Venäjän sotilastiedustelu oli hyvin perillä Georgian tulevista provokaatioista.
"Georgian puolustusministeriö aikoo käyttää tässä kaatuneiden sotilaittensa jäännöksiä. Kaatuneiden ruumiisiin tehdään jälkiä, jotta voitaisiin osoittaa, että venäläiset sotilaat olisivat muka suhtautuneet julmasti georgialaisiin sotilaisiin. Venäjän sotilastiedustelun edustaja ilmoitti, että ennen kuin venäläiset luovuttivat georgialaisten sotilaiden ruumiit, niistä otettiin valo- ja videokuvia."
"Venäjän tiedustelupalvelun mukaan, Gorin kaupungin liepeille ollaan muodostamissa aseellisia ryhmittymiä georgialaisista ja ukrainalaisista nationalisteista ja tshetsheeniterroristeista. Heidät aiotaan pukea venäläisiin sotilasapukuihin, jonka jälkeen heidät lähetettäisiin Goriin, jossa he aloittaisivat siviiliväestön ryöstelyn ja häirinnän."
http://www.ruvr.ru/main.php?lng=fin&q=1436&cid=76&p=21.08.2008
"Maailman yhteisön on annettava objektiivinen ja oikeudenmukainen arvio Georgian johdon toiminnasta Etelä-Ossetian väestöä kohtaan. Tämän kehotuksen antoi Ivy maiden parlamenttien välisen yleiskokouksen edustajat, jotka vierailivat Georgian ja Etelä-Ossetian välisellä selkkausalueella.
Parlamentaarikot vierailivat Pohjois- ja Etelä-Ossetiassa ja tapasivat onnettomuuden silminnäkijöitä. Etelä-Ossetian asukkaiden mukaan, siviilikansan murhaamisen onnistui keskeyttämään ainoastaan Venäjän lisärauhanturvajoukkojen vetäminen alueelle"
"Kuitenkin vähitellen maailmalla saadaan tietää totuus onnettomuudesta, jonka Etelä-Ossetia kohtasi, Georgian salakavalan hyökkäyksen johdosta."
http://www.ruvr.ru/main.php?lng=fin&q=1434&cid=76&p=20.08.2008
Täälläkin joku upseeriksi itseään tituleeraava hehkutti Georgian toimia ovelana ansana Venäjälle, eli hyväksyi mukisematta siviilien tappamiset. Onhan hän ilmaissut aiemminkin tukensa muslimiterroristeille ja nyt myös siviiliväestöön kohdistuneen kansanmurhan. Ei taida miespolo ollakaan niin tervetullut harhoissaan kuvittelemaansa paikkaan, jonne uskoo kuolemansa jälkeen päätyvän.
Georgian provokaatiot
0
169
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek236850Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.284328- 343176
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1793047- 101998
- 821754
- 1501634
- 1471632
- 121568
- 221510