Hiv-miehen tuomio

"esimerkiksi Ruotsissa vuonna 2004 hiv-positiivinen mies tuomittiin vuodeksi vankeuteen vaaran aiheuttamisesta, kun hän oli ollut suojaamattomassa sukupuoliyhteydessä parinkymmenen miehen kanssa. Kukaan miehistä ei saanut tartuntaa".

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200808258165153_uu.shtml

Suomessa kovat tuomiot taudin levittämisestä.
5139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

rangaistusta määrättäessä!

Äänestä
  • Jos noin niiku on. Ni onmpas kyllä kummallista. Miehille voi tehä mitä vaa, ja saa lievän tuomion. Vaikka naine puukottais tms. ni se on niiku itsepuolustutusta.

    Äänestä

Tämä on vekkuli juttu. Jos jannu ei olisi tiennyt taudistaan, häntä ei olisi kai syytetty mistään.

Eri asia, jos olisi raiskannut, mutta tämän veijarin kanssahan naiset ilmeisesti harrastivat ihan tietoisesti *suojaamatonta* seksiä. Ja voi, kävi niinkuin terveydenhoitaja koulussa varoitti: tarttui sukupuoliteitse tarttuva tauti.

Kamala juttu saada HIV, toki, mutta...

Äänestä

laulaja joka tartutti aidsia naisiin ja oikeus antoi ehdollista koska AIDS ei muka ole tauti joka tappaa.

Äänestä
  • tietää kortongin suojausvaikutus. Ja olen kuullut, että naisille on oma kondominsa. Sitä en ole nähnyt. Kuvittelen sen ole venyvää kumia joka antaa periksi uroksen työnnellesseä sisään rakkauden voimaansa.
    ---
    Tasa-arvon aikana vastuu on kummallakin, niin 10 vuoden tuomio kuulostaa hirveän ankaralta.
    --
    Käsitykseni mukaan tuomittu nuori mies oli oikeudenkäynnin aikana jo "pihalla" ja jo sitäkin ennen. Olisi "oikeus" voinut moittia nuoren pojan hyväksikäytöstä muutamaa isoäiti-ikäistä "seksin nauttimisesta" lapsen kanssa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oli ankara ! kirjoitti:

"esimerkiksi Ruotsissa vuonna 2004 hiv-positiivinen mies tuomittiin vuodeksi vankeuteen vaaran aiheuttamisesta, kun hän oli ollut suojaamattomassa sukupuoliyhteydessä parinkymmenen miehen kanssa. Kukaan miehistä ei saanut tartuntaa".

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200808258165153_uu.shtml

Suomessa kovat tuomiot taudin levittämisestä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu