Suomen juutalaisluovutukset

Elina vastaan sana:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200808188122466_uu.shtml

Sanomalehti Keskisuomalainen kirjoittaa, että uusimpien tietojen mukaan Suomi luovutti 51 juutalaista, joista 12 oli siviilejä.

"Yhteensä Suomi luovutti Saksalle toisen maailmansodan aikana 2 300 sotavankia, jotka edustivat 54 kansallisuutta. Tiedot käyvät ilmi heinäkuussa päättyneestä Kansallisarkiston nelivuotisesta tutkimushankkeesta Suomi, sotavangit ja ihmisluovutukset 1935-55."



Kummallista että vihollisen sotilaatkin ruoditaan etnisen taustan mukaan. Koskahan tutkitaan MONTAKO juutalaista suomalaiset ampui rintamalla, siis vihollisena!

Sitten huudetaan Elina apuun.
10799
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

No juutalaisten luovutuksessa pointti lähinnä on, siis sen selvittämisen pointti, että mikä oli siihen syynä, etninen tausta tai jokin muu. Saksahan tappoi omia ja muiden kansalaisia pitkälti etnisen taustan perusteella. Tietysti noiden muiden luovutusten tausta olisi myös tärkeää setviä, saksalaisilla keskitysleireillähän kuoli Suomesta luovutettuja muitakin kuin juutalaisia. Nämä kuitenkin juutalaisten nämä luovutukset, joista lienee jo Suomessakin ollut jokseenkin varma tieto sikäli kun ovat lehtiä lukeneet, että ne menee tapettavaksi, on mielenkiintoinen tapaus juuri siksi. Määrä on tietenkin pieni, ja hyvä niin. Nämä luovutukset, verrattuna sitten sodanjälkeisiin ihmisluovutuksiin, joiden myös tiedettiin oletettavasti johtavan tappotuomioihin, ovat sikäli ikävämpi asia, että Suomi teki ne jokseenkin vapaaehtoisesti.

Äänestä

Olen kuullut että 30000 olisi luovutettu. Kekkonen tutki näitä presidenttiaikanaan ja sitä kautta olisin kuullut että 30000 oli luovutettu.

Äänestä

Tulee mieleen yks tarina pohjoisesta. Saksalaiseversti halus kiitellä sitä suomalaisupseeria joka oli toiminut juuri päättyneessä kahakassa oikein urhoollisesti. Nuori vänrikki esiteltiin everstille, joka tiedusteli oliko mies syntyjään noin kova sotimaan. Helsinkiläisupseeri vastasi: Nein, Ich bin ein Jude. Oli kuulemma nahkahousun naama venyny. Mannerheimhan sanoi että juutalaisia luovutetaan Suomesta vain hänen ruumiinsa yli eli ei niitä montaa sinne passitettu.

Äänestä
  • ainoatakaan.Se oli poliittisen johdon ratkaisu. Luovutetut olivat Saksan tai NL:n kansalaisia (sotavangit) tai Saksan valtaamista maista. Juutalaisten sotavankien pääosa koottiin omalle leirilleen, missä heitä kohdeltiin hyvin. Juutalaoisten luovuts on täysin mittakaavastaan paisuteltu Elina Sanan ja muiden äärivasemmistolaisten toimin. Tukena on tietysti Heikki Ylikangas.Luopvutuksilla ei ollut mitään merkitystä sodan käynnin kannalta.Asian painottaminen on osa historiamme mustamaalausta.

    Äänestä

  • ei luovutettu kirjoitti:

    ainoatakaan.Se oli poliittisen johdon ratkaisu. Luovutetut olivat Saksan tai NL:n kansalaisia (sotavangit) tai Saksan valtaamista maista. Juutalaisten sotavankien pääosa koottiin omalle leirilleen, missä heitä kohdeltiin hyvin. Juutalaoisten luovuts on täysin mittakaavastaan paisuteltu Elina Sanan ja muiden äärivasemmistolaisten toimin. Tukena on tietysti Heikki Ylikangas.Luopvutuksilla ei ollut mitään merkitystä sodan käynnin kannalta.Asian painottaminen on osa historiamme mustamaalausta.

    Juuri näin. Taisi olla vajaa kymmenen jotka luovutettiin juutalaisina ja asialla oli Valpo ilman esimiestensä lupia ja se loppui siihen. Ne muut joita meni olivat ylipäätään vankeja, eikä niitä eritelty sen kummemmin. Ja tosiaan, Mannerheim ilmoitti asiasta kuultuaan, että yhtään suomalaista ei luovuteta minnekään, oli sitten juutalainen, buddhalainen tai mikä tataari tahansa, eikä luovutettukaan. Tämä juutalaiskohu on tyypillistä nykytutkijoiden keekoilua apurahojen toivossa. Kehitellään olemattomia kohuaiheita jotta saataisiin julkisuutta ja sitä kautta apurahoja jne. Naurattaa tollainen touhu. Ylipäätään natsit saivat Suomessa todella vähän vastakaikua millekään ideoilleen, koska suomalaiset olivat kuunnelleet niitä yli-ihmis ja herrarotu puheita muutaman sata vuotta ruotsalaisilta ja venäläisiltä. Ne eivät oikein ottaneet tulta suuren yleisön keskuudessa, vaikka aina muutama kaheli löytyi, ihan niin kuin tänäkin päivänä.

    Äänestä

  • Älä keksi omiasi tänne oikeinko everstille sanonut.

    Nytkö hänen pojan poikansa kehuu juudeassa samanlaisesti.

    Äänestä

  • Kirjoittaisitte edes totta... Leo Skurnik oli lääkäri Kiestingin motissa. Hän järjesti erittäin vaikeissa mottiolosuhteissa JSP:n evakuoinnin ja siten pelasti myös saksalaisia haavoittuneita. Lue Kiestingin taisteluista niin törmäät tähänkin juttuun takuulla.


    http://www.verkkouutiset.fi/arkisto/Arkisto_1997/5.joulukuu/JUUTSOTA.HTM


    Juutalaiset kieltäytyivät Rautarististä

    "Saksa myönsi kolmelle Suomen juutalaiselle Rautaristin heidän ansioistaan jatkosodan aikana. Yksikään ei ottanut sitä vastaan.
    Lääkintäkapteeni Leo Skurnik oli pelastanut useamman saksalaisen hengen, koska hän katsoi sen olevan lääkärinä hänen velvollisuutensa. Rautaristi ei hänelle kuitenkaan kiitokseksi kelvannut.

    Kapteeni Salomon Klass pelasti Pohjois-Karjalassa saksalaisjoukon venäläisten motista, koska hänet oli pataljoonan komentajana niin määrätty tekemään. Tosin hänen aseveljensä sanoivat, että mitä sinä niitä pelastamaan. Jätä ne sinne. Mutta Klass oli sotilas ja totteli käskyjä.

    Klass istui teltassaan, kun kaksi korkea-arvoista saksalaista upseeria tuli sisään Rautaristin kanssa.
    - Siinä vedettiin Heil Hitleriä ja luita kasaan, mutta Klass vain istui eikä ollut lainkaan kiinnostunut.

    Klass sanoi olevansa juutalainen Suomen armeijassa eikä halua saksalaisilta mitään. Upseerit kalpenivat ja lähtivät pois, Matso kuvailee.

    Nykyisin Israelissa asuva Dina Poljakoff oli lotta ja hänellekin myönnettiin Rautaristi. Poljakoff meni uteliaisuuttaan esikuntaan, katseli ristiä hetken, kääntyi ja lähti ulos."

    Äänestä

  • Oi Oikean Uskon Edustaja kirjoitti:

    Älä keksi omiasi tänne oikeinko everstille sanonut.

    Nytkö hänen pojan poikansa kehuu juudeassa samanlaisesti.

    No jopas pikkunatsi hermostui heh. Itseasiassa tämä tapaus kerrottiin tv-dokumentissa Suomen armeijan juutalaisveteraaneista ja muistaakseni parissa sotakirjassakin on tapaus kerrattu. Valitettavasti suomalaiset eivät olleet natseja ja suomalaisissa oli juutalaisia upseereita, joten nyt sulle tulee ihan paha mieli kun mietit sitä pitkät pimeät talvi-illat. Joo-o, Suomen armeijassa palveli juutalaisia ja ne saivat jopa mitaleita urhoollisuudestaan, eiks oo kamalaa? Ja eikä siinä mitään. Oli myös rintamasynagogia! Juutalaiset saivat harjoittaa uskontoaan ihan vapaasti!! Eiks harmita vallan vietävästi pikkunatsia? :-D

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


tutkittu kirjoitti:

Elina vastaan sana:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200808188122466_uu.shtml

Sanomalehti Keskisuomalainen kirjoittaa, että uusimpien tietojen mukaan Suomi luovutti 51 juutalaista, joista 12 oli siviilejä.

"Yhteensä Suomi luovutti Saksalle toisen maailmansodan aikana 2 300 sotavankia, jotka edustivat 54 kansallisuutta. Tiedot käyvät ilmi heinäkuussa päättyneestä Kansallisarkiston nelivuotisesta tutkimushankkeesta Suomi, sotavangit ja ihmisluovutukset 1935-55."



Kummallista että vihollisen sotilaatkin ruoditaan etnisen taustan mukaan. Koskahan tutkitaan MONTAKO juutalaista suomalaiset ampui rintamalla, siis vihollisena!

Sitten huudetaan Elina apuun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu