olemme eroamassa.
Otimme yhteisen asuntolainan 150.000 euroa, jolla maksoimme myös molempien vanhoja velkoja:
minun 9.000 ja hänen (vaimon) 7.000 eruoa.
nyt puolisoni haluaa jäädä taloon (ottaa siis asuntolainan itselleen kokonaan, sitä on maksettu vasta puoli vuotta), mutta vaatii minun maksettavakseni entisen velan 7.000 euroa hänelle??
onko tämä oikein??
Kun kyseinen vanha velkani on jo maksettu pois yhteisellä asuntovelalla, niin kuin hänenkin vanha velka!!
Pliis vastatkaa nopeasti!!
vastaisko joku
4
881
Vastaukset
- ole..
oikein, otahan yhteys oikeusaputoimistoon ja hommaa itelles juristi.
- voivoivoi
Kiitos vastauksestasi.
millä perusteella vastaat, että hänellä ei ole oikeuttaa periä 7000:tta euroa minulta? - tilanteessa
voivoivoi kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi.
millä perusteella vastaat, että hänellä ei ole oikeuttaa periä 7000:tta euroa minulta?lasketaan ekax teidän omaisuus yhteen,siis sinun ja hänen,sitte lasketaan velat yhteen ja siitä saatu netto-omaisuus jaetaan melkein aina 50/50 ja rikkaampi maksaa tasinkoa köyhemmälle,koska molemmille pitää tulla samanverran.Tietty tää edellyttää,että olette avioliitossa..mutta hae se juristi.
- voihan nimimerkki
Kun oletetaan, että olitte naimisissa eikä vain avoliitossa, ja teillä ei ole mitään avioehtoa, niin silloin teidän kaikki omaisuus ja velat jaetaan tasan eikä ole mitään merkitystä sillä, minkä verran varallisuutta kummallakin oli ennen avioliittoa.
Jos oletetaan, että teillä ei ole muuta omaisuutta kuin tuo asunto ja velkaa ainoastaan tuon asuntolainan verran, niin käytännössä asunnon arvo arvioitutetaan jollain kiinteistövälittäjällä (tosin koska asunto on ostettu vasta hiljattain, niin voidaan olettaa sen arvoksi ostohinta), ja sitten sinun osuutesi on siitä puolet ja vastaavasti sinun osuutesi on puolet myös jäljelläolevasta lainasta.
Nyt sitten ex-vaimosi haluaa ostaa sinulta tuon asunnon puolikkaan. Mikäli välittäjän arvio on enemmän kuin tuo 150000, niin sitten tilanne on kannaltasi helppo, ja vaimosi pitäisi periaatteessa maksaa sinulle jopa lisää tuon lainaosuutesi lisäksi. Mutta kun tapaus on noin tuore ja jos et halua isoja avioeroriitoja ja -oikeudenkäyntejä, niin on ihan korrektia antaa ex-vaimolle alennusta ja tyytyä pelkkään lainaosuuteen.
Jos taas asunnon hinta-arvio on vähemmän kuin jäljellä oleva velka, niin sitten sinun tulee maksaa ex-vaimollesi puolet jäljellä olevan lainamäärän ja asunnon hinnan erotuksesta.
Jos käytätte ostohintaa asunnon hinta-arviona (Oletettavasti 150000 vähennettynä vanhoilla veloillanne, eli 134000), ja lainaa on puolessa vuodessa keritty lyhentää esim. 5000 euroa (Korkoja ei tässä lasketa vaan velkapääomaa), niin sitten tuo erotus olisi 11000 euroa, ja maksaisit tuosta puolet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1911367Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa463924Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1133100Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1302431Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin902120Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1961781Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3051049Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta18835Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143775- 53719