..mitä helvettii teen siitä?.. ei oo kesä..syys..talvi..kevät eikä amerikankurpitsa.. se on suikelo valkonen.. ainoo mitä mullo..
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
ja otat kierteellä kunnon vauhdin ja päästät irti.
No emmä tiedä, en oo mikään keittiömestari;)
..se takas vai ootatsä ikkunan alla?
se ei tuu koskaan takas... valitan;) Kovasti.
..sitten vaan pistän sen suuhuni vaikka raakana..
Kurpitsapikkelsi:
1 osa etikkaa
2 osaa vettä
2 osaa sokeria
jonkun verran tilliä
Kuumenna liemi ja kaada pilkottujen kurpitsojen päälle.
Kurpitsasäilyke:
1 l kurpitsakuutioita
Liemi:
2 dl vettä
2 dl sokeria
8-10 kokonaista mausteneilikkaa
2 kanelitankoa
2 dl väkiviinaetikkaa
(tillisilppua)
Halkaise kurpitsa ja poista siemenet ja löysä sisus lusikalla kovertaen. Kuutioi kiinteä malto.
Keitä sokeriliemi mausteiden kanssa. Lisää etikka ja kurpitsakuutiot pieni erä kerrallaan. Keitä kuutiot läpikuultaviksi, nosta tölkkiin ja laita uusi erä kiehumaan. Siivilöi lopuksi liemi ja kaada tölkkiin kuutioiden päälle.
Jos haluat, voit maustaa kerrosten välit tillisilpulla.
Tarjoa kurpitsakuutiot liharuoan lisänä.
Kurpitsakeitto:
0,5 kg kurpitsaa kuorittuna ja kuutioituna
3 3 rkl voita
0,5 dl hunajaa
1 kpl salottisipuli kuutioituna
3 dl kana- tai kasvislientä
3 dl vettä
2 dl kermaa
suolaa, pippuria, tabaskoa
Levitä kurpitsat uuniastiaan. Ripottele päälle voita ja hunajaa. Paahda kurpitsakuutioita 200-asteisessa uunissa, kunnes ne alkavat pehmentyä.
Kuullota sipulikuutioita miedolla lämmöllä voissa noin 10 minuuttia, kunnes sipuli on pehmeää. Älä ruskista. Lisää paahdetut kurpitsat pannulle. Kaada päälle kasvis- tai kanaliemi ja vesi. Lisää nestettä vain sen verran, että kurpitsakuutiot juuri peittyvät. Hauduttele, kunnes kurpitsa on täysin pehmeää. Lisää kerma ja kiehauta. Soseuta keitto. Mausta ja siivilöi.
Tulee hyvää tavallisesta sipulista ja ilman kermaakin.
..no keittomestarihan mä oonkin.. oikea soppakanuuna.. keitän siitä keiton..
hyvät hollannikkaat. Keskeltä poikki ja pientä muotoilua. Hieman on kiikkerät, mutta onpahan persoonalliset. :•)
Kurpitsan sisällöstä tee kurpitsakeittoa tai kurpitsapikkelsiä...
..mä oonkin käsityön mestari..teenkin niistä jalkineet..
Keskeltä halki ja sisällön syöt. Alapuolelle saranat ja yläpuolelle rivat...
Jos kyseessä isompi kurpitsa, voit kuljettaa lähikaupasta mäyriksen katevästi kurpitsana kotiin, huomiota herättämättä. :•)
..hirveesti tartte mäyriksiä piilotella.. voin tietysti lahjaksi jollekin "perheelliselle" tehdä että saa salakuljetettua mäyriksen... mutta emäntä tai isäntä voi ihmetellä miksi se toinen puolisko tuo usein outoja kantokurpitsoja kotiin eikä niitä koskaan syödä.. ja miski ne saranat ja rivat??
tarjoaa sulle iltateet ja leipää
..kai sillä selviää mutta kun naapurissa suu äijä..perheellinen..perheellinen.. kuinka kaukana naapurilla voi käydä..
se pahan päivän varalle...heheheeee
ku keksit yhtä herkullisen kurpitsaohjeen ku määkin;)
lama iskeä ja sit on nälkä heheheheeee....;))
..mulla paha päivä.. oikea nälkäpäivä..tarvitsen keräyksen pahimmillaan.. mutta kurpitskeitto vois olla jees..
kurpitsa säilyy? Jyrsiikö jälkipolvet vielä samaa kurpitsaa?
kauan se kestää...heh
tortilloja tuukko syömään....????
..ja paljo chilii jos on..kuolaten kulkuni luokses vie..
sanonnu jotta tie miehen sytämmeen on tortillat heheheee....:D
..öh mulla kaikki ruoka vie sytämmeen..ainoa huono puoli että ruuantekijän pitää olla parempi ja tietysti nainen.. mutta onhan niitä muitakin keinoja..
..tai peikon..juu just sellasen ku ne John Bauerin oliot on sais helposti tehtyä siitä kurpitsasta :)
Tai jos tulee nälkä, niin vedä siivuiks, kastele lättytaikinaan ja paista pannulla ja ripottele suolaa päälle. Pikkasen jos laitat vielä tuorejuustoo pinnalle ennen syöntiä, niin nammm... ;))
..ja jos keiton siitä väännän..tuotakin voisi kokeilla.. mutta kuorista kengät teen..
..siis sisällön syön varmasti ja jos tykkään hankin uuden..kuorista tulen väsäämään jotain mielenkiintoista..