olemme eroamassa.
Otimme yhteisen asuntolainan 150.000 euroa, jolla maksoimme myös molempien vanhoja velkoja:
minun 9.000 ja hänen (vaimon) 7.000 eruoa.
nyt puolisoni haluaa jäädä taloon (ottaa siis asuntolainan itselleen kokonaan, sitä on maksettu vasta puoli vuotta), mutta vaatii minun maksettavakseni entisen velan 7.000 euroa hänelle??
onko tämä oikein??
Kun kyseinen vanha velkani on jo maksettu pois yhteisellä asuntovelalla, niin kuin hänenkin vanha velka!!
Pliis vastatkaa nopeasti!!
vastaisko joku
4
933
Vastaukset 4
- ole..
oikein, otahan yhteys oikeusaputoimistoon ja hommaa itelles juristi.
- voivoivoi
Kiitos vastauksestasi.
millä perusteella vastaat, että hänellä ei ole oikeuttaa periä 7000:tta euroa minulta? - tilanteessa
voivoivoi kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi.
millä perusteella vastaat, että hänellä ei ole oikeuttaa periä 7000:tta euroa minulta?lasketaan ekax teidän omaisuus yhteen,siis sinun ja hänen,sitte lasketaan velat yhteen ja siitä saatu netto-omaisuus jaetaan melkein aina 50/50 ja rikkaampi maksaa tasinkoa köyhemmälle,koska molemmille pitää tulla samanverran.Tietty tää edellyttää,että olette avioliitossa..mutta hae se juristi.
- voihan nimimerkki
Kun oletetaan, että olitte naimisissa eikä vain avoliitossa, ja teillä ei ole mitään avioehtoa, niin silloin teidän kaikki omaisuus ja velat jaetaan tasan eikä ole mitään merkitystä sillä, minkä verran varallisuutta kummallakin oli ennen avioliittoa.
Jos oletetaan, että teillä ei ole muuta omaisuutta kuin tuo asunto ja velkaa ainoastaan tuon asuntolainan verran, niin käytännössä asunnon arvo arvioitutetaan jollain kiinteistövälittäjällä (tosin koska asunto on ostettu vasta hiljattain, niin voidaan olettaa sen arvoksi ostohinta), ja sitten sinun osuutesi on siitä puolet ja vastaavasti sinun osuutesi on puolet myös jäljelläolevasta lainasta.
Nyt sitten ex-vaimosi haluaa ostaa sinulta tuon asunnon puolikkaan. Mikäli välittäjän arvio on enemmän kuin tuo 150000, niin sitten tilanne on kannaltasi helppo, ja vaimosi pitäisi periaatteessa maksaa sinulle jopa lisää tuon lainaosuutesi lisäksi. Mutta kun tapaus on noin tuore ja jos et halua isoja avioeroriitoja ja -oikeudenkäyntejä, niin on ihan korrektia antaa ex-vaimolle alennusta ja tyytyä pelkkään lainaosuuteen.
Jos taas asunnon hinta-arvio on vähemmän kuin jäljellä oleva velka, niin sitten sinun tulee maksaa ex-vaimollesi puolet jäljellä olevan lainamäärän ja asunnon hinnan erotuksesta.
Jos käytätte ostohintaa asunnon hinta-arviona (Oletettavasti 150000 vähennettynä vanhoilla veloillanne, eli 134000), ja lainaa on puolessa vuodessa keritty lyhentää esim. 5000 euroa (Korkoja ei tässä lasketa vaan velkapääomaa), niin sitten tuo erotus olisi 11000 euroa, ja maksaisit tuosta puolet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on471472Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?1821191Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran1051127- 69835
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.57822Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.51771Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.49760Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y28741Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee665696- 51679
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30637Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä32622- 9615
- 84598
Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20593kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14585- 31561
- 43553
Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56544- 32534