Vietnamin sodan syy?

fsadjfaso

Miksi jenkit hyökkäsi Vietnamiin, siellä ei ole öljyä kuten Irakissa?

12

1224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wiki auttaa

      Öljy, huumeet ja aseet sekä kulta. Siinä on kaikki mitä eliitillä kiinnostaa koska noiden hyödykkeiden avulla saavutetaan valta. Vietnamissa oli suurelta osin kysymys oopiumin hallinnasta. Toki paljon muitakin intressejä kuten eliitillä on tapana ottaa sodista kaikki irti.

      Nykyään paljon paremmat oopiumit saadaan Afganistanista ja tuoreimman YKn huumeraportin mukaan Afganistan tuottaa jo peräti 98% maailman heroiinista. Ennen vuotta 2001 ja USAn hyökkäystä Afganistan ei tuottanut heroiinia lainkaan koska Talebanit laittoivat viljelijät kuriin.

      • oopium

        viljely piti laitaa taas kuntoon.


    • Vatsaaja

      Siellä oli kommareita.

      • USA on myöntänyt ettei Tonkininlahden välikohtausta koskaan edes tapahtunut. Kyseinen "konflikti" oli se tapahtuma, jonka vuoksi USA lähti mukaan sotaan.

        Vietnam-osio alkaa tolla videolla noin 21 minuutin kohdalla.


    • pysäyttäminen.

      Kommunismi eteni rajusti Aasiassa. Sen eteneminen oli pysäytettävä. Tärkeä syy oli myös se, että haluttiin saada lisää kokemusta viidakkosodasta ja laitteiden toimivuudesta viidakon ääriolosuhteissa.

      • pölö ölö hölö

        ja kommunismi yleensäkin oli länsimaalaisten kapitalistien keksintö. Ihmisten omaisuus valtiolle, täydellinen ajatus kapitalistin näkökulmasta.


      • mistä näitä sikiää

        Talonmies Tiilikainenko kertoi sulle satuja talonyhtiön yleissaunassa? Lähteet?


      • rahanpesiä
        pölö ölö hölö kirjoitti:

        ja kommunismi yleensäkin oli länsimaalaisten kapitalistien keksintö. Ihmisten omaisuus valtiolle, täydellinen ajatus kapitalistin näkökulmasta.

        Globalismihan onkin sitten kommunismia! velkaannuttamalla kaikki valtiot ne saadaan luovuttamaan omaisuutensa pakkiireille.
        Kiinnitykset veloissahan ovat pankkien omaisuutta kunnes viimeinenkin velkaropo on maksettu takaisin. Ylenmäärin velkaannuttamalla taataan se, ettei velkaa pystytä koskaan maksamaan takaisin. Pankiirihan ei häviä oikerasti mitään, sillä kaikki rahahan on luotu velkana tyhjästä.


    • oikea laitalinkki

      Usa:n armeija ja aseteollisuus tarvitsi uutta sotaa. Ennen toista maailmansotaa yhdysvaltojen armeija oli suht pieni ja heikosti varusteltu. Toisen maailmansodan aikana USA:n aseteollisuus sai oikeastaan alkunsa ja armeija kehittyi nykymittoihinsa.

      Ongelma suuressa armeijassa Usa:n kaltaisessa demokratiassa on se, että sillä pitää olla käyttötarkoitus. Suuri armeija luotiin sodankäynnille toisaalla maailmassa. Jos ei ole sotaa armeijalle, ihmiset alkavat kyseenalaistaa suuren armeijan olemassa olon ja rahoituksen verovaroista. Se olisi tiennyt mahdollisesti armeijan supistamista ja tilausten vähyyttä aseteollisuudelle. Näiden syiden vuoksi jenkit pykäsivät itsensä väen vängällä Vietnamiin jättäen jälkeensä yli kolme miljoonaa kuollutta ja monilta osin pilalle saastutetun maan.

    • XDDD trolling

      ha gayys

    • Ei Sen Howeri

      Olette taas kujalla.

      Vietnamissa sodittiin vuosikymmeniä ennen Jenkkejä.

      Kyseessä oli Ranskan siirtomaa ja WW2 jälkeen Sammakonreisi-patongit eivät saaneet pidettyä ruodussa. Pieni nahistelu eskaloitui ja Ranska aikanaan sodittuaan Jenkit menivät pelastamaan maailmaa Kiinan kommarien tukiessa Pohjoista osaa jottei punainen vaara leviä etelämmäksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      209
      5295
    2. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      35
      4338
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      49
      4057
    4. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      26
      3839
    5. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      31
      3776
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3746
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      67
      3633
    8. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      35
      2912
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2420
    10. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2366
    Aihe