"Yhdysvaltain Georgian-suurlähetystön mukaan avustuslastissa olevat USS McFaul ja toinen sotalaiva ankkuroituvat Potiin huomenna.
Laivat toimittavat Georgian pyynnöstä maahan muun muassa huopia, hygieniatarvikkeita ja vauvanruokaa".
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2008/08/692446
Venäjä epäilee laivojen sisältävän aivan muuta, kuin vauvanruokaa.
Laivat toimittavat Georgian pyynnöstä maahan muun muassa huopia, hygieniatarvikkeita ja vauvanruokaa".
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2008/08/692446
Venäjä epäilee laivojen sisältävän aivan muuta, kuin vauvanruokaa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tarkastaa lastin.
eikös rahtilaivalla saisi rahdattua paremmin tavaroita kun ne on sellaiseen suunniteltukin.
jos siis kyseessä on hätäapu eikä "hätäapu".
Jenkit provosoi nyt tahallaan yhteenottoa Venäjän kanssa.
Toimittivathan he etelä-ossetialaisillekin lasteittain armeijan kalustoa. Tällä kalustolla etelä-ossetialaiset eskaloivat tilanteen sellaiseksi että georgian armeija joutui puuttumaan tilanteeseen. Ja tätä venäjä odottikin.
Varasta pelkää eniten sellainen ihminen joka on varas itsekin.
Aivan samoin kuten venäjä organisoi kylmän sodan aikana useita rauhan- ja luonnonsuojelujärjestöjä, joiden pääasiallinen tarkoitus oli länsimaiden vakoilu ja sotilaallinen haitanteko. Juuri SIKSI venäjä ei hyväksy ulkomaalaisten kansalaisjärjestöjen toimintaa alueellaan. Kokemustensa perusteella he epäilevät kysymyksen olevan samasta asiasta.
Puhut täyttä paskaa. Georgialaiset eivät hyökänneet kapinallisia vastaan, vaan ryhtyivät pommittamaan summittaisilla, epätarkoilla ja raskailla aseilla Etelä-Ossetian pääkaupunkia, tykeillä ja raketeilla. Täysi siviilien teurastus se oli.
YK:n mukaan myös humanitääristä apua Afganistaniinkin ja oikein lentokonein…
http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id99744.html
Kyseiset lapset ja naiset, eivät enää kärsi nälästä, eikä muustakaan puutteesta
HYVÄ USA