Uusimpien tutkimusten mukaan on kahvi, kohtuullisesti nautittuna terveydelle pelkästään hyväksi. Kahvin todettiin vähentävän aikuisiän diabeetesta, eli sokeritautia.
Tutkimuksessa kävi ilmi, että siinä ryhmässä jossa käytettiin kohtuullisesti kahvia päivittäin, sairastui 40 prosenttia vähemmän aikuisiän sokeritautiin, kuin siinä ryhmässä, jossa ei kahvia juotu ollenkaan. Joten "kippis" kohtuudelle tässäkkin.
Mutta "määrä se on makeallakin!"Pitää myöskin muistaa ne varjopuolet, eli se, että kohtuuton kahvin juonti ei ole kenellekkään terveellistä.
Luulisin, että yksi pieni kuppi kahvia silloin tällöin, noin kolme, neljä kertaa päivässä, vaikkapa aterian jälkeen olisi se kohtuullinen määrä.
Mitäs mieltä tästä?
Itse juon kahvia kohtuullisesti ja se on minulle pelkästään hyväksi. Joten "kippis kohtuudelle kaikessa!"
Tutkimuksessa kävi ilmi, että siinä ryhmässä jossa käytettiin kohtuullisesti kahvia päivittäin, sairastui 40 prosenttia vähemmän aikuisiän sokeritautiin, kuin siinä ryhmässä, jossa ei kahvia juotu ollenkaan. Joten "kippis" kohtuudelle tässäkkin.
Mutta "määrä se on makeallakin!"Pitää myöskin muistaa ne varjopuolet, eli se, että kohtuuton kahvin juonti ei ole kenellekkään terveellistä.
Luulisin, että yksi pieni kuppi kahvia silloin tällöin, noin kolme, neljä kertaa päivässä, vaikkapa aterian jälkeen olisi se kohtuullinen määrä.
Mitäs mieltä tästä?
Itse juon kahvia kohtuullisesti ja se on minulle pelkästään hyväksi. Joten "kippis kohtuudelle kaikessa!"
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kyllä kahvi on hyväksi monessa muussakin .esm. viimeisimpiä tutkimuksia ,parkinsonintautia ei ole tavattu maissa joissa juodaan paljon kahvia eikä myöskään dementiaa ,ja nimenomaan kahvi juodaan mustana .Jossakin vilahti silmiini että tee olisi vaarallisempaa kuin kahvi .koska teehen laitetaan aina sokeria tai muuta maekeutus lisää,
kyseessä olevia tautia ollekaan. Suomi on kahvin juonnin kärkimaa.
Hyvä, että ei ole kellään pelkoa dementioitumisesta.
"kohtuus kaikessa", tuntuisi siltä että olemme suunnilleen samalaisia kahvittelijoita :) - aamulla on kuppi kahvia ja vaikkapa voileipä (siivu juustoa päällä) sopiva herättämään ja maistuu :) ..
Siunausta Iita siskolle
alex
Syödään ja juodaan ilolla sitä mitä itsekukin hyväksi itsellemme koemme olevan. jokainen viimekädessä tietää parhaiden itse, että mitä haluaa elämältä ja mikä on oikein ja mikä väärin. Kiitetään Jumalaa "jokapäiväisestä leivästä!" Joka ei yksinomaan tarkoita vain leipää, vaan kaikkia meidän tarpetamme.
kohduudella jos juo kahvia niin ei siinä mitään pahaa luulisi olevan, en minä juo kuin kaksi pientä kupillista päivässä ja ei tuo ole viennyt yö unia eikä muitakkaan haittoja ole ollut.
Nykyisin on ruokaa ja juomaa aivan liiaksi saadavilla niin ihmiset eivät käsitä mitä oli sotavuosina kun oli kaikesta puutetta, silloin ei ollut sitä kahviakaan,oli korviketta vain, minä olin tosin lapsi silloin, mutta muistan kylläkin sitä aikaa että sai olla kiitollinen kun sai ruokaa, olin jo teini ikäinen kun ensikerran kahvia sain maistaa, siskon luona käydessä,ei se hyvältä minusta edes maistunut sisko kehu kylläkin että on toisen makuista kun korvike joka tehtiin viljasta.Olkaamme siis kiitollisia kun meillä on nyt viellä kaikkea yltäkylläisesti.
Henning Karströmin kirjasta: Oikea ravinto terveytemme perusta vuodelta 1978
"Kahvi ja sydän-verisuonitaudit:
Yksi kupillinen kahvia sisältää 100-150 mg kofeiinia. Kahvinjuojilla veren kolesteroli ja beta-lipoproteiinit eli suuret rasvahiukkaset, jotka helposti kiinnittyvät valtimoiden seinämiin, ovat huomattavasti lisääntyneet verrattuna niihin henkilöihin, jotka eivät juo kahvia. Antamalla kofeiinia koe-eläimille on saatu aikaan veren kolesterolitason nousua ja valtimoiden rasvoittumisen lisääntymistä.
Suomessa suoritettu tutkimus on osoittanut, että sydänveritulpan sairastaneiden joukossa on runsaasti kahvia päivässä juovia kaksinkertainen määrä vertailuryhmään verrattuna. Amerikkalaisen tutkimuksen mukaan 1-5 kuppia kahvia päivässä juovien vaara sairastua sydänveritulppaan on lisääntynyt 60 % ja yli 5 kuppia kahvia juovien vaara on lisääntynyt 120% verrattuna niihin, jotka eivät käytä ollenkaan kahvia. Venäläiset tutkijat ovat todenneet, että kofeiini kohottaa veren kolesterolitasoa ja lisää verisuonten rasvoittumista. Koska kahvin kulutus Suomessa asukasta kohden laskettuna on suurimpia koko maailmassa, niin ilmeisesti tämä valitettava tosiasia myötävaikuttaa Suomen kansan kehnoon terveydentilaan, nimenomaan suureen sydänverisuonitulppakuolleisuuteen."
Itse jätin kahvin ja teen pois 13 vuotta sitten, enkä ole päätöstäni katunut. Vatsavaivat ja päänsärky jäi samalla pois. Mutta jokainen itse päättää, miten Pyhän Hengen temppeliä ruokkii. Käytätkö muuten maitoa tai kermaa kahvin kanssa? Se neutraloisi ainakin vähän kahvin "myrkkyjä" (kofeiini, koliini ja trigonelliini ja oliko niitä muitakin?) Juohan myös pelkkää vettä. Se ainakin tekee elimistölle hyvää!
:)
juonnilla on kirjoittamiasi seurauksia.
Mutta en mene väittämään jos kahvia juodaan ns liikaa, että siitä ei olisi terveydelle ehkä haittaakin, ja varmaan onkin ja sama asia on muuten kaiken kanssa. Raikas puhdas vesi on luonnollisesti parasta juotavaa, mutta ei edes vettä voi juoda määrättömästi - kohtuus kaikessa, kuten Sirkka Iita niin sopivasti sanoi.. :)
Mutta ei minulla luonnollsesti ole mitään sitä vastaan jos et juo kahvia - vaikka itse juonkin.
1. Tim. 5:23
Älä enää juo vain vettä, vaan käytä vähän viiniä vatsasi tähden ja usein uudistuvien vaivojesi vuoksi.
Tarkoittakoot Raamattu sitten alkoholia tai mehua,
niin vettä väkevämpää kuitenkin.
siinä tarkoitetaan ja määrä on "vähän".
2:3 niin myös vanhat naiset olkoot käytöksessään niinkuin pyhien sopii, ei panettelijoita, ei paljon viinin orjia, vaan hyvään neuvojia,
Niin se on tutkimusten mukaan tosiaan.
Että joillekin se kahvi on suorastaan hyväksi
kohtuudella.
Itselleni ovat nuo kofeiinitabletit iso kysymysmerkki.
ovatkin sitten aivan erijuttu. Mieheni sai sellaisia lääkärinmääräyksestä, että pysyy hereillä kun joutuu ajaamaan pitkää matkaa autolla. Yksi tapletti sisältää moninkertaisen määrän kofeiinia kahvikupposeen verrattuna.
Eikä kofeiinitabletti ole nautintoakaan, joten se
ei ole siinäkään mielessä synti.
Mutta jotkut sanovat, että kaikki piristeet ovat
huumeeseen verratavaa syntiä - no, se on heidän
ongelmansa.
Kahvin / kahvitabletin kanssa on vähän niinkuin
sama kuin lihan ja jalosteiden kanssa.
Lihaa ei joidenkin mielestä saa syödä, mutta
eläinkunnan jaloste, maito, on aivan välttämätöntä
kasvuiässä olevalle ihmiselle.
Kiitos Herralle, ettei kukaan ole huomannut, ettei
se ole kasvikunnan tuote vaan eläinkunnan.
Ei olisi kiva nauttia voikukan maitoa.
Olen täysin samaa mieltä kanssasi. Kahvi kohtuullisesti käytettynä on terveellistä ja nautinnollista.
Niin onko kahvi terveellistä?
Tässä esim. jotain juttua..
""Kahvia on tutkittu eri puolilla maailmaa varsin paljon. Tutkimukset ovat osoittaneet, että terveet henkilöt voivat hyvillä mielin nauttia 4-5 kupillista kahvia päivässä. Sillä on monia myönteisiä vaikutuksia. Kohtuullisen kahvinjuonnin on muun muassa todettu parantavan havaintokykyä, vähentävän masennusta ja sappikivien kehittymistä, estävän paksusuolen syöpää ja helpottavan astmaoireita. Kahvissa on myös runsaasti antioksidantteja.
– Kahvilla on tietysti tämä piristävä vaikutus, josta on omanlainen hyötynsä silloin kun haluamme virkistyä hieman: se lisää työtehoa ja tekee mielen virkeämmäksi. Mutta sitten on tauteja, kuten esimerkiksi Parkinsonin tauti, jotka näyttävät kahvia juovilla olevan harvinaisempia kuin kahvia juomattomilla.
Kuitenkin juomaan liitetään jonkin asteinen negatiivinen leima: Ihmiset usein sanovat, että he juovat liikaa tätä myrkkyä.
– Mitä tämä liika tarkoittaa, niin se on tietysti hyvinkin yksilöllistä. Mutta kahvi sinänsä on yksi turvallisimmista juomista. Se ei aiheuta mitään terveysriskejä. Totta kai kaikki ruoka ja juoma saa yksilöillä aikaa erilaisia vaikutuksia: jotkut saavat siitä mahavaivoja ja sitten kofeiini kun piristää, niin tietysti jotkut voi saada unihäiriöitä siitä, kun juovat illalla kahvia.""
http://yle.fi/akuutti/arkisto2005/180105_a.htm