JUMALA voi HUIJATA oikeasti???

minkä nyt ottais..

Oletteko miettineet, että tämä kaikki voi olla huijausta? Jos uskoo Jumalaan niin voi olla, että joutuukin helvettiin ja jos uskoo Saatanaan niin voi päästä taivaaseen. Juuri niin katalahan se piru on, että on juoninut jo vuosi tuhansia sitte masterplänin, jolla saadaan porukkaa paljon helvettiin ja päin vastoin?

Itse olen alkanut miettimään asiaa siksi koska Jeesus oli arabi. Arabithan on aika kovia kusettamaan. Eli uskomalla Saatanaan saa hyvän iänkaikkisen elämän ja jos uskoo jumalaan joutuu Helvetin liekkeihin..

Tosin en ole ihan varma miten se nyt on ja löytyykö ratkaisu sittenkin phytagoran lausekkeesta..

5

357

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voimme olla esimerkiksi rivissä olevia, toisiinsa kytkettyjä robotinpäitä "littanalla maapallolla", ja nähdä unta biologisesta elämästä. Korkeammat voimat, kuten jonkinlaiset jumaluudet, voivat syöttää keskeytyssilmukassa pyöriviin ohjelmistoihimme ja sähköaivoihimme koko harhamaailman... ja ohjelmistojen pyörimistä seuraamalla "korkemmat voimat" voisivat "kuulla rukouksemme, nähdä tekomme jne."

      Luonnonlakeja voisi todellisuusmatriisissamme tulla periaatteessa milloin tahansa tulla lisää tai poistua, riippuen mitä ohjelmistoja ja muuta dataa sähköaivoihimme syötettäisiin. Niinpä ihmeet olisivat simulaatiomaailmassamme mahdollisia milloin tahansa ja missä tahansa lokaalisti tai globaalisti.

      Itseäni kummastuttaa tässä maailmassa se, että
      Buddhasta ja Jeesuksesta väitetään olevan
      tuhansia vuosia, mutta maailma ei ole vieläkään "havahtunut", vaan hullu ja julma meno jatkuu.
      Jos ateismi olisi totta, tuntuisi minusta luontevalta, että maailma olisi nyt tähän mennessä huomattavasti järkevämpi paikka.

      Ihmeellinen on kyllä uskislogiikkakin, kun maailma on viritetty sellaiseksi, että varovaiselle skeptikolle maailma näyttää agnostiselta, ja silti pitäisi "uskonautuus" valita tämän elämän aikana, jolloin jumalia ei suoraan näy.

      ObURL: http://www.iki.fi/manninen/vipunen_suomi.html

      • insinööri34

        Oli jo aika tiukkaa tekstiä insinööri tason suorittaneelle miehellekin.


    • vihtuilija

      ...mutta kerrataan vielä!

      Yhden taivas on toisen helvetti!

    • sadfsdg

      Jeesus ei ollut arabi.

      • Kössönöm

        jesseä edes olemassa? En ole todisteita nähnyt.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      822
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      770
    3. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      589
    4. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      64
      560
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      46
      550
    6. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      546
    7. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      66
      536
    8. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    9. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      522
    10. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      520
    Aihe