aloitin renkaan käytön puolivuotta sitten avopuolisen pyynnöstä
Kävin gynekologilla ja se antoi vain puolenvuoden reseptin, koska en suostunut tutkimukseen.
Alkaa olla renkaat loppu mutta en pysty menemään hakemaan lisää. Minulle oli hirveä paikka käydä siellä jo ekan kerran.
itken iltaisin tai jopa jo päivisin kun edes kuvittelen joutuvani sinne.
avopuolisoni on sanonut minulle ettei minun tarvitse mennä jos en pysty, mutta en suostu riskeeraamaan suhdetta siihen että hän ei saa minulta.
Mitä teen?
mitä siellä gynekologilla tapahtuu?
Hitto jos siellä saan paniikkikohtauksen
Kävin gynekologilla ja se antoi vain puolenvuoden reseptin, koska en suostunut tutkimukseen.
Alkaa olla renkaat loppu mutta en pysty menemään hakemaan lisää. Minulle oli hirveä paikka käydä siellä jo ekan kerran.
itken iltaisin tai jopa jo päivisin kun edes kuvittelen joutuvani sinne.
avopuolisoni on sanonut minulle ettei minun tarvitse mennä jos en pysty, mutta en suostu riskeeraamaan suhdetta siihen että hän ei saa minulta.
Mitä teen?
mitä siellä gynekologilla tapahtuu?
Hitto jos siellä saan paniikkikohtauksen
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tätä siellä yleensä tapahtuu, suunnilleen tässä järjestyksessä :)
1. Riisudut. Suosittelen, että laitat päälle pitkän ja löysän t-paidan ja vaikkapa polvisukat. Ei ole niin alaston olo.
2. Nouset tuoliin. Yleensä olet aina liian ylhäällä, ja joudut hivuttautumaan alemmas. Jalat tulevat jalustimiin koukkuun, ja peppu on ihan tuolin reunalla.
3. RENTOUDU.
4. Lääkäri aloittaa tutkimuksen. Aluksi hän tunnustelee käsin vatsaasi (suunnilleen samalla tavalla kuin 9. luokan lääkärintutkimuksessa). Hän siis painelee eri kohdista, ei mitään pelottavaa tässä.
5. Sitten on sisätutkimuksen aika. Muistathan olla rento? Lääkäri kokeilee sormin emättimen aukon, tarkistaa limakalvot ja immekalvon (jos sitä on). Tämän ei kuulu sattua. Eihän se miellyttävää ole, mutta jos kykenet yhdyntään selviät kyllä tästäkin. Tähän menee aikaa joku 30-60s, eli ei kovin pitkä aika.
6. Sitten siirrytään syvemmälle. Tässä vaiheessa lääkäri ottaa esiin spekulan, eli "ankannokan", jonka avulla hän levittää paikkojasi jotta hän voi tutkia kohdun suuta ja limakalvoja.
7. Papa-kokeen ottaminen. Ehkäisypillereiden käyttäjiltä otetaan vakiona papa-koe, josta selviää mahdolliset solumuutokset. Lääkäri ottaa kokeen pienellä ripsarin harjalta näyttävältä harjalla. Tämä saattaa hieman nipistää, tai sitten se ei tunnu miltään. Riippuu hieman lääkäristä. Taitava lääkäri ottaa kokeen ilman, että se tuntuu missään.
8. Lääkäri kokeilee vielä sormin kohtua niin, että hänellä on toinen käsi sisälläsi ja toinen vatsasi päällä.
9. Toimitus on ohi, voit pukea päälle, vastata vielä kysymyksiin, jos niitä on, ja lähteä kotiin.
10. Saat papa-kokeen tulokset jonku ajan päästä postitse, puhelimitse tai käymällä lääkärin luona.
Tämä saattaa kuulostaa ikävältä ja pitkältä toimenpiteeltä, sitä se ei kuitenkaan ole. Koko toimitus on ohi muutamassa minuutissa, ja saat varmuuden siitä, että kaikki on kunnossa.
Jos sinua jännittää, siitä kannattaa kertoa lääkärille. Hän kyllä tietää ja ymmärtää, ettei kyseessä ole mikään miellyttävä toimenpide. Voit myös pyytää häntä kertomaan, mitä hän tekee.
Tsemppiä, kyllä se siitä! Jos tosiaan pystyt harrastamaan seksiä ja olemaan yhdynnässä, selviät gynetutkimuksestakin ilman ongelmia! Ei siihen kuole, ja jos papa-koe on puhdas niin et joudu toimitukseen uudestaan kuin vasta parin vuoden päästä :)
Jos sinulla on jotain kysymyksiä liittyen sukupuolielämään, sukupuolielinten kuntoon tai eritteisiin tai rintoihin tai virtsaamiseen, niin kokoa ne paperille. Et unohda kysyä mitään tärkeää, mikä omassa kehossasi askarruttaa juuri nyt?
Jos et pysty käymään gynekologilla, käytä kondomia. Varaudu myös siihen, että sinulla löydetään ikäviä sairauksia liian myöhään.
olen kauhuissani jo ihan yhdynnässäkin
en pysty edes ajattelemaan asiaa koska saan jonkinlaisen "paniikkikohtauksen"
Kun harrastamme sitä avopuolisoni kanssa itken joskus salaa ja paniikki meinaa iskeä. Mietin jotain ihan muita asioita ja yritän vain kuvitella olevani jossain muualla. Mies tietää että asia on arka mutta olen vähätellyt asiaa hänelle.
Yritimme vain kortsuilla mutta se ei toiminut yhtään koska mies ei tunne mitään silloin.
olen jo 21 ja haluan vain pitää avopuolisoni vierelläni
kiitos tarkasta selostuksesta tapahtumista
se helpottaa kun tietää tarkkaan mitä tapahtuu vaikka se silti aiheuttaa paniikkia kun sitä ajattelee
Oletko varma, että olet kypsä harrastamaan seksiä? Entäs rakastatko avopuolisoa ja hän sinua? Sillä eihän seksin kuuluisi aiheuttaa paniikkia tai itkua, muuta kuin onnenkyyneliä orgasmin jälkeen :)
Yhdynnän onnistumisella tarkoitin lähinnä sitä, että jos sisääsi mahtuu miehen elin, muutama sormi ei aiheuta ongelmia. Jotkuhan ovat niin tiukkoja, ettei yhdyntä onnistu ja sisätutkimuskin voi olla tuskaa.
Mistä paniikki tulee? Pelkäätkö raskaaksi tulemista, orgasmin saantia/saamattomuutta? Häpeätkö vartaloasi, uskotko, ettet kelpaa? Etkö itse saa nautintoa, onko esileikki liian lyhyt? Aiheuttaako pillerit limakalvojen kuivumista ja yhdyntäkipuja, tai ehkä haluttomuutta?
Jos gynetutkimus vielä pelottaa, suosittelen, että varaat ajan lääkärille ehkäisyasioissa, kerro, että haluat jutella eri ehkäisyvälineistä ja tutkimuksista. Jos pyydät lääkäriä kertomaan vaihtoehdoista ja tutkimuksesta, sinua ei ehkä sitten varsinaisen papa-kokeen aikana enää jännitä niin pahasti.
...avopuolisosi kanssa avoimesti asiasta. Kuulostaisi minusta siltä kuin kärsisit fobiasta. Siihen on varmasti saatavissa apua. Seksi on luonnollinen asia eikä sen kuulu tuntua pahalle. Tosiaan olisi mielenkiintoista kuulla, mikä sinua siinä ahdistaa..sattuuko sinua seksin aikana?
neuvoisin sinua varaamaan ajan lääkärille ja juttelemaan asiasta.
vaginaaliultra, oma gyneni ottaa ainakin sen joka vuositarkastuksen yhteydessä, hyvä niin. On tarkempi tutkimus kuin norm.sisät., joka tietysti sekin tehdään.
Ehkä gynekologit tuon ottaa, itse olen käynyt vain kerran gynekologilla (en pilleri- tai papakoeasiassa), eikä silloin otettu ultraa. Olen ottanut papa-kokeen aluksi neuvolan lääkärillä, sittemmin terveysasemani omalääkärillä, eikä ultraa ole otettu.
Hyvää, että kerroit tästäkin, niin tulee tarkempi selostus paniikkipotilaalle :)
pelkään hirveesti et sit lopulta jos uskallan mennä sinne gynekologille, niin menin paniikkiin. Mietin et jos ottasin jotain rauhottavii niin huomaisko se sen tai näkyiskö se jossain niis kokeissa?
Huono homma koska en tie mist niit saa enkä tykkää ottaa edes särkylääkettä =(
voit saada vaikka jtkn mietoa rauhoittavaa (esim. 2 mg:n Diapamia) ennen tutkimusta.
Tuota, tuota....missä kokeissa näkyisi? Alapäästä otetuissa kokeissa ei näy mitkään lääkeainepitoisuudet.
Niille lääkkeille saa reseptin lääkäriltä, ei mistään muualta, itse lääkkeet sitten apteekista reseptillä.