Moro
Eli seuraavanlainen ongelma on tuon 91-mallin taron kanssa:
Katsastus jää päästöistä kiinni, liikaa happea on arvoissa. Pakoputki ei vuoda, joten kaasarin säädöt tarvii rukkausta. Tietääkö kukaan korjaamoa, jossa osattaisiin säätää tuota kaasutinta. Kokeilin paria pikkupajaa täällä Espoossa, mutta heillä ei ole jotain avainta/työkalua millä tuo voitaisiin tehdä. Myöskään merkkihuollosta ei apua löydy. Joten tietääkö joku jotain pajaa jossa vielä osataan ja pystytään tuollaista säätämään? Kiitoksia.
Kaasarin säätöä
7
1217
Vastaukset
- ad hoc
Jos merkkihuollosta ei apua löydy, ei sitten mistään. Ainakaan vehkeistä ei voi olla kiinni. Jokaisella nyrkkipajalla on (pitäisi olla) kaasarin säätöön tarvittavat laitteet. Siihen tarvitaan ruuvimeisseli, pakokaasuanalysaattori ja aikaa 5 minuuttia.
Tuntuu siltä, että ongelma on jossain muualla kuin joko kaasarin säädöissä tai korjaamon kyvyssä säätää kaasutin. Sehän on (oli muutama vuosi sitten) perusjuttu huollossa.
Vai eikö enää nykyään osata tuota tehdä, kytketään vain piuhat kiinni ja katsotaan, mitä tietokone sanoo? En jaksa uskoa.- kaasari säätämättä..
Kuulemma tuo tarvitsee jonkin avaimen säätöä varten. Ei onnistu pelkällä ruuvarilla. Kävin 3 eri pajalla, josta 2 pitäisi olla erittäinkin hyviä ja ammattitaitoisia pajoja. Yksi oli sitten ad-korjaamo, mutta sieltä sanottiin suoraan että osaatvat vain ruiskujen kanssa pelata. Kävin kysymässä myös volkkarilta, mutta tuloksetta, ei löydy kaveria joka osaisi kaasarin kanssa pelata.
Joten, sattuisiko olemaan tietoa pk-seudun pajasta, jossa vielä osataan huoltaa oikeita autoja? - jjkkmm
kaasari säätämättä.. kirjoitti:
Kuulemma tuo tarvitsee jonkin avaimen säätöä varten. Ei onnistu pelkällä ruuvarilla. Kävin 3 eri pajalla, josta 2 pitäisi olla erittäinkin hyviä ja ammattitaitoisia pajoja. Yksi oli sitten ad-korjaamo, mutta sieltä sanottiin suoraan että osaatvat vain ruiskujen kanssa pelata. Kävin kysymässä myös volkkarilta, mutta tuloksetta, ei löydy kaveria joka osaisi kaasarin kanssa pelata.
Joten, sattuisiko olemaan tietoa pk-seudun pajasta, jossa vielä osataan huoltaa oikeita autoja?Hei ! Muistini mukaan Toyota teki aikoinaan joitakin Taro -malleja Volkkarille.(Hi Lux)Eroa ei kai ollut mualla kuin maskin logossa Kurkista pellin alle ja tarkista asia. Jos näin onnellisesti olisi niin Toyota -verkostosta voisi löytyä apuja. Terveisin jjkkmm
- paitsi tuo 1.8
jjkkmm kirjoitti:
Hei ! Muistini mukaan Toyota teki aikoinaan joitakin Taro -malleja Volkkarille.(Hi Lux)Eroa ei kai ollut mualla kuin maskin logossa Kurkista pellin alle ja tarkista asia. Jos näin onnellisesti olisi niin Toyota -verkostosta voisi löytyä apuja. Terveisin jjkkmm
Niin, monelta osin tuo taro on sama kuin toyota. Mutta tuo 1.8bensa on volkkarin kone, jota ei ainakaan suomessa saanut hiluxiin. Tuota on kyllä aikanaan huollettu tojolla, mutta silloin kyseessä on ollut perushuolto. Täytynee silti käydä kysäisemässä tojolta onnistuuko heiltä moinen.
- Taro = Hilux
paitsi tuo 1.8 kirjoitti:
Niin, monelta osin tuo taro on sama kuin toyota. Mutta tuo 1.8bensa on volkkarin kone, jota ei ainakaan suomessa saanut hiluxiin. Tuota on kyllä aikanaan huollettu tojolla, mutta silloin kyseessä on ollut perushuolto. Täytynee silti käydä kysäisemässä tojolta onnistuuko heiltä moinen.
Moottori on kyllä Tojotan 2Y, käytetty myös 80-luvulla Hiacessa. Ja kaasari ihan perusverme. Näissä on joku ilmankiertosysteemi joka nostaa happipitoisuutta joissain tilanteissa. Viisaammat voi tarkentaa.
- pätevää
ajoneuvo-apu karhunkynnessä,homma hoituu
- kokkeillut
ajoneuvo-apu karhunkynsi vanhanturuntien varressa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe
Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido1173643Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.383202Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin
Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t1392764Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦182335En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v152303Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota
"Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain2122111- 362075
- 351894
- 1211886
- 291881