runsaasti.
Yasminet olivat loistavat pillerit, mutta lopetuksesta olen kärsinyt nyt pian vuoden ja helpotusta ei näy. Lisäksi lääkäreille tuntuu olevan aivan itsestään selvää, että jälkikäteen ilmenee tälläisiä oireita ja varsinaista hoitoa näihin ei sitten ole. Että näin.
Tiedän kyllä tuon, joten pelottelusi on turhaa. Jokainen ottaa ihan omat riskinsä.
Itse olen syönyt Yasmin merkkisiä pillereitä nyt jo 7v. Väliin mahtui yksi taukokin niistä. Mitään sivuoireita ei ole koko aikana ilmaantunu, toisin kuin muista kokeilemistani pillereistä. Tuon pillerittömänkin ajan hiukset pysyivät päässä ja ovat siellä edelleenkin. :)
Tosi kiva tietää, mutta koittaisitteko nyt ihmiset vastata aloittajalle.
Itelläni tuli sivuvaikutukset pikkuhiljaa monen kuukauden aikana, joten voi niitä sivuvaikutuksia ilmetä kuukausien - jopa vuosien käytön jälkeen.
Itselläni tuli mm. näitä sivuvaikutuksia:
- 2-5kk pillereiden aloituksesta alkoi väsymys, unta tarvitsi yhtäkkiä yli 9h/vrk ja silti saattoi väsyttää, vaikka söin ylim. vitamiineja, ulkoilin jne.
- yli 5kk. aloittamisesta alkoivat migreenikohtaukset, aluksi n. 1kert kuukaudessa, sitten paheni, lopulta oli jopa 3-4 kertaa viikossa (gyne väitti ettei voi johtua pillereistä, kun oli todettu lihasperäinen migreeni ennemmin)
- samoihin aikoihin alavatsakivut puolessa välissä pillerilaattaa ja menkkakivut ilmestyi takaisin entistä voimakkaimpina (ei todettu tulehdusta)
- kuumeilu ja lämmönnousu n. 6kk pillereiden aloittamisesta, koko ajan oli lämpö 37.0-37.9. Myös flunssaisena kuume pysyi kauan korkealla
(ei todettu mitään tulehduksia missään, mikä olisi selittänyt lämpöilyn, joten lääkärit lopettivat tutkimukset)
- suonenvedot jaloissa öisin, aluksi n. 1 kert. kuussa, lopulta joka yö ja monesti yössä (heräsi siihen jatkuvasti)
- viimeinen oire n. 2v. aloittamisen jälkeen oli, että pahoinvointia alkoi olla pillerilaatan loputtua juuri ennen tyhjennysvuodon alkamista. Oksentelin, olin huonovointinen, väsynyt, pahalla tuulella ym. Gyne väitti pms-oireiksi, mutta koitettiin eri pillerimerkkiä. Aluksi söin siis Yasminea, sitten vaihdettiin Yasminelleen.
- 2kk syötyäni Yasminelleja, mikään oire ei ollut poistunut. Pahoinvoinnin lisäksi ilmestyi vielä sydämentykytyskohtaukset esim. imuroidessa alkoi huimata, hiki nousi pintaan, sydän tykytti, nousi veren maku suuhun, sama myös lenkillä vaikka ei rasittaisikaan kovasti. Suonenvetoja myös käsissä jalkojen lisäksi. Turvotusta ja pissalla ramppaamista öisin ja iltaisin.
Menin lopulta yksityiselle lääkärille (sisätautien erik.lääkärille) ja hän teki kaikki tutkimukset (sydänfilmit ja ultrat, verikokeet) ja huomasi, että alaraajojen verenkierto oli heikentynyt huomattavasti siitä, mitä pitäisi olla. Verenpaineen alapaine oli myös kauan ollut korkealla. Myös niskat ja selkä oli koko ajan viim. 6kk kipeänä ja migreenikohtaukset paheni eikä lääkkeet auttaneet.
Lääkäri käski HETI lopettaa e-pillereiden syömisen, sillä veritulpan riski oli liian suuri. Hän ihmetteli, miksi pari eri gynekologia (julkisen ja yks.puolella) eivät olleet ottaneet oireitani vakavissaan. Jos olisin jatkanut pillereiden syöntiä, olisin voinut saada sen veritulpan, sydänkohtauksen tai pahimmassa tapauksessa kuolla!
Nyt kun olen ollut syömättä hormoneja 5kk. olo on mitä mahtavin! Kaikki oireet ovat poissa!
Ja niin pienestä ne alkoivatkin. Harmi, että 2 vuotta kärsin oudoista oireista, ennen kuin sain apua. Eli kannattaa aina käydä tarkistuttamassa, jos pillereistä tulee jotain oireita. Ei ne kaikille todellakaan sovi. Minulle tuli iänikuinen kielto hormoneille ja nykyään käytössä on vain kondomit. Edes kuparikierukka ei käy, sillä sairastan erästä naistentautia, jossa kohdun tulehdukset ovat huono asia ja kuparikierukka lisää suuresti tulehdusriskiä. Mutta tyytyväinen olen kondomiinkin, sillä sain ITSENI takaisin :)