Raamatun oikeaksi ja Jumalan olemassaolevaksi vastustamalla niin kovasti kristinuskoa ja uskovia. He osoittavat toiminnallaan, että ovat pahan henkivallan kuljetettavana, kuten Raamatussa sanotaan, että jokaista ihmistä jompikumpi henkivalta kuljettaa, joko Jumala tai Paholainen. En itse viitsisi tuhlata noin paljon aikaani, kuukausia ja vuosia, vastustaakseni niitä, jotka uskovat avaruusolioihin. Itse asiassa he saavat uskoa puolestani vapaasti niihin, ei ole mitään intressejä väitellä heidän kanssaan. Ihmeellistä on se, että mistä ateistien viha kumpuaa uskovia ja Jumalaa kohtaan, ihmeellistä kaikille muille, paitsi uskoville. Että semmoista.
ateistit itse todistavat
tapani12
27874
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
jossakin psyyke testissä ?
luulet vähemmän. Etkö tunne uskontojen historiaa? Jos vaivautuisit vähän lukemaan, saisit selville, että minkään muun aatteen puolesta ei maailamassa ole tapettu ja kidutettu ihmisiä niin pljon kuin uskonnon. Oli se uskonto sitten mikä tahansa. Budhalaisia ei lasketa mukaan, koska siitä kiistellään edelleen, että onko se uskonto vai elämänkatsomus.
Nyt Tapsan on aika mennä pesemään hampaat ja mennä nukkumatin maille. Hyvää yötä. Eikö 12 vuotiaat ole vielä lapsia?
väitti että tiede hidastui
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000061&posting=22000000037432867
Juuri tuollaiset älyttömyydet todistavat niin vahvasti ateismin puolesta, mutta sinä olet niin tyhmä ettet edes tajua sitä.
Kiitos todistuksestasi.
On se varmaan kauheaa elää maailmassa joka on täydellisen mustavalkoinen. Keskiaikaista pimeyttä jossa kaikki on joko jumalasta tai saatanasta ilman mitään vaihtoehtoja, kun taas minun kaunis maailmani on täynnä hienoja monenkirjavia värejä.
Ateistien "viha" kumpuaa esimerkiksi kaltaisista ääliöistä, jotka eivät anna ateistien olla rauhassa. Minä en ole koskaan eläissäni tuputtanut ateismia kenellekään tapaamalleni ihmiselle, mutta hihhulit ovat AINA, JATKUVASTI JA KAIKKIALLA aina väkipakolla tuputtaneet minulle sitä sairasta taikauskoaan ja kohdelleet minua halveksien ja sortaen, kun en suostu älyttömyyksiin uskomaan.
Sitten kun hihhulit jättävät minut rauhaa, niin minä jätän heidät rauhaa, eli ei siis koskaan, koska hihhulit eivät koskaan jätä muita ihmisiä rauhaan tai kunnioita muiden vakaumuksia. Niin kauan kuin kristinusko on synonyymi sanoille ahdasmielinen suvaitsemattomuus, on sitä syytä kohdella ihan samoin kuin muitakin rasistisia aatteita.
on ateisteja, jotka pahimmat yli puoli vuotta säännöllisesti kirjoittavat uskoa vastaan ja ateismin puolesta, että semmoista.
Hassua että mainitsit juuri nuo hellarit. Minä kun olen viettänyt elämästäni noin puolet eli suunnilleen neljännesvuosisadan nimenomaan hellariperheessä. Juuri näihin kammottaviin kokemuksiini rakkauden uskonnon parissa tuo edellinen viestini perustui.
Hellarit ovat kaikista typeristä suvaitsemattomien taikauskoisten typerysten porukasta varmaan juuri se eniten inhoamani.
En silti ole koskaan eläissäni kertaakaan kirjoittanut hellaripalstalle yhtään mitään.
Ei kiinnosta, saavat ihan rauhassa kiehua omissa liemissään. Mutta hellarit kirjoittelevat täällä joka ikinen päivä ainakin kymmenen avausta, tai pikemminkin siis ala-arvoista vihanlietsontaa ja solvausta. Että semmoista.
se eroaa kristinuskosta, joka on jaksanut pitää meteliä itsestään jo 2000 vuotta, eikä ole kavahtanut verenvuodatustakaan saadakseen ihmiset palvomaan heidän jumalaansa?
Kirkon historia on täynnä homoja, pedofiilejä, murhia,juonitteluja etc. , jos uskoisin johonkin niin sanoisin tälläisen olevan saatanasta.
Nii-in, kristittyjen usko olisi siis heikommalla pohjalla mikäli ateisteja ei olisi lainkaan, joten teidänhän pitäisi ylistää meitä atteja suurten totuuksien todistajiksi, mutta syytätte saatananpalvojiksi.
Uskislogiikka on kyllä . . . öh, uskomatonta. ;)
en tietenkään ilmoittaisi pyhässä kirjassani, että kaikki tulevat mukisematta seuraamaan minua. Tottakai kirjoittaisin, että minuun uskovia tullaan pilkkaamaan, mutta se on vain osoitus siitä että olen oikeassa ja että minuun uskovat saavat sitten lopulta kuitenkin palkinnon.
ateistit todistavat Raamatun saduksi ja Jumalan saduksi vastustamalla niin kovasti kristinuskoa ja uskovia. He osoittavat toiminnallaan, että ovat terveen järjen kuljetettavana, kuten Raamatussa ei tienkään sanota, mutta että jokaista ihmistä jompikumpi henkivalta kuljettaa, joko Jumala tai Paholainen. En itse viitsisi tuhlata noin paljon aikaani, kuukausia ja vuosia, vastustaakseni niitä, jotka uskovat avaruusolioihin. Itse asiassa he saavat uskoa puolestani vapaasti niihin, ei ole mitään intressejä väitellä heidän kanssaan. Ihmeellistä on se, että mistä ateistien "viha" kumpuaa uskovia ja Jumalaa kohtaan, ihmeellistä ainoastaan uskoville. Että semmoista.
tärkeämpiä ja toden mukaisia, verrattuna raastettu kirjan tarinoihin. Kummassakin kivoja tarinoita mutta Muumilaaksossa tapahtuu todenmukaisia aioita.
Yksi asia joka voi nuokin kaksi satua yhdistää on noituus ja vetten päällä kävely. Myös Muumilaaksossa ruoka jaetaan. (Kala, pannukakku jne... kekkerit.) kaikki ovat tervetulleita syömään.
Muumimamma on rauhaa rakastava, mutta osaa jessen lailla taikoa pienistä ruokavarastoista kaikille tarvittavan määrän herkullisen ja täyttävän aterian.
vaan kaikkia uskoja. Uskonnot tappaa ihmisiä enemmän kuin ihminen kerkeää toista tappamaan. Loppujen lopukse ihminen on se joka tappaa ja uskonnot se joka käskee tappamaan. Uskonto ei suoranaisesti käske tappaamaan, mutta ihