onko veronkiertoa?

Onko laillista veronkiertoa, jos joku Suomessa toimiva yritys käyttää toinnassaan Virossa rekisteröityjä ajoneuvoja?
4605
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

onko yritys virolainen vaiko suomalainen?

Äänestä
  • jos yritys sattuisi olemaan suomalainen

    Äänestä

  • verohelpotus kirjoitti:

    jos yritys sattuisi olemaan suomalainen

    Suomen tullin mukaan rikollista. Elä nyt sitten siinä.

    Äänestä

  • laillista. kirjoitti:

    Suomen tullin mukaan rikollista. Elä nyt sitten siinä.

    Eli siis yksiselitteisesti laillista. EU-säädökset ovat ne, joita tässä noudatetaan. Käsittääkseni olemme tilanteessa, jossa Tullikaan ei uskalla valvoa asiaa, koska tietää häviävänsä oikeudessa?

    Asian voisi kääntää toisinkin päin, kun katselee esimerkiksi Helsingissä pyöriviä rakennusfirmojen autoja. Onko joku vielä niin tyhmä, että rekisteröisi pakut ja henkilöautot Suomeen?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


verohelpotus kirjoitti:

Onko laillista veronkiertoa, jos joku Suomessa toimiva yritys käyttää toinnassaan Virossa rekisteröityjä ajoneuvoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu