Miten nopea operaatio

Hei,

Miten nopea tuo leikkaus on? Pääseekö jo illaksi kotiin vai pitääkö jäädä yön yli. Itsella pieni vauva, joka ei öitä pärjää ilman äitiä.

Kiitos vastanneille.
3439
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itse kävin Tallinnassa, ja kyllä matkoineen kaikkineen operaatioon tulee varata vähintään se kaksi päivää. Lauantaina aamulla lähdin, sunnuntaina iltapäivällä tulin takaisin. Itse leikkaus ei kauaakaan kestä (en muista, en tullut katsoneeksi kelloa saliin lähtiessä), mutta kyse on kuitenkin isosta toimenpiteestä. Usea tunti leikkauksen jälkeen menee lääketokkurassa ja siitä toipumisessa, ja ensimmäinen yö menee todella harakoille, kivuista johtuen. Vaikka saisit kunnon lääkityksen, on olo kipeä ja hankala. Mikään vastuullinen klinikka tuskin sinua päästäisi samantien lähtemään kotiin, eikä se itsesikään kannalta ole hyvä ajatus, niin monia asioita kuitenkin voisi mennä pieleen jos heti lähtisit.

Ota huomioon myös se, että et kykene nostelemaan pientä vauvaa kunnolla leikkauksen jälkeen. Meillä mies jäi lomalle viikoksi, että ehdin toipumaan leikkauksesta. Haavat repeävät helposti, joten liiallinen nostelu yms on kiellettyjä.

Odota ihmeessä vielä jokin aika, kyllä ehdit vielä.

Äänestä
  • hei, minäkin olen kovasti miettinyt silikonien laitattamista. Minulla on 4,5 kk:n ikäinen vauva ja tulin siihen tulokseen, että siirrän operaatiotani ensi kesään. Odotan, että lapsi oppii kävelemään ja osaa istua ja olla hieman enemmän "omillaan". Mieheni on kyllä valmis jäämään lomalle nytkin mutta eiköhän sitä lomaa tarvitse ainakin kuukauden siitä nostelu hommasta? Vai mitä mieltä te kokeneemmat olette? Onko se helpompi myöhemmin vai aikaisemmin? Hassuja kysymyksiä mutta mietityttävät kuitenkin :)

    Äänestä

Rintojen suurennusleikkaus on operaationa helppo, aikaa siihen menee yleensä alle tunti. Toimenpide tehdään kuitenkin yleisanestesiassa, joka hieman rajoittaa leikkauksen jälkeisiä toimia. Tiedän monia, jotka ovat lähteneet leikkauksen jälkeen kotiin. Muutaman tunnin pidetään tarkkailussa, jotta nähdään, että omat jalat kantaa jne. Jos sut leikataan aamupäivällä, pääset todennäköisesti jo illalla kotiin, jos haluat. Itse en olisi kyennyt kotiutumaan saman illan aikana (leikkaus iltapvällä).

Kirjoitit, että sinulla on vauva kotona. Et varmaankaan siis imetä enää? Imettämisen lopettamisesta pitäisi pitää parin-kolmen kuukauden väli ennen kuin leikkausta voidaan suositella.

Oletko varautunut siihen, että olet ehkä kipeä leikkauksen jälkeen (itse en kyllä ollut, mutta moni on oikein tosi kipeä parikin viikkoa). Onko joku auttamassa vauvan kanssa jne.

Spontaani mielipiteeni on, että jos sinulla on niin pieni vauva, että hän ei yhtä yötä pärjää ilman äitiä, niin siirrä ihmeessä leikkausta muutaman kuukauden tai jopa vuoden verran eteenpäin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


silikoonit kirjoitti:

Hei,

Miten nopea tuo leikkaus on? Pääseekö jo illaksi kotiin vai pitääkö jäädä yön yli. Itsella pieni vauva, joka ei öitä pärjää ilman äitiä.

Kiitos vastanneille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu