Hänen järkensä sanoo, että jumalaa ei ole.
Hänen turhamaisuutensa sanoo, että Jumala on.
Hetken ajan järki ja turhamaisuus ottelevat keskenään...
Lopulta turhamaisuus voittaa. Hän tulee uskoon.
(Järjen on turha pyytää uusintaottelua.)
Hänen turhamaisuutensa sanoo, että Jumala on.
Hetken ajan järki ja turhamaisuus ottelevat keskenään...
Lopulta turhamaisuus voittaa. Hän tulee uskoon.
(Järjen on turha pyytää uusintaottelua.)
Vastaukset 32
Vanhimmat
hihhulin toivomuslistalla sijalle 26.
tullut uskoon ja jotka vielä tulevat olisivat jotenkin turhamaisia, päinvastoin sanon minä, minulta ja monilta muilta monet turhamaisuudet jäivät pois uskoontulon myötä.
Tulleet uskoon??? Pistelet omiasi aika reippaanlaisesti.
että sadat miljardit ihmiset on tullu uskoon.
maailmassa on 6.miljardia ihmistä ja uskovaisten osuus vähenee kaiken aikaa.
vai kykenetkö itse keksimään yhtään mielihyväsatua joka osoittaisi suurempaa turhamaisuutta?
Ajattele, minulla on oma Kaikkivaltias Jumala joka kuuntelee minua, auttaa minua ja tarjoaa ikuisen elämän.
päivä päivältä, etelä amerikassa ja arrikassa ja kiinassa ym, maissa tulee uskoon jokapäivä ihmisiä massoittain.
ne tulee? Onko tarkempaa tietoa?
massoittain,esim Guayanassa hihhulipappi myrkytti kuoliaaksi yli 1900 kannattajaansa.lähtivät porukalla taivaaseen.
...............
kääntyy siis kristinuskoon. Missä nyt oikein mennään?
porotkin mukaan ja sääsket ja mäkäräiset niin sitte.
aikain.
nykyihmisiä ja kristittyjä osa porukasta vajaa parituhatta vuotta siitä.
onko ne kaikki aikasemmat joutunu helvettiin?
he olivat ihan samoja uskovia elivät vain vanhanliiton aikaan.
maailma on 6000 vuotta vanha litteä,neliskanttinen,kelluu pilareiden varassa vetten päällä ja aurinko kiertää sitä.
ei siis vahingossakaan yhtään mitään oikein.
>>>>raamatun mukaan maailma on 6000 vuotta vanha litteä,neliskanttinen,kelluu pilareiden varassa vetten päällä ja aurinko kiertää sitä.
ei siis vahingossakaan yhtään mitään oikein.
entisajan tiedemies väittää.
että kun nykyihmiset kehittyivät noin 200 000 vuotta sitten, niin he kääntyivät kristinuskoon;)
Olepa hyvä.
http://www.student.oulu.fi/~ktikkane/U_LITT.html
Se satukirja on niin tulkinnanvarainen paskateos, ettei millään, mitä siellä lukee, ole mitään merkitystä. Jos se olisi yksiselitteinen, ei tarvittaisi eri lahkoja vetämässä turpaan toisiaan. Mikä toisaalta ei ole ollenkaan huono juttu, jos pysyisivät vain tappamassa toisiaan ja jättäisivät ei-hiheltäjät rauhaan.
vain vastaansanomattoman vakuuttavasti perusteltu. Mykistävää. Miten sinä osaatkin?
minä kun en halua hakea uskovaisille raamatun kohtia,joissa on epäselvyyksiä tai idioottimaisuuksia,pitäisi kirjottaa muuten tässä koko raamattu ja siihen ei minun aikani ja tahtoni riitä..=)
tullut tänne laitettua, koska nuo aina tivaavat sitä samaa, että missä kohtaa raamatussa muka sanotaan, että maailma oli lätty.
No eipä siellä lätystä puhutakaan, vaan pilareista, jonka varassa maa oli. Ei oikein sovi palloon.
Kumma että eivät omaa opaskirjaansa tunne.
kerran tänne laitettu, mutta aina ja iänkaiken ateistit jaksavatkin vatvoa maan neljää kulmaa tai pilareita. Yrittäkää nyt ymmärtää että Raamattu käyttää paljon kuvaannollista ja runollista kieltä; kaikki ei ole ihan yksi yhteen kirjaimellista. Maan neljä kulmaa = ilmansuuntia.
Kyllä teiltä tivata pitääkin, koska ei Raamatussa sanota että maa on lätty! Pilarit ei tarkoita että maa lepää pilareiden varassa!
http://jjmarkka.net/index.html?/docs/rist/rist_osa2.htm&6
http://www.tektonics.org/af/earthshape.html
PS: Miten on, jokohan tämä asia nyt vihdoin sinullekin menisi perille ja unohtaisit tuon ateistisen valhesivuston tuputtamisen?
vielä, miksi juuri nuo TULKINNAT asiasta ovat jotenkin oikeampia, kuin ne, jotka TULKITSEVAT raamatun väittävän maata pannukakuksi?
kaikkia ihmisiä kautta aikojen koska kristinusko ja juutalaisuuskin ovat kohtuullisen tuoreita.
Kristittyjen prosentuaalinen määrä maailman väestöstä ei ole noussut aikoihin ja iso osa näistäkin 'kristityistä' ei oikeasti usko; kuuluvatpa vain maidensa kirkkoihin. Vähän kuin Suomessa.
Niistäkin, jotka mielestään ovat uskovaisia kristittyjä, toiset kristityt ison osan leimaavat harhaoppisiksi.
tuota linkkiä ateistien valhesivustoksi sanot? Siinähän oli kaikki jakeet mainittu.
Kerropa miksi raamatun kirjoittajat olisivat puhuneet peruspilareista, jos olisivat ajatelleet maan olevan pallo.
909 surmattua tai itsensä surmannutta on oikea luku. Uhrit kuolivat nieltyään syanidilla höystettyä mehua. Noh, paljon kuitenkin! Mistä tuon yli 1900 keksit?
ateisteilla on silmitön viha ja raivo uskoa kohtaan.
Turhamaisuuttasi varmasti hivelee ajatus siitä, että sinä olet hyvä ja rauhaa rakastava. Kun taas nuo ateistit ovat raivohulluja uskonvihaajia...
te olette, ainakin täällä Suomessa, aivan liian pullamussu-uskovaisia vätyksiä ollaksenne missään määrin vihattavia. Lähinnä ehkä typeryytenne hämmästyttää ja huvittaa, ei se vihaa tai raivoa herätä, vaikka kuinka kovasti sitä toivoisitkin.
" Loppujen lopuksi on kyse siitä, että ateisteilla on silmitön viha ja raivo uskoa kohtaan. "
Ei ole. Tuotan ehkä pettymyksen, mutta ette te ole niin merkittäviä tai vaarallisia, että teitä tai teidän uskoanne kannattaisi oikein joukolla vihata. Jollakin voi olla vihaa uskontoasi kohtaan, kuten jollain uskovaisellakin voi olla vihaa ateismia kohtaan. Se on ihan inhimillistä ihmisten tunteiden kirjoa, ei yhtään enempää.
Yritäthän sinä kommentillasi hhoukutella riitasille, mutta ei kannata kohottaa verenpainetta turhan vuoksi.