Hampaani ovat kamalat. Mulla on ristipurenta(kai?), mutta siitä ei ole kuitenkaan haittaa kuin ulkonäölle. Olen miettinyt laminaatteja. Onnistuuko näihin mun hampaisiin? tässä pari (hieman epäselvää)kuvaa:
http://irc-galleria.net/view.php?nick=nq
Onko muovilaminaatit hyvät? Ottaisin toki posliinilaminaatit mutta mietin vaan kustannuksia, taitaa tulla melkoisen kalliiksi?
http://irc-galleria.net/view.php?nick=nq
Onko muovilaminaatit hyvät? Ottaisin toki posliinilaminaatit mutta mietin vaan kustannuksia, taitaa tulla melkoisen kalliiksi?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Odota vaan, kohta rupeaa sinulle satelemaan moralisoivia viestejä, kuinka päässäsi on vikaa, kun haluat korjauttaa noin virheettömät hampaasi. Niin kävi edellisellekin tytölle, joka erehtyi tänne laittamaan kuvan hampaistaan.
Jos haluat tietoa, mene esteettistä hoitoa antavalle hammaslääkärille.
Kannattaa ottaa yhteys laminaatteja laittavaan hammaslääkäriin. Laita vaikka googleen kotipaikkakuntasi ja hammaslääkäri ja katso kuka laittaa laminaatteja.
Ei kai muoveja enää kukaan laita? Posliinia vai mitä se onkaan mistä laitetaan, kestää muistaakseni vuosikymmeniä. Hampaat hiotaan pieniksi ja lamiaateilla muotoillaan siisteiksi. Sulla näytti aika ahdasta olevan siinä missä yksi hammas oli muiden päällä, mutta voi olla että onnistuu. Kannattaa ehdottomasti käydä näyttämässä, hammaslääkäri kertoo mitä voidaan tehdä ja paljonko maksaa. Hampaat on parhaassa tapauksessa koko loppuelämän sijoitus, ei kannata mennä siitä mistä halvimmalla pääsee, vaan tutkia asiaa ja panostaa laatuun. Kallista se joka tapauksessa tulee olemaan, mutta kannattaa nyt korjata kun olet nuori :)
Älä kuuntele niitä jotka varmaan kohta alkavat valittaa että on rumempiakin hampaita vaikka millä mitalla, että typerää tuhlata johonkin hampaisiin rahaa. He haluavat että muillakin on siksak-hampaat kun itse eivät ole hampaitaan fiksanneet :P Nätimpi se hymy on suorana ja valkoisena :)
Terv, Sis.puol.raudat suussa ja syystä ;P (mulla oli liian ahdasta, ei saanu laminaateilla nättiä)