Heippa!! Onko kellään tietoa miten saan rekisteriin ed mainitun auton kun tyyppikilvestä(tarrasta) puuttuu e-hyväksyntä, kun auto vuonna -99 tuotu muuttoautona ruotsiin. Ostin ruotsista sen nyt mutta en saa vastaavuustodistusta saksasta koska E hyväksyntä puuttuu, neuvojakiitos???????
ML 320 -98
Vastaavuustodistus puuttuu..
121191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
onko kyseessä joku jenkkimalli?
Ihme kyykytystä toi katsastus, noitakin tehty pilvin pimein ja pitää todistella jotain ihan päivän selviä asioita..
Kysy tuolta..
http://www.meriauto.com
No joo, he toivat auton muuttoautona Kanadasta -99, joten siellä se on lapsuutensa viettänyt..muuten aivan sama kuin muut mutta ajavaloumpiot erilaiset, ja korkeudensäätö puuttuu.Vertasin kaverin autoon=eroavaisuuksia ei löydy muita..
Lisää vinkkejä/neuvoja KIITOS!!
tai muuta ulkomaille ja tuo muuttoautona. Muuten mahdotonta/kallista.
Just joo, niin arvelinkin, et jenkkivientimalli..
Niissä on vaikeuksia johtuen näistä idiootti-E-säännöksistä.
Saahan noihin e-valoja, mutta nekin maksaa Mersuun..
340e maksaa sitten tämä. Samaan sitten kaikki valot ja korkeussäätö.
http://www.ake.fi/AKE/Katsastus_ja_ajoneuvotekniikka/Ajoneuvopoikkeusluvat/
Älä luovuta..
En tiedä noista vastaavuustodistuksista mutta eikös niissä voi olla muitakin koukkuja jotka ei suoraan silmämääräisesti näy. Tämä ihan mutua mutta tarkista ettei sitten tule yllätyksiä. Jos on asiallinen katsastusmies pystyy kyllä sanomaan mitkä on suurimmat muutostarpeet.
Mikäli päädyt vaihtamaan valot niin etsi Ebaystä joko käytettyjä tai OEM osia, tulenee halvemmaksi kuin veho.
Taistelin alkuvuodesta saman ongelman kanssa.
Tee seuraavasti, Tilaa TUV nordilta vaatimustenmukaisuustodistus, maksaa n.900 euroa.
Sitten vaan vaihdat valot ja asennat korkeudensäätimen. Itsellä meni 2800 euroa kaikkineen noihin. Muuta tietä ei oikein ole, sillä kävin kaikki instanssit läpi ei auttanut taistelu. Käy myös sivustolla www.overdrive.fi siellä joku lupaa kilvittää auton kuin auton 1500 eurolla en tunne henkilöä, mut mielestäni kannattaa kokeilla.
Periaatteessa turha taistelu tuo auton muuttaminen. Jos se on hyväksytty kilpiin toisessa eu-maassa, kelpaa se suomessakin. Siinä ei ole mitään muttaa. Ainut tapa tosin välttää vuosien oikeudenkäynti on tehdä muutokset autoon. Valtio tuskin korvaa mitään siitä, että auto makaa säilössä odottamassa sallivaa tuomiota.
Ensin hankitaan joku saatanan jenkkivientimalli ja sitten alkaa ruikutus säädöstenmukaisuudesta.
Pitäisi ottaa asioista selvää ensin ja VASTA sitten tehdä kauppoja.
Tuollaista jenkkimallia ei kannata muuten kuin muuttoautona tuoda.
Toisessa eu-maassa hyväksyminen ei ole mikään automaatti tässäkään tapauksessa.
Jos se on tuotu muuttoautona Ruotsiin on se nyt kuitenkin vain käytetyn maahantuonti ja se on ihan eri juttu!
Autoa, joka on jossakin EU-maassa hyväksytty kyseisen maan kansallisella poikkeusluvalla, ei ole mitään syytä hyväksyä muussa EU-maassa.
Käyttöönottopäivä rapakon takan,jos olis ennen 1.1.1998 menee valot ym.jenkkien fmvss hyväksynnöillä eikä tarvii asentaa korkeudensäätöä valolle. Osta netistä Carfax ja kato vin numerolla eka rekisteröinti päivä. Noita -98 ML on paljon myynnissä jenkeissä mitkä rekisteröity 1997 puolella.
...ei rekisteröintipäivämäärä !
Kerro nyt onko kilvitysasia edennyt.