JUMALA voi HUIJATA oikeasti???

minkä nyt ottais..

Oletteko miettineet, että tämä kaikki voi olla huijausta? Jos uskoo Jumalaan niin voi olla, että joutuukin helvettiin ja jos uskoo Saatanaan niin voi päästä taivaaseen. Juuri niin katalahan se piru on, että on juoninut jo vuosi tuhansia sitte masterplänin, jolla saadaan porukkaa paljon helvettiin ja päin vastoin?

Itse olen alkanut miettimään asiaa siksi koska Jeesus oli arabi. Arabithan on aika kovia kusettamaan. Eli uskomalla Saatanaan saa hyvän iänkaikkisen elämän ja jos uskoo jumalaan joutuu Helvetin liekkeihin..

Tosin en ole ihan varma miten se nyt on ja löytyykö ratkaisu sittenkin phytagoran lausekkeesta..

5

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voimme olla esimerkiksi rivissä olevia, toisiinsa kytkettyjä robotinpäitä "littanalla maapallolla", ja nähdä unta biologisesta elämästä. Korkeammat voimat, kuten jonkinlaiset jumaluudet, voivat syöttää keskeytyssilmukassa pyöriviin ohjelmistoihimme ja sähköaivoihimme koko harhamaailman... ja ohjelmistojen pyörimistä seuraamalla "korkemmat voimat" voisivat "kuulla rukouksemme, nähdä tekomme jne."

      Luonnonlakeja voisi todellisuusmatriisissamme tulla periaatteessa milloin tahansa tulla lisää tai poistua, riippuen mitä ohjelmistoja ja muuta dataa sähköaivoihimme syötettäisiin. Niinpä ihmeet olisivat simulaatiomaailmassamme mahdollisia milloin tahansa ja missä tahansa lokaalisti tai globaalisti.

      Itseäni kummastuttaa tässä maailmassa se, että
      Buddhasta ja Jeesuksesta väitetään olevan
      tuhansia vuosia, mutta maailma ei ole vieläkään "havahtunut", vaan hullu ja julma meno jatkuu.
      Jos ateismi olisi totta, tuntuisi minusta luontevalta, että maailma olisi nyt tähän mennessä huomattavasti järkevämpi paikka.

      Ihmeellinen on kyllä uskislogiikkakin, kun maailma on viritetty sellaiseksi, että varovaiselle skeptikolle maailma näyttää agnostiselta, ja silti pitäisi "uskonautuus" valita tämän elämän aikana, jolloin jumalia ei suoraan näy.

      ObURL: http://www.iki.fi/manninen/vipunen_suomi.html

      • insinööri34

        Oli jo aika tiukkaa tekstiä insinööri tason suorittaneelle miehellekin.


    • vihtuilija

      ...mutta kerrataan vielä!

      Yhden taivas on toisen helvetti!

    • sadfsdg

      Jeesus ei ollut arabi.

      • Kössönöm

        jesseä edes olemassa? En ole todisteita nähnyt.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1117
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      113
      910
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      886
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      279
      679
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      76
      658
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      621
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      572
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      556
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      38
      520
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe