Shokkihoitoa autokuumeeseen

kun kävin autokaupassa tarjoamassa Nissan Maximaani 3.0 qx kaikilla herkuilla automaattivaihteineen, 2004. Ajettu 89 000km. Eli auto on mielestäni, vain minun mielipide, todella hyvä auto. Syy miksi lähdin katsomaan uutta tila-autoa tai autoa joka olisi korkea ettei tarvitsisi laskeutua autoon vaan sinne voisi astua/nousta on vihoitteleva selkäni. No ensin kun olin kartottanu eri lehtien ja netin avulla mahdollista tulevaa autoani niin lähdin sitten autoliikkeisiin vapaapäivänäni kiertämään. Yhteen sitten tykästyin TODELLA paljon. HInta sai olla noin 30 000e. Myyjä oli tosi mukava, harvinaisen ja autoon kun oli sitten katottu haluamani väri ja lisävarusteet niin hinta kipusi lähelle kipurajaani. Olin itse asiassa niin myyty että olin jopa valmis luopumaan Nissanistani jopa 10 000e hyvityksellä. Aivot oli sillä hetkellä narikassa. No myyjä sitten sanoi että heidän liikkeessä myyjät eivät päätä vaihtoauto hyvitystä vaan yksi ja sama henkilö. Henkilö tuli paikalle otti avaimet kädestäni, sanomatta sanaakaan tai vastaamatta tervehdykseen. Ajoi autoliikkeen pihalla autoni parkkiruudusta toiseen tuli sisään ja heitti avaimet myyjän pöydälle ja kirjoitti jotain paperille jonka ojensi myyjälle eli varmaan hyvityshinnan. Siinä kohtaa kupla oli jotenkin jo särkynyt ja tunsin oloni epämukavaksi tämän henkilön sanomattomuuden jälkeen. No myyjä sitten naputti jotain koneelle, tulosti paperin ja näytti sen sitten ja alkoi lukemaan valtavaa listaa varusteista mitä autoon kuuluu vaikka se oli jo katottu. Listassa oli, jos näin liioitellusti voi sanoa, luetteloitu penkit ja pyyhkimetkin. Eli sellaisia asioita jotka nyt muutenkin kuuluvat joka auton varustukseen. Myyjän lukiessa edelleen listaa silmäni etsivät siintä A4 paperista jo epätoivoisesti ja pahaa-aavistaen sitä autoni hyvityshintaa ja kun sen lopulta näin niin henkeni oikeesti salpautui. 4200e. Siis 4200e hyvitys autostani. Keskeytin myyjän lukemisen siihen ja kysyin onko toi hyvityshinta oikein ? Niin hän vastasi siihen että täytyyhän heidänkin elää. Ystävällisyys karisi jo pois. Olin niin shokissa, en muista milloin oisin viimeksi ollut, että sanoin ettei meillä ole mitään edellytyksiä jatkaa kaupantekoa. Nousin vain penkistä ja kävelin pois. Oloni ei ollut vihainen tai pettynyt vaan täysin tyhjä ... tyhjä. Tänä päivänä ajelen edelleen Nissanillani enkä ole edes ajatellut enää auton vaihtoa. Autoliikkeeseen meno tuntuu äärettömän kaukaiselta ajatukselta. Olen yleensä aina mennyt vuosittain katsomaan jotain uusia kiinnostavia malleja mistä olen lukenut etukäteen joistain lehdistä. Tämän tapahtuman jälkeen jokin muuttui mielessäni koska en ole enää lukenut uusien autojen koeajojuttuja tai ollut enää ylipäänsä kiinnostunut autoista enää samalla tavalla. Tunne on että tuskin enää menen katsomaan uusia malleja. Se ei ole enää mikään päätös vaan tunne. 4200e hyvitys Nissan Maxima 2004 3.0 automaatti kaikilla hilavitkuttimilla 89 000km ajettu ja kaikki huollot tehty. Ei kiitos, ei koskaan.
419433
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 41

Vanhimmat

Tuon voisi ottaa henkilökohtaisena loukkauksena tai muuten kohteliaasti ilmoittaa, ettei ota autoa vaihdossa. Jos kyseessä on kolaroimaton Suomi-auto ja täydellisellä huoltohistorialla niin kyllä hyvityshinnassa on oltava 5 numeroa. Jos meno jatkuu tuollaisena autokaupoilla niin ei muuta kun jätetään auto vaihtamatta ja antaa autoliikkeiden ahdingon jatkua.

On muuten hieno peli tuo sinun Maximasi, taisi olla uutena hinta/laatusuhteeltaan yksi parhaista vuonna 2004.

Äänestä

Minulla oli -95 mallin honda josta paras tarjous autoliikkeessä oli muistaakseni 3000e pintaan.. ja se oli ajettu melkein tuplasti tuon nissanin verran, ei ilmastointia, ei automaattia jne. Perus japski normi sähkövempeleillä.

Ps, mikset laita nissani nettiautoon myyntiin? Otat rahat pois ja meet sitten ostaa uuden.

Äänestä
  • Tuo 4200 tarjous on yläkanttiin riisikupistasi.on todellä hyvä että hölmöläisiä valuutanhävittäjiä vihdoinkin aletaan rokottamaan.

    Äänestä

  • nipponkippon kirjoitti:

    Tuo 4200 tarjous on yläkanttiin riisikupistasi.on todellä hyvä että hölmöläisiä valuutanhävittäjiä vihdoinkin aletaan rokottamaan.

    muista ottaa lääkkees. Maxima on parasta A ryhmää

    Äänestä

Tuollaisesta näytetään pyydettävän n.14-15tE, joten hyvitys voisi olla 10-14te.

On selvää että olet tullut täysin kaltoin kohdelluksi. Valitettavasti näin käy aina välillä, myös autokaupassa. Ei kannata kuitenkaan lannistua, on liikkeitä jotka varmasti antavat tuosta hyvän hyvityksen. Ei tuosta kannata maatansa myydä eikä kirvestä heittää kaivoon. Kilpaileva samaa merkkiä myyvä ketju voi hyvittää ihan eri tavalla, kun menet sinne ja pyydät kilpailevaa tarjousta..

Muuten, oliko kyseessä kenties automaa-ketjun ford/peugeot liike? Kuullostaa ihan heidän palvelultaan..

Äänestä
  • vai jatkuiko kivut tuosta shokista selvittyäsi?
    täytyypä koittaa samaa parannuskeinoa.
    autokauppias auttaa joka tautiin.

    Äänestä

  • Tuskin noista kukaan lähellekään 14000 maksaa, itse katselin yhtä 90k ajettua 03 mallista joka maksoi 11000 ja oli tosi pitkään myynnissä. Luultavasti meni alle 10000:lla. Muutenkin näyttää, että samat maximat ovat kuukaudesta toiseen myynnissä.

    Itse silti harkitsen, mutta nimenomaa manuaalivaihteisena.

    Lisäksi onko suomessa myydyt 04 Maximat oikeasti vuosimallia 2004 vai myöhässä rekisteröityjä vm 03 autoja. Ainakin jenkeissä vm 2004 on jo uutta korimallia, jota ei myyty euroopassa..

    Kyllä tosta silti ainakin tuplasti tuo liikkeen tarjoama pitäisi hyvittää, mutta 10000 alkaa olla jo vähän ylärajoilla, luulisin ettei liikkeiden todelliset myyntihinnat ole paljoa sen yli.

    Äänestä

kuule, en taida uskoa sun juttuus, toi hinta tuntuu niin alhaiselta

Äänestä

en mäkään usko tohon juttuun, jos kyseessä olis 700 sarjan bemari niin ok, mutta ei maxima. kaikki ammattilaiset tietää että maxima on hyvä kaupan kohde. joten pysytään totuudessa

Äänestä

katselin juuri nissaneita, 2004 vuoden almerasta, jolla ajatteu himpun verran alle 100.000, pyydetään aika monessa nissania myyvissä liikkeissä se 10-12t.
en usko, että tuo reilu 4000€ oli oikea summa sun autosta.
laita ite myyntiin tai kokeile toista liikettä.

Äänestä

Uskomattomalta kuullostaa. Toki tiedossa on et juuri isomoottoriset ja paljon kuluttavat autot menettää hintaansa juuri nyt, kun tuo bensa maksaa mitä maksaa.

Olin itse lähellä ostaa vuosi sitten samanlaisen ja saman ikäisen pyynti oli muistaakseni jotain 18touhatta...

Äänestä

Miksi se pitäisi vaihtaa pois.Ei näitä autokauppiaita kannata rahoittaa.Sulla on tosi hyvä auto,jolla ajaa pitkään.Kun se autokuume iskee,niin sitten vaihtaa yksityisen kanssa.Miksi se pitää näitä lasipalatseja kannattaa?Myyjät menkööt kortistoon.Sitten huomaavat,että hekin ovat aivan tavallisia tallaajia.Nyt ne siellä pukupäällä luulevat olevansa jotakin parempaa väkeä.Olen itse ostamassa tyttärelleni autoa.Katsellut ja vertaillut hintoja.Yksityisellä on paljon halvemmat autot.En tule koskaan ostamaan liikkeistä.Mulla on rahalle parempaakin käyttöä.Voishan tämä ryöväriporukka,ainakin osa päästä johonkin cittarin kassalle.

Äänestä
  • Kuka olisi niin helvetin idiootti että tällä bensan hinnalla ostaisi 3 litraisen riisikupin ??? Ja vielä MANUAALIVAIHTEISENA ??? Sehän on ajettavuudeltaan huonompi kuin juopunut hevonen. Kuluttaa yli käsittämättömyyden. Malli on yksi HUONOITEN myyneistä KOKO EUROOPASSA. Meillä oli liikkeessä tuollainen paska 80tkm ajettu, pakkomyytiin yhdelle landevaarille 6000€ tappiolla. Autoliike itse hinnoittelee sisääntulevan tavaran.

    Äänestä

  • jobbari666 kirjoitti:

    Kuka olisi niin helvetin idiootti että tällä bensan hinnalla ostaisi 3 litraisen riisikupin ??? Ja vielä MANUAALIVAIHTEISENA ??? Sehän on ajettavuudeltaan huonompi kuin juopunut hevonen. Kuluttaa yli käsittämättömyyden. Malli on yksi HUONOITEN myyneistä KOKO EUROOPASSA. Meillä oli liikkeessä tuollainen paska 80tkm ajettu, pakkomyytiin yhdelle landevaarille 6000€ tappiolla. Autoliike itse hinnoittelee sisääntulevan tavaran.

    Ei kukaan ajatellutkaan että jobbari osaisi lukea.

    Äänestä

  • jobbari666 kirjoitti:

    Kuka olisi niin helvetin idiootti että tällä bensan hinnalla ostaisi 3 litraisen riisikupin ??? Ja vielä MANUAALIVAIHTEISENA ??? Sehän on ajettavuudeltaan huonompi kuin juopunut hevonen. Kuluttaa yli käsittämättömyyden. Malli on yksi HUONOITEN myyneistä KOKO EUROOPASSA. Meillä oli liikkeessä tuollainen paska 80tkm ajettu, pakkomyytiin yhdelle landevaarille 6000€ tappiolla. Autoliike itse hinnoittelee sisääntulevan tavaran.

    parempi nimi PELLE. Noilla ajatuksilla hyvä kun hengissä pysyt. Et osaa autokaupan alkeitakaan jos olet myynyt sen 6000€ tappiolla. Toki kannattaa ensin kasvaa ajokortti-ikään ja vasta sitten jatkaa unelmointia ko. asian suhteen.

    Äänestä

  • jobbari. Tai olisiko kirjoitti:

    parempi nimi PELLE. Noilla ajatuksilla hyvä kun hengissä pysyt. Et osaa autokaupan alkeitakaan jos olet myynyt sen 6000€ tappiolla. Toki kannattaa ensin kasvaa ajokortti-ikään ja vasta sitten jatkaa unelmointia ko. asian suhteen.

    kamu paino sipanderia 1 4 6 tuusaa
    eli yhteensä 66000 MUMMOA, pakka on pakko pitää kondiksessa. älä opeta äitiäsi naimaan.

    terv: jobbari666

    Äänestä

Tiedän liikkeen joka on myynyt vastaavan Nissanin kymppitonnilla. Kukaan ei tuota bensarosvoa halua - automaaatti pelottaa loput. Mutta silti siitä pitäisi hyvittää 8000-9000, jos myyntihinta on kympin... Lisäksi ne lasipalatsijobbarit pyytää niistä edelleen 15000...

PS. Laita nettiautoon vaan, mua tuo ainakin kiinnostaa ;) Tämän jälkeen voitkin hakea Saksasta tila-auton ja haistattaa paskat myyjälle.

Äänestä
  • Minä olen aina ihmetellyt miksi ostaa käytettyä liikkeestä ja misi ostaa asunnon välittäjältä.
    Siipiveikkoja molemmat, joita sitten elätetään pystyyn. Täysin tyhjänpäiväistä setelien tuhoamista.

    Äänestä

  • haaskausta kirjoitti:

    Minä olen aina ihmetellyt miksi ostaa käytettyä liikkeestä ja misi ostaa asunnon välittäjältä.
    Siipiveikkoja molemmat, joita sitten elätetään pystyyn. Täysin tyhjänpäiväistä setelien tuhoamista.

    Tietysti yksi syy ostaa liikkeestä on se, että sieltä saa rahoituksen. Toki rahoitusta saa vaikka pankista, mutta se vaatii aina vakuuksia, eli siinä mielessä liikkeestä huomattavati helpompaa. Toinen syy on takuu, eli liikkeet ovat kuitenkin jollain tavalla vastuussa myymästään tavarasta. Sen sijaan jos ostat naapurin Peralta auton, takuu on niin kauan voimassa kuin takavalot näkyy...

    Ei tuo Maxima tietysti mikään autokauppiaan ihanne ole, vanhahtava malli ja isosyömäinen kone. Mutta olisivat mieluummin vaikka sanoneet, etteivät halua ottaa sitä vaihdossa....

    Äänestä

  • Automiekkonen kirjoitti:

    Tietysti yksi syy ostaa liikkeestä on se, että sieltä saa rahoituksen. Toki rahoitusta saa vaikka pankista, mutta se vaatii aina vakuuksia, eli siinä mielessä liikkeestä huomattavati helpompaa. Toinen syy on takuu, eli liikkeet ovat kuitenkin jollain tavalla vastuussa myymästään tavarasta. Sen sijaan jos ostat naapurin Peralta auton, takuu on niin kauan voimassa kuin takavalot näkyy...

    Ei tuo Maxima tietysti mikään autokauppiaan ihanne ole, vanhahtava malli ja isosyömäinen kone. Mutta olisivat mieluummin vaikka sanoneet, etteivät halua ottaa sitä vaihdossa....

    Jos sen myy itse suoraan niin tarvitsee kuusi tonnia vähemmän rahoitusta. Ja tällöinhän sen rahoituksen saa loppuosalle vaikkapa sillä Saksasta tuotu auto vakuutena (maksaa veron rahoituksella).

    PS. Uudehko auto ei tarvitse takuuta, paitsi joku VAG-konsernin tuote ;)

    Äänestä

  • myymällä..:: kirjoitti:

    Jos sen myy itse suoraan niin tarvitsee kuusi tonnia vähemmän rahoitusta. Ja tällöinhän sen rahoituksen saa loppuosalle vaikkapa sillä Saksasta tuotu auto vakuutena (maksaa veron rahoituksella).

    PS. Uudehko auto ei tarvitse takuuta, paitsi joku VAG-konsernin tuote ;)

    Kuvitteletko tosiaan, etä uudehkoissa autoissa ei tule kalliitakin vikoja, muissa kuin VAG-konsernin autoissa ? Osoittaa aika pitkälti sinun tietotasosi tämän päivän autoista....

    Äänestä

  • Automiekkonen kirjoitti:

    Kuvitteletko tosiaan, etä uudehkoissa autoissa ei tule kalliitakin vikoja, muissa kuin VAG-konsernin autoissa ? Osoittaa aika pitkälti sinun tietotasosi tämän päivän autoista....

    Noh 3-7 vuoden takuu kattaa aika hyvin ne viat...

    Äänestä

  • pellesvensson kirjoitti:

    Noh 3-7 vuoden takuu kattaa aika hyvin ne viat...

    Pitkät takuut, kuten kiian, ovat loistavaa sumutusta. Maksat moninkertaisesti takuuhuoltoina sen mitä "takuukorjauksissa" säästät. Tämän kertoo autolehtien testit, joissa tojon ja etenkin kiian kustannukset ovat aivan toisella tasolla kuin monien eurooppalaisten. Jossain testissä kiian huollot olivat miltei kaksinkertaiset halvimpaan nähden..

    Elvistele vain takuullasi, ne meistä jotka autoja tuntevat, nauravat puheillesi

    Äänestä

  • LOL!! kirjoitti:

    Pitkät takuut, kuten kiian, ovat loistavaa sumutusta. Maksat moninkertaisesti takuuhuoltoina sen mitä "takuukorjauksissa" säästät. Tämän kertoo autolehtien testit, joissa tojon ja etenkin kiian kustannukset ovat aivan toisella tasolla kuin monien eurooppalaisten. Jossain testissä kiian huollot olivat miltei kaksinkertaiset halvimpaan nähden..

    Elvistele vain takuullasi, ne meistä jotka autoja tuntevat, nauravat puheillesi

    jos niista pitaa viela maksaakin niin mika se "takuu" siina on?

    Äänestä

  • LOL!! kirjoitti:

    Pitkät takuut, kuten kiian, ovat loistavaa sumutusta. Maksat moninkertaisesti takuuhuoltoina sen mitä "takuukorjauksissa" säästät. Tämän kertoo autolehtien testit, joissa tojon ja etenkin kiian kustannukset ovat aivan toisella tasolla kuin monien eurooppalaisten. Jossain testissä kiian huollot olivat miltei kaksinkertaiset halvimpaan nähden..

    Elvistele vain takuullasi, ne meistä jotka autoja tuntevat, nauravat puheillesi

    Pidempää takuuta saa myös Huyndaihin ja kolme vuotta se on japseissa. Miten helvetissä se 200-300e huolto vuodessa voi olla liian kallis jos auto säilyy huolettomana viisi vuotta. Kyllä siinä volskimies itkee tukivarsia ja sähköikkunoiden moottoreita ostaessaan kaksivuotiaaseen kippoon. Jokainen asiaa tunteva tosiaan tietää että eurooppalaisiin ei uskalleta myöntää pidempää takuuta vikojen takia.

    Edelleenkin jää täydeksi arvoitukseksi miten kahden vuoden takuu on parempi kuin viiden? Ai siksikö että saat halvemman öljynvaihtohuollon - et voi olla tosissasi.

    PS. Minulla ei ole Kiaa.

    Äänestä

Hyvitys on todella alakanttiin, mutta tuo on liikkeen tapa kertoa ettei autosi kiinnosta heitä.

Näillä polttoaineen hinnoilla iso bensakone automaatti yhdistelmällä varustettuja autoja saa suurkiitoksella ja hyvitykset on sitten sen mukaiset.
Itse ostin juuri Hyundai Sonatan 3.3 V6 koneella, automaatilla ja kaikilla varusteilla.
Kilometrejä tule vuodessa n.12.000 eli on ihan sama paljonko auto kuluttaa eikä vuotuinen verokaan pelota, kun vastapainoksi sain uudenkarhean auton edullisesti ja kyyti on mukavaa.

Äänestä

Liikkeet hyvittävät vaihdokeista vähän sen takia että varastot on täynnä ja Suomesta löytyy paljon tarjontaa. Eli markkinat on hankalassa tilanteessa kun vanhimpia käyttöautoja ei kannata autoveron takia ulkomaillekaan dumpata.
Onkos tuossa Maximassa jakopäänhihnojen vaihto juuri edessä 90tkm:ssä? Se on varmasti vaikuttanut hyvitykseen, on näes kalliinpuoleinen V6-koneeseen.

Liikkeet haluavat että ostat heiltä suoralla kaupalla ja myyt oman vaikka nettiauton kautta. Jokohan autoliikkeiden konkurssit kohta alkavat?

Äänestä
  • nettiautossa myynnissä sen jälkeen viikon verran. Hp. oli 14 000e. Soittoja tuli, erilaisia. JOku oli niin innoissaan että tuntu että tässä se ostaja on. Joku taas haukku auton pystyyn heti puhelun alettua. Kyseltiin sitä ja kyseltiin tätä. Jollekkin olisi pitänyt antaa osamaksulla. 3 tuli kattomaan. Ensimmäinen tuli 4 kaverinsa kanssa. Pyörivät hetken auton ympärillä kattovat konepellin alle, kattovat takaluukkuun. Ostajaehdokkaan kanssa käytiin koeajolla. Olivat tulleet Kurikasta asti eli kaukaa. Ostaja sanoi että auto on ok. Tarjosi sittten siitä ihan setelit kädessä 6000e. Käännyin ympäri ja menin kotiin kattoo telkkaa. Yritti ne vielä vartin soittaa, koputtaa oveen ja huhuilla ikkunasta että se oli vaan vitsi. En korvaani lotkauttanut ja poijaat lähti takasin Kurikkaan. Toinen taas tyytyi kirjaimellisesti potkimaan renkaita ja haukkumaan autoa. Tyylin että ei tätä kukaan halua jne. Kolmas oli taas nainen. Oikeen asiallinen. Selkeästi oikea ostaja ei jobbari. Kerroin kaikki mitä Nissanista tiesin. Hän sanoi että menee vielä kattomaan saman ikäistä toyota avensista. Sanoin että se on kanssa hyvä auto. Sen jälkeen ei tullut asiallisia yhteydenottoja. Vain jobbareita. Tuntuu vähän siltä että se nettiauto on aika jobbareitten temmellyskenttää. Henkimailmanjuttuja on taas se että selkä todellakin on parempi ja se taas oli hyvä tekosyy tolle hallitukselle auton vaihtoon. Ai niin, autossa on ketju ei hihna. Eli ei tarvi vaihtaa lähiaikoina. Auto on ja pysyy mulla vielä pitkään. Se on hyvä auto.

    Äänestä

  • kyllä juuri kirjoitti:

    nettiautossa myynnissä sen jälkeen viikon verran. Hp. oli 14 000e. Soittoja tuli, erilaisia. JOku oli niin innoissaan että tuntu että tässä se ostaja on. Joku taas haukku auton pystyyn heti puhelun alettua. Kyseltiin sitä ja kyseltiin tätä. Jollekkin olisi pitänyt antaa osamaksulla. 3 tuli kattomaan. Ensimmäinen tuli 4 kaverinsa kanssa. Pyörivät hetken auton ympärillä kattovat konepellin alle, kattovat takaluukkuun. Ostajaehdokkaan kanssa käytiin koeajolla. Olivat tulleet Kurikasta asti eli kaukaa. Ostaja sanoi että auto on ok. Tarjosi sittten siitä ihan setelit kädessä 6000e. Käännyin ympäri ja menin kotiin kattoo telkkaa. Yritti ne vielä vartin soittaa, koputtaa oveen ja huhuilla ikkunasta että se oli vaan vitsi. En korvaani lotkauttanut ja poijaat lähti takasin Kurikkaan. Toinen taas tyytyi kirjaimellisesti potkimaan renkaita ja haukkumaan autoa. Tyylin että ei tätä kukaan halua jne. Kolmas oli taas nainen. Oikeen asiallinen. Selkeästi oikea ostaja ei jobbari. Kerroin kaikki mitä Nissanista tiesin. Hän sanoi että menee vielä kattomaan saman ikäistä toyota avensista. Sanoin että se on kanssa hyvä auto. Sen jälkeen ei tullut asiallisia yhteydenottoja. Vain jobbareita. Tuntuu vähän siltä että se nettiauto on aika jobbareitten temmellyskenttää. Henkimailmanjuttuja on taas se että selkä todellakin on parempi ja se taas oli hyvä tekosyy tolle hallitukselle auton vaihtoon. Ai niin, autossa on ketju ei hihna. Eli ei tarvi vaihtaa lähiaikoina. Auto on ja pysyy mulla vielä pitkään. Se on hyvä auto.

    Miten kuvittelet saavasi autosta enemmän kuin liikkeet suoralla kaupalla? Vai otatko vaihdossa halvemman? Jos ajattelit saavasi liikkeestä sen kympin niin se on kyllä oikea myyntihinta autolle..

    Äänestä

  • kyllä juuri kirjoitti:

    nettiautossa myynnissä sen jälkeen viikon verran. Hp. oli 14 000e. Soittoja tuli, erilaisia. JOku oli niin innoissaan että tuntu että tässä se ostaja on. Joku taas haukku auton pystyyn heti puhelun alettua. Kyseltiin sitä ja kyseltiin tätä. Jollekkin olisi pitänyt antaa osamaksulla. 3 tuli kattomaan. Ensimmäinen tuli 4 kaverinsa kanssa. Pyörivät hetken auton ympärillä kattovat konepellin alle, kattovat takaluukkuun. Ostajaehdokkaan kanssa käytiin koeajolla. Olivat tulleet Kurikasta asti eli kaukaa. Ostaja sanoi että auto on ok. Tarjosi sittten siitä ihan setelit kädessä 6000e. Käännyin ympäri ja menin kotiin kattoo telkkaa. Yritti ne vielä vartin soittaa, koputtaa oveen ja huhuilla ikkunasta että se oli vaan vitsi. En korvaani lotkauttanut ja poijaat lähti takasin Kurikkaan. Toinen taas tyytyi kirjaimellisesti potkimaan renkaita ja haukkumaan autoa. Tyylin että ei tätä kukaan halua jne. Kolmas oli taas nainen. Oikeen asiallinen. Selkeästi oikea ostaja ei jobbari. Kerroin kaikki mitä Nissanista tiesin. Hän sanoi että menee vielä kattomaan saman ikäistä toyota avensista. Sanoin että se on kanssa hyvä auto. Sen jälkeen ei tullut asiallisia yhteydenottoja. Vain jobbareita. Tuntuu vähän siltä että se nettiauto on aika jobbareitten temmellyskenttää. Henkimailmanjuttuja on taas se että selkä todellakin on parempi ja se taas oli hyvä tekosyy tolle hallitukselle auton vaihtoon. Ai niin, autossa on ketju ei hihna. Eli ei tarvi vaihtaa lähiaikoina. Auto on ja pysyy mulla vielä pitkään. Se on hyvä auto.

    Nyt viimeistään paljastui aloittajan teksti täydeksi provoksi. Ei kai kukaan ole myyntitilanteessa noin tyhmä. Lisäksi pyynti oli aivan yläkanttiin.
    Mutta täytyy myöntää, provoksi kirjoituksesi oli todella hyvä.

    Äänestä

  • kyllä juuri kirjoitti:

    nettiautossa myynnissä sen jälkeen viikon verran. Hp. oli 14 000e. Soittoja tuli, erilaisia. JOku oli niin innoissaan että tuntu että tässä se ostaja on. Joku taas haukku auton pystyyn heti puhelun alettua. Kyseltiin sitä ja kyseltiin tätä. Jollekkin olisi pitänyt antaa osamaksulla. 3 tuli kattomaan. Ensimmäinen tuli 4 kaverinsa kanssa. Pyörivät hetken auton ympärillä kattovat konepellin alle, kattovat takaluukkuun. Ostajaehdokkaan kanssa käytiin koeajolla. Olivat tulleet Kurikasta asti eli kaukaa. Ostaja sanoi että auto on ok. Tarjosi sittten siitä ihan setelit kädessä 6000e. Käännyin ympäri ja menin kotiin kattoo telkkaa. Yritti ne vielä vartin soittaa, koputtaa oveen ja huhuilla ikkunasta että se oli vaan vitsi. En korvaani lotkauttanut ja poijaat lähti takasin Kurikkaan. Toinen taas tyytyi kirjaimellisesti potkimaan renkaita ja haukkumaan autoa. Tyylin että ei tätä kukaan halua jne. Kolmas oli taas nainen. Oikeen asiallinen. Selkeästi oikea ostaja ei jobbari. Kerroin kaikki mitä Nissanista tiesin. Hän sanoi että menee vielä kattomaan saman ikäistä toyota avensista. Sanoin että se on kanssa hyvä auto. Sen jälkeen ei tullut asiallisia yhteydenottoja. Vain jobbareita. Tuntuu vähän siltä että se nettiauto on aika jobbareitten temmellyskenttää. Henkimailmanjuttuja on taas se että selkä todellakin on parempi ja se taas oli hyvä tekosyy tolle hallitukselle auton vaihtoon. Ai niin, autossa on ketju ei hihna. Eli ei tarvi vaihtaa lähiaikoina. Auto on ja pysyy mulla vielä pitkään. Se on hyvä auto.

    Kaiken maailman renkaanpotkijoita riittää. Miten mukamas saisi vaikkapa 20 tonnin hujakoilla vielä arvoltaan olevan käytetyn autonsa myytyä yksityiselle helposti? Ainakin on vaikeaa. Huomasin asian jo myymällä vuosi sitten ex-autoni uutta vastaavan kangasmattosarjan sekä kromiset peilikuvut. Hinta oli alle puolet uudesta. Silti osa ei edes raaskinut soittaa vaan tiedusteli sähköpostilla että voisitko kiikuttaa ne 160 km:n päähän kotikaupunkiinsa ja vielä tingityllä hinnalla! Kymmenistä "kyselijöistä" vain yksi oli ostaja, ja hänellekin piti alentaa hintaa vielä pyydetystä erittäin kohtuullisesta pyynnistä. Mitä se onkaan auton kanssa? Ei kiitos, ennemmin vaihdan autoni vanhaan tyyliin eli autoliikkeessä uuteen.

    Mikäs siinä jos hermot kestää....

    Äänestä

  • nettoautosta ei löydy yhtään alle sata ajettua noin uutta maximaa, olisivat muuten laittaneet tuohon 15k€ lapun. maximaa saa vaan myydä pitkään kun suomlainen pöljä ei käsitä, että se paras japsi auto!

    Äänestä

  • ketjukone kirjoitti:

    nettoautosta ei löydy yhtään alle sata ajettua noin uutta maximaa, olisivat muuten laittaneet tuohon 15k€ lapun. maximaa saa vaan myydä pitkään kun suomlainen pöljä ei käsitä, että se paras japsi auto!

    Maximaa ostaessa kannattaa etsiä yksilö joka on ruostesuojattu uutena. Vanhaa autoa ruostesuojatessa tulee vain ne ruosteet suojattua! Maximan alustaan kannattaa siis kurkata ostotilanteessa.

    Äänestä

eipä oikein kuullosta todelta eikö tuon hintaisesta uudesta autosta jota olit katsomassa pitäisi saada pari kolme tonnia alennusta suoralla kaupalla ja uskaltaisin väittää että maximasta saa myydessä 8-9 tonnia kohtalaisen helposti, tällöinhän "vaihtohyvitys" olisi jo vähintään tuo kymppitonni. Yritäpä jos vielä haluat vaihtaa myydä se auto paikallislehdessä itse sain ainakin -04 corollan myytyä suht helposti sitä kautta.

Äänestä

Itselläni kävi samantapaisesti.Kävin tarjoamassa Nissan Almera 1,5 vm2002 47000Km ajettu valtuutetussa Nissanin huollossa käytetty.Tarjosivat minulle7400€.Auto oli uutena ruostesuojattu ja istuinsuojilla varustettu.Väliraha Tiidaan olisi ollut 17400€.Jätin kaupat tekemättä.Myin suoraan yksityiselle ja sain 10000€.Kuntotarkastaja tutki auton ja hinnoitti sen 11500€.Moni kerskailee hyvistä vaihtohyvityksistä.Mutta totuus paljastuu vasta,kun menee tekemään kauppaa täysin uudesta autosta.Ensin siinä on halpa lähtöhinta.Kun siihen otat joka nippelin ja nappelin niin siihen kertyy satumainen hinta.Huvittavinta vanhan autoni hinnoittelussa oli maalipinnan arvo 15€.Auto oli joka kevät ja syksy vahattu ja muutenkin pidetty hyvää huolta.

Äänestä
  • "Almera 1,5 vm2002 47000Km ajettu valtuutetussa Nissanin huollossa käytetty.Tarjosivat minulle7400€"

    Sitä Allua myytiin 15 tonnilla loppuun viime vuonna, miten vanha romusi voisi olla arvokkaampi kuin 7400?

    Äänestä

  • mitään vaihtoautoista. Kannattaa kiertää kaukaa moinen paikka.

    Äänestä

töykeää jos "isopomo" vain tulee sanomatta edes hei ja antaa jonkin salamyhkäisen lapuskan autosi arvosta. ei varmasti asiakas tunne oloaan kutsutuksi. pikemminkin "rahat tiskiin ja tervenoa" kaikuu myyjän suusta.

autokaupassa on kaksi vaihtoehtoa jos katsotaan suuria liikkeitä:
a) pyyntihinta on korkea, mutta hyvityskin on "korkea"
b) pyyntihinta on markkinahinta mutta hyvitys saattaa olla selvästi alakanttiin eikä siihen vaikuta vaikka autosi olisi miten huollettu.

pienistä autoliikkeistä / yksityisiltä minä osta jatkossa. isot liikkeet ovat niille, jotka eivät välitä rahoistaan eivätkä tajua auton arvon päälle mitään.

Äänestä

Omasta n. 20 000e maksavasta autosta putosi hinta vuodessa 7 tuhatta. Eli vaihdossa olisin saanut enää 13te. Sekin oli loukkaus. Mutta ihmettelen kyllä tuota maximasta saamaasi tarjousta. 4200...ei kyllä mitään tolkkua. Mutta tällähetkellä kyllä autoliikkeet pursuavat vaihtoautoja, niin eivat varmaan halua riesaksi moisia. Siltä ainakin tuntuu kun niin surkeita vaihtotarjouksia antavat. Ihan vertailun vuoksi: olisin saanut omasta vm. -91 mazda 323F:stä jolla ajettu 330tkm vaihdossa 1300e uuteen tojotaan. Joten kyllä tuo maximastasi saamasi tarjous oli jonkinlaista vittuilua. Sanon minä.

Äänestä
  • eli Nissani on edelleen minulla, hyvin toimii ja enkä myy. Outo tapahtuma tapahtui jälleen kun kävin huoltamassa ilmastoinni ja vaihtoivat raitisilmasuodattimen. Pyysivät kuuntelemaan auton käyntiääntä. Menin halliin ja Nissanini siinä kehräsi kuin kissa. Sanoivat että on niin paha sivuääni että ketju pitäis vaihtaa. Sanoin, jaa minä en kuule mitään sivuääntä mutta jos ammattimies niin sanoo niin kai se sit täytyy. Palattiin työhönoton tiskille. Kysyin sitten paljonko se kustantaa. Niin vastaus oli 3000- 4000 tonnia. Aloin nauraa hysteerisesti. Ne tietenkin kattoi hitaasti. Kun sain rauhoitettua itseni kysyin mites se nyt niin paljon. Niin kuulemma pitää moottori irrottaa ettei muuten kuulemma onnistu. Sanoin jep, jep. Ja ajoin toiseen liikkeeseen jossa kerroin tarinan. Sen liikkeen ammattimies sanoi että eihän täältä mitään kuulu ja myös sen että ei siinä ketjun vaihdossa mitään moottoria tarvi irrottaa. Että näin jatkuu Nissan miehen ajot toistaiseksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuli oikein roppakaupalla kirjoitti:

kun kävin autokaupassa tarjoamassa Nissan Maximaani 3.0 qx kaikilla herkuilla automaattivaihteineen, 2004. Ajettu 89 000km. Eli auto on mielestäni, vain minun mielipide, todella hyvä auto. Syy miksi lähdin katsomaan uutta tila-autoa tai autoa joka olisi korkea ettei tarvitsisi laskeutua autoon vaan sinne voisi astua/nousta on vihoitteleva selkäni. No ensin kun olin kartottanu eri lehtien ja netin avulla mahdollista tulevaa autoani niin lähdin sitten autoliikkeisiin vapaapäivänäni kiertämään. Yhteen sitten tykästyin TODELLA paljon. HInta sai olla noin 30 000e. Myyjä oli tosi mukava, harvinaisen ja autoon kun oli sitten katottu haluamani väri ja lisävarusteet niin hinta kipusi lähelle kipurajaani. Olin itse asiassa niin myyty että olin jopa valmis luopumaan Nissanistani jopa 10 000e hyvityksellä. Aivot oli sillä hetkellä narikassa. No myyjä sitten sanoi että heidän liikkeessä myyjät eivät päätä vaihtoauto hyvitystä vaan yksi ja sama henkilö. Henkilö tuli paikalle otti avaimet kädestäni, sanomatta sanaakaan tai vastaamatta tervehdykseen. Ajoi autoliikkeen pihalla autoni parkkiruudusta toiseen tuli sisään ja heitti avaimet myyjän pöydälle ja kirjoitti jotain paperille jonka ojensi myyjälle eli varmaan hyvityshinnan. Siinä kohtaa kupla oli jotenkin jo särkynyt ja tunsin oloni epämukavaksi tämän henkilön sanomattomuuden jälkeen. No myyjä sitten naputti jotain koneelle, tulosti paperin ja näytti sen sitten ja alkoi lukemaan valtavaa listaa varusteista mitä autoon kuuluu vaikka se oli jo katottu. Listassa oli, jos näin liioitellusti voi sanoa, luetteloitu penkit ja pyyhkimetkin. Eli sellaisia asioita jotka nyt muutenkin kuuluvat joka auton varustukseen. Myyjän lukiessa edelleen listaa silmäni etsivät siintä A4 paperista jo epätoivoisesti ja pahaa-aavistaen sitä autoni hyvityshintaa ja kun sen lopulta näin niin henkeni oikeesti salpautui. 4200e. Siis 4200e hyvitys autostani. Keskeytin myyjän lukemisen siihen ja kysyin onko toi hyvityshinta oikein ? Niin hän vastasi siihen että täytyyhän heidänkin elää. Ystävällisyys karisi jo pois. Olin niin shokissa, en muista milloin oisin viimeksi ollut, että sanoin ettei meillä ole mitään edellytyksiä jatkaa kaupantekoa. Nousin vain penkistä ja kävelin pois. Oloni ei ollut vihainen tai pettynyt vaan täysin tyhjä ... tyhjä. Tänä päivänä ajelen edelleen Nissanillani enkä ole edes ajatellut enää auton vaihtoa. Autoliikkeeseen meno tuntuu äärettömän kaukaiselta ajatukselta. Olen yleensä aina mennyt vuosittain katsomaan jotain uusia kiinnostavia malleja mistä olen lukenut etukäteen joistain lehdistä. Tämän tapahtuman jälkeen jokin muuttui mielessäni koska en ole enää lukenut uusien autojen koeajojuttuja tai ollut enää ylipäänsä kiinnostunut autoista enää samalla tavalla. Tunne on että tuskin enää menen katsomaan uusia malleja. Se ei ole enää mikään päätös vaan tunne. 4200e hyvitys Nissan Maxima 2004 3.0 automaatti kaikilla hilavitkuttimilla 89 000km ajettu ja kaikki huollot tehty. Ei kiitos, ei koskaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu