Nämä ateistit ovast pöhköjä "tiedeloruineen".
Englantilaisella kirurgilla Sir William Arbuthnot Lanella (1856-1943) oli kaksi suurta intohimoa, seuratanssit ja paksusuoli. Paksusuoli oli kaikkien sairauksien syy. Lane neuvoi öljyämään paksunsuolen päivittäin menetelmällä, jossa tuli nauttia kerran vuorokaudessa kolpakollinen kermaa ja nukkua vatsallaan. Lisäksi Lane keksi että punatukkaiset naiset ovat luonnostaan immuuneja ummetukselle. 1903 Lane oli päässyt mielestään niin pitkälle, että hän oli valmis julistamaan koko paksunsuolen tarpeettomaksi. Hän aikoi vapauttaa maailman paksunsuolen hajuista ja vaivoista, joten potilaat jotka tulivat tohtorin luo vähäisemmissä asioissa, saivat pian huomata olevansa vailla paksuasuolta.
Englantilaisella kirurgilla Sir William Arbuthnot Lanella (1856-1943) oli kaksi suurta intohimoa, seuratanssit ja paksusuoli. Paksusuoli oli kaikkien sairauksien syy. Lane neuvoi öljyämään paksunsuolen päivittäin menetelmällä, jossa tuli nauttia kerran vuorokaudessa kolpakollinen kermaa ja nukkua vatsallaan. Lisäksi Lane keksi että punatukkaiset naiset ovat luonnostaan immuuneja ummetukselle. 1903 Lane oli päässyt mielestään niin pitkälle, että hän oli valmis julistamaan koko paksunsuolen tarpeettomaksi. Hän aikoi vapauttaa maailman paksunsuolen hajuista ja vaivoista, joten potilaat jotka tulivat tohtorin luo vähäisemmissä asioissa, saivat pian huomata olevansa vailla paksuasuolta.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Amerikkalainen tohtori Henry Cotton hankki maineensa tekemällä yllättävän keksinnön: mielisairaus ei sijaitse mielessä. Mielisairaudelle on selvä fysiologinen syy ja se on löydettävissä eliminoimalla tulehtuneet ruumiinosat yksi kerrallaan. Luennoillaan Princetonin yliopistossa 1921 Cotton ylpeili että 87 prosenttia hänen käsittelemistään potilaista on parantunut.
Vuosina 1919-1921 Trentonin Valtionsairaalassa New Jerseyssa Cotton määräsi potilailta vedettäväksi 11000 hammasta, ja jos hammashoito ei riittänyt saamaan potilasta järkiinsä, jatkettiin hienommalla kirurgialla ja poistettiin mahalaukku, suolet tai sukupuolielimet. Kohdun (hystera) poisto oli hysteerikkojen parantamisessa erityisen kätevää. Ruumiinosia ja sisälmyksiä kannettiin leikkaussalista ulos koreissa toimistotyttöjen järkytykseksi, mikä sai jotkut nopeasti luopumaan virasta. Hampaansa menettäneet saivat tietysti kulkea hampaattomina, sillä valtion budjetissa ei ollut määrärahaa tekohampaille.
Kun jostain kumman syystä tri Cottonin menetelmät alkoivat kerätä osakseen kritiikkiä, suoritettiin puolueeton tutkimus joka osoitti että laitoksen onnistumisprosentti ei ollut aivan 87, vaan 20.
kielletään rasvan syönti.
Valitettavasti melkein kaikki ko. taikauskoon hurahtaneet tai uskovat eivät tuota noudata.
Muuttuisi muutamassa viikossa lopullisesti mytologiaksi tuo.
Historiaan jääneistä eläimellisten himojen vastustajista on erityisesti muistettava kaksi ravitsemusalan suuruutta, koska he antoivat nimensä kaikkien tuntemille ruokatarvikkeille. Heidän varsinaiset päämääränsä ovat kuitenkin vähemmän tunnettuja.
Sylvester Graham (1794-1851) kehitti tietysti grahamkeksin. Hän omisti elämänsä vastustaakseen kahta asiaa: huonoja ruokailutottumuksia ja itsetyydytystä. Grahamin mukaan useimmat sairaudet on johdettavissa joko ruokavalioon tai seksiin. Hänen esikuvanaan oli englantilainen pastori William Metcalfe, kasvissyönnin pioneeri, ja hän uskoi vakaasti että tulevaisuudessa parsa tulee syrjäyttämään kahvin.
Grahamia huolettivat eläimelliset himot, jotka ovat lihansyönnin vääjäämätön seuraus. Hän hylkäsi lääketieteen opit, ja väitti, että vatsa on koko ruumiin keskus ja ihminen todella sitä mitä hän syö. Nälkä tai sukupuolinen himo johtaa immuunijärjestelmän kuivumiseen, mistä seuraa sairauksia ja lopulta kuolema. Kaikki tämä voitiin välttää yksinkertaisella tavalla. Fyysinen harjoitus ehkäisi tehokkaasti "öisiä emissioita", kunnollinen ruokavalio piti suolen toiminnan säännöllisenä, ja naineiden parien tuli harjoittaa pidättyvyyttä. Ei ollut suositeltavaa harjoittaa aviollista kanssakäymistä useammin kuin kerran kuussa.
tosin siellä on värikkäämpiä tarinoita
En tiennytkään, että presbyteeripapit ovat ateisteja. Aina sitä oppii uutta...
"Yhdysvaltain terveysliikkeen tunnetuimpia profeettoja oli presbyteeripappi Sylvester Graham, joka uskoi, että liika seksi aiheutti kaikkea mahdollista ruoansulatusvaivoista ja päänsärystä epilepsiaan ja mielisairauteen. Hänen mielestään miesten piti säilyttää poikuutensa ja naisten neitsyytensä kolmikymmenvuotiaiksi. Senkin jälkeen seksiä sopi harjoittaa ainoastaan lisääntymistarkoituksessa kerran kuussa, ja silloinkin vain, jos terveys muuten oli hyvä. Graham kehitti ni¬meään kantavat keksit hillitsemään liiallista seksuaalisuutta."
http://www.tiede.fi/arkisto/artikkeli.php?id=793
Sylvester Graham oli presbyteeripappi.
"Yhdysvaltain terveysliikkeen tunnetuimpia profeettoja oli presbyteeripappi Sylvester Graham, joka uskoi, että liika seksi aiheutti kaikkea mahdollista ruoansulatusvaivoista ja päänsärystä epilepsiaan ja mielisairauteen. Hänen mielestään miesten piti säilyttää poikuutensa ja naisten neitsyytensä kolmikymmenvuotiaiksi"
http://www.tiede.fi/arkisto/artikkeli.php?id=793
Lane siis väitti, että punatukkaiset naiset ovat immuuneja ummetukselle.
Kristityt väittivät keskiajalla, että punatukkaiset naiset ovat noitia.
Minusta Lanen väite oli vähemmän pöhkö.
Ateisti voi olla pöhkö, mutta äärimmäiseen pöhköyteen tarvitaan uskonnon tukea.
hihhulin tuntee siitä että valehteleminen ei ole mitenkään outoa tai paheksuttavaa, vaikka hihun raamatussa taidetaan todeta jotain väärän todistuksen antamisesta lähimmäisestä....
Anyway, lyhyt tutustuminen Sir William Arbuthnot Lane:n elämäntyöhön kertoo hänen kehittäneen lääketiedettä enemmän kuin moni hihu yhteensä.
"13.8.1995 8:40: Täytin Futura-lämmittimen ilmankostutinosan. 8.45: Ajoin partani kahdesti Gillette Sensor –terällä ja ajoin niskani molempien korvien takaa ja myös ristikkäin poskilta." "25.7.1993 7:00: Puhdistin kylpyammeen ja raavin jalkojani kynsillä poistaakseni kuolleen ihon. 7:05: Ulostin suuren, kiinteän kakan ja lasillisen virtsaa. Käytin viisi arkkia paperia."
Näyttävät oikeudenkäynnit olivat suuria yleisötilaisuuksia. Yleisölle ne tarjosivat raakaa huvia. 1386 Normandiassa haastettiin jälleen oikeuteen sika, jota syytettiin pikkulapsen surmaamisesta. Koko Falaisen kaupungin asujaimisto lähti liikkeelle. Kuolemantuomio langetettiin, ja onneton sika puettiin ihmisen vaatteisiin. Sitä ruoskittiin ja silvottiin, kunnes se tuotiin teurastuspölkylle. Zürichin torilla 1442 järjestetyssä tarkoin dokumentoidussa oikeudenkäynnissä sankka yleisöjoukko seurasi herpaantumattoman mielenkiinnon vallassa, kuinka viittoihin pukeutuneet lautamiehet asettuivat istumaan korokkeelle, tuomari iski mustaa sauvaansa ja komensi syytetyn esiin. Syytetty oli valtavan kokoinen susi, joka tuotiin paikalle tukevassa häkissä. Syyttäjä luki syytekirjelmän, jossa sutta syytettiin kahden pikkutytön surmaamisesta. Yleisön paheksunnalla ei ollut rajoja. Lukuisten todistajien kuulemisen jälkeen vanki julistettiin syylliseksi ja päätti päivänsä hirsipuussa kansanjoukkojen riemuitessa ja huutaessa eläköön.
Sata vuotta sitten lääketiede saattoi tosiaankin olla mitä sattui, koska modernia oikein toimivaa lääketiedettä ei vielä ollut edes olemassa.
Tärkeimpiä nykylääketieteen käyttämiä hoitoja ei oltu vielä edes keksitty, tautien syistä nyt puhumattakaan. Bakteereita ja basilleja oli vasta alettu tutkia, samoin penisilliiniä, joka tuli markkinoilla vasta 1940-luvulla. Toimivista antibiooteista tai muistakaan kunnon lääkkeistä ei sata vuotta sitten vielä ollut tietoakaan.
Erittäin kaukaa haettu juttu ja tosi kaukaa ohi maalin.
http://yle.fi/akuutti/arkisto2000/050900_b.html
http://www.helsinki.fi/hum/hist/yhd/julk/arviot/vuorinen.html
Ihminen on niin moderni että tappaa lajitovereitaan huvin vuoksi.
99,5% vangeista ovat ateisteja.
Yhdysvallat on ilmeisesti ainoa maa, missä asiaa on tutkittu ja missä vangit luetteloidaan uskontokuntansa mukaan. Uskovaisia vankeja oli suhteellisesti 40 kertaa enemmän kuin ateisteja.
Tämä todistaa kaksikin asiaa: enemmistö vangeista on uskovaisia ja edelliseen viestiin viitaten uskis myöskin valehtelee aina.
" 99,5% vangeista ovat ateisteja. "
Ihankos ääliö itse keksit tuon? Annapas joku lähde tai viite tai tilasto tai linkki tai tutkimus, joka vahvistaa tuon väitteesi??
Tässä sinulle yksi tutkimus USA:sta vuodelta 1997. Siinä oli tutkittu noin 75000 vangin uskonnollisia näkemyksiä. Ateisteja löytyi 156 kappaletta, täysin ylivoimaisin enemmistö eli yli 60000 oli kristittyjä, loput muslimeja ja muihin uskontokuntiin kuuluvia.
http://www.holysmoke.org/icr-pri.htm
Response Number %
---------------------------- --------
Catholic 29267 39.164%
Protestant 26162 35.008%
Muslim 5435 7.273%
American Indian 2408 3.222%
Nation 1734 2.320%
Rasta 1485 1.987%
Jewish 1325 1.773%
Church of Christ 1303 1.744%
Pentecostal 1093 1.463%
Moorish 1066 1.426%
Buddhist 882 1.180%
Jehovah Witness 665 0.890%
Adventist 621 0.831%
Orthodox 375 0.502%
Mormon 298 0.399%
Scientology 190 0.254%
Atheist 156 0.209%
Hindu 119 0.159%
Santeria 117 0.157%
Sikh 14 0.019%
Bahai 9 0.012%
Krishna 7 0.009%
Total Known Responses 74731