kitkat vai nastat

vanha ja joka vuotinen juttu;
kitkat vai nastat? mitä mieltä olette?

itse ajan 85% talviajosta PK-seudulla, pääteitä,
melko vähän kilometrejä, parit reissut "maalle",
ruuhkassa,keskinopeus varmaan alle 40km/h...

taksit ilmeisesti kaikki ajaa kitkoilla nykyään.
141399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Lopuunkaluttu aihe.
Innoikkaamat kitkamiehet löytyy mullanalta. uusia kumminkin aina näkyy rittävän.
Ajan pääsääntöisesti pääkaupunkiseudalla, joten on pakko olla nastat. Täällä on perät aina lähellä ja tosi liukasta. Valokohdat kiilloittaa kitkamiehet ja raskasliikenne. Lämpätilanvaihtelut tekee kovallapakasella saman. Tiet on usein peilinä, kuten viimetalvenakin.

Äänestä
  • mutta muistan myös viime talvelta monta päivää kun esim kehäI aivan sulana,kuiva tie ja alla ropisevat nastat!

    sitten pari kertaa on käynnyt niin kuivalla mukulakivellä että auto on lähtenyt nastoilla kuin kelkka liukumaan,varmaan kipinät sinkoillen.
    Silloin olen miettinyt että kitkat olis ollut mukavemmat:)

    Äänestä

  • kai kirjoitti:

    mutta muistan myös viime talvelta monta päivää kun esim kehäI aivan sulana,kuiva tie ja alla ropisevat nastat!

    sitten pari kertaa on käynnyt niin kuivalla mukulakivellä että auto on lähtenyt nastoilla kuin kelkka liukumaan,varmaan kipinät sinkoillen.
    Silloin olen miettinyt että kitkat olis ollut mukavemmat:)

    Itselläni on 500-sarjan bemari ja siinä ei todellakaan nastarenkaiden ropina kuulu sisälle. Aivan sama äänettömyys oli sitten alla nastat tai ei. Eikä bemarini ole edes viimeistä mallia.

    Äänestä

  • "mullanalla" olevista suurin osa on entisiä nastarenkaiden käyttäjiä, vähemmistönä entiset kitkarenkaiden käyttäjät.

    Äänestä

Molemmilla on puolensa; nasta pitää paremmin märällä jäällä ja kitka on hiljaisempi. Kummallakin pysyy järjen kanssa autoillen tiellä ja kummallakin pääsee järjettä suhaillen lepikkoon.

Itse olen ajellut viisi viimeistä talvea kitkoilla enkä osaa nastoja kaivata, toisaalta emännän autoon laittaisin edelleen nastat. Nastarenkailla ei keli pääse yhtä helposti yllättämään.

Äänestä
  • Talvikumien osto edessä, ja ajattelin, jos ensimmäistä kertaa elämässä (n. 20v autoilleena) hankkisi kitkat omaankin autoon. Millaista ajoa olet enimmäkseen ajellut viimeiset 5 talvea; kaupunkia, maantietä? Oma ajoni on enimmäkseen pk-seudulla sahaamista; kehäteitä, vähän kestusta-ajoa jne. Saas nähdä, "jämähdänkö" kuitenkin tuttuihin nastoihin...

    Äänestä

  • Rengasostoksilla kirjoitti:

    Talvikumien osto edessä, ja ajattelin, jos ensimmäistä kertaa elämässä (n. 20v autoilleena) hankkisi kitkat omaankin autoon. Millaista ajoa olet enimmäkseen ajellut viimeiset 5 talvea; kaupunkia, maantietä? Oma ajoni on enimmäkseen pk-seudulla sahaamista; kehäteitä, vähän kestusta-ajoa jne. Saas nähdä, "jämähdänkö" kuitenkin tuttuihin nastoihin...

    Sinne ajetaan minne tarvitsee silloin kun tarvitsee. Käytännössä tuo omalla kohdallani tarkoittaa suht paljon Kehä I:n ja III:n sahaamista ja valtateitä, keskustaan kuljen mieluummin julkisilla niin kesällä kuin talvellakin.

    Parhaimmillaan kitkat olisivat varmaankin jossain keski-Suomessa, siellä kun lämpötila taitaa pysyä etelää tukevammin pakkasen puolella ja vetistä jäätä on harvemmin tarjolla. Keskustassakin on muutamissa risteyksissä jäisiä, kiillottuneita kohtia, joihin kitka puree huonosti. Tuota hankaluutta voi tosin kiertää, kun pysäyttää auton hiukan sivuun siltä kaikkein sudituimmalta kohdalta.

