Luin tuolta toisesta viestiketjusta, että hiukset voi alkaa lähteä Yasminin käytön loputtua. Onko tämä yleistäkin?
Itse olen syönyt Yasminia 5 vuotta, enkä ole lopettamassa lähiaikoina. Hiukseni ovat pitkät ja paksut, ovatko enää, jos lopetan pilsut? Miksi lääkäri ei maininnut tällaisesta kun aloitin pillerit (silloinkin minulla oli pitkät hiukset) ?
Itse olen syönyt Yasminia 5 vuotta, enkä ole lopettamassa lähiaikoina. Hiukseni ovat pitkät ja paksut, ovatko enää, jos lopetan pilsut? Miksi lääkäri ei maininnut tällaisesta kun aloitin pillerit (silloinkin minulla oli pitkät hiukset) ?
Vastaukset 6
Vanhimmat
yasminea syöneenä minäkin aloin pelätä tuota hiusten lähtöä...apuaa...voiko ne todella lähteä lopettamisen seurauksena? (itse harkitsen lopettamista, ku suhde päättyi) Ja sit tääl on joillaki ilmeisesti huonontunut iho yasminesta..mulla ei kyllä ole. En ole mitää huomannu, hyvä iho ennen ja yasminen aikana.
Ilmeisesti kaikille ei tule hiusten lähtöä. Kiinnostaisi, että onko Yasminin lopettamisen jälkeen hiustenlähtö yleisempää vai vähäisempää kuin muissa merkeissä? Kuulema myös pillereitä aloittaessa voi lähteä, mutta ei mulla ainakaan silloin lähtenyt. Voisiko se tarkoittaa, ettei lähde lopettaesskaaan?!
Mutta minkä ihmeen takia naisia ei varoiteta tällaisesta, kun ehkäisyä hankkii?? Jos lääkäreilä kerran on tiedossa, että tukka voi lähteä. Itse en edes värjää, koska pelkään sen huonontavan hiuksiani... Kamalaa, jos pillereiden lopetus tuhoaa kruununi.
itse söin yasmineita 1,5 vuotta ja lopetuksen jälkeen tukkani alkoi todellakin ohentua. ihmettelin silloin sen syytä, mutta tässähän sekin tuli selväksi. sen verran se kuitenkin oheni, että jouduin 10 cm leikkaan pois, mutta nykyään tukka tuntuu jo ihan normaalille.
No onpahan taas. Yks kertoo oman kokemuksen ja kanalauma on ihan sekaisin "OMG TAPAHTUUKS MULLEKIN NÄIN".
Ei ole millään tavalla yleisiä nuo oireet, mitä joku on pillereiden lopettamisen jälkeen kokenut. Kukaan ei voi silti tietää kenen kohdalle nämä sattuvat, joten ihan turhaa kysellä "Käykö minulle näin". Mitään ei voi päätellä siitäkään mitä on tapahtunut pillerit aloittaessa.
Sen verran sanon omasta kokemuksesta, että mulla ei hiukset lähtenyt, vaan mulle tuli selkään hirveesti finnejä.
Olin syönyt yasmineita noin neljä vuotta, ja kun pois jäi, niin muutaman kuukauden kuluttua alkoi selkään ilmestyä todella isoja finnejä. Ja mulla on aina ollut todella hyvä iho. Edes murrosiässä ei ollut finnejä.
Aloitin hormoniehkäisyn uudestaan, kun alkoi uusi seurustelusuhde, ja finnit hävisivät. Sitten saakin jännätä, jos jossain vaiheessa ehkäsy jää pois, että tuleeko finnit uudestaan vai ei.
Mutta mulla ainakin ohentuneet hiukset aivan selvästi ja tukkaa lähtee edelleen reilun puoleisesti, vaikka lopettamisesta on jo puolisen vuotta.
Eikä nää oo mitään pelotteluja vaan ihan vaan huomioita ja toivottavasti ei kaikilla käy näin. Ja siis tuskin mitenkään yleistä edes..