    Parasta kitkoissa on se, että ne voi vaihtaa alle hyvissä ajoin eikä kesärenkaisiinkaan ole niin kiire palata. Kehäteitäkin on tihkusateessa jotenkin luontevampaa höylätä kitkoilla. Ne vuoden muutamat hankalammat kelit selvittää kyllä hyvin sopivasti ennakoimalla, ja jos ei ennakointia osaa on parempi olla lähtemättä liikenteeseen minkäänlaisilla renkailla.

    Mutta kuten sanottua, makuasia kummat fillarit kokee paremmiksi.

    Äänestä

tietysti, onko niitä muitakin _talvirenkaita_? :)

Äänestä

Älkää nyt herranjumala taas alkako!!
Tästä aiheesta on kaikki liha kaluttu pois luun ympäriltä!!

Please, armahtakaa!

Äänestä
  • Siis lopettakaamme tämä paskanjauhanta.

    Ne, jotka tykkää nastoista, ajavat niillä. Ne, jotka tykkää kitkoista, ajavat niillä.

    Miksi pitää jauhaa samaa paskaa aina kun talvi tekee tuloaan ?? Kukin taaplaa tyylillään.

    Äänestä

  • Automies kirjoitti:

    Siis lopettakaamme tämä paskanjauhanta.

    Ne, jotka tykkää nastoista, ajavat niillä. Ne, jotka tykkää kitkoista, ajavat niillä.

    Miksi pitää jauhaa samaa paskaa aina kun talvi tekee tuloaan ?? Kukin taaplaa tyylillään.

    ainahan se talvi "yllättää" suomalaiset.
    Miksi ei siis aina jauhettaisi sitä samaa paskaa.
    Vaikka oikeassa olet, kannataako samaa paskaa jauhaa, jauhaa välillä jotain toista paskaa.
    Jos vaikka renkaisiin liittyen kuitenkin.
    Leveät vai kapeat renkaat talvella? talvellakin on niin monenlaista keliä että pitäisi talven aikana oikeastaan vaihtaa monet eri renkaat ja moneen kertaan. Koska harva viitsii useampaan kertaan vaihdella, jonkinlainen kompromissi siis ratkaisuksi.
    Ei tämä taida kummemmaksi tulla, samalta paskalta alkoi haista.

    Äänestä

Luistoon lähtenyttä kitkarengasta ei jäällä pysäytä mikään. Pidon menetys jäällä on aina kitkarenkailla kohtalokasta kun nastoilla jää sentään vielä pelivaraa.

Siksi kitkat sopivat vain pohjoisen lumisille ja auraamattomille teille.

Taksikuskit ajavat paljon kitkoilla ja se näkyy hyvin kaluston kunnossa. Roudarinteippiä maskissa ja lommoja lokasuojissa. Mikäs siinä kun ei olla omalla autolla liikkeellä.

Kitkarengas on eteläisessä suomessa lähinnä huono VITSI.

Äänestä
  • Kyllähän etelässä kitkoilla pärjää osan talvea, kun on lähes aina sulat tiet, sitten kun tulee vähän liukasta, mällätään satoja autoja, kun ne kitkat pitää vain sulalla ja karkealla jäällä. Pohojosessa on liukasta koko talven, eikä pärjää kitkoilla päivääkään, siis talvella, kesällä ne jotenkin menettelee parempien puutteessa.

    Äänestä

  • Pahempi vitsi kirjoitti:

    Kyllähän etelässä kitkoilla pärjää osan talvea, kun on lähes aina sulat tiet, sitten kun tulee vähän liukasta, mällätään satoja autoja, kun ne kitkat pitää vain sulalla ja karkealla jäällä. Pohojosessa on liukasta koko talven, eikä pärjää kitkoilla päivääkään, siis talvella, kesällä ne jotenkin menettelee parempien puutteessa.

    Pohjoisessahan vasta kitkoilla pärjääkin,pakkaskeleillähän nuo hakkaa nastat mennentullen,nollakelit on pahimpia.

    Samoin katukivellä nasta ei pidä koskaan,kitkat pitää kyllä.

    ABS-jarruilla kitkat voittaa nastat jotka pitävät parhaiten lukkojarrutuksessa jossa kitkat menettävät pitonsa,ABS:llä lukkojarrutuksia taas ei tule.

    Sorateille en kitkoja ottaisi,jos joudut ajamaan sivuteillä,ehdottomasti nastat.

    Ja ikinä en enää nastoja osta,kolmannet kitkarenkaat menossa enkä muihin vaihda.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei vielä talvikumeja kirjoitti:

vanha ja joka vuotinen juttu;
kitkat vai nastat? mitä mieltä olette?

itse ajan 85% talviajosta PK-seudulla, pääteitä,
melko vähän kilometrejä, parit reissut "maalle",
ruuhkassa,keskinopeus varmaan alle 40km/h...

taksit ilmeisesti kaikki ajaa kitkoilla nykyään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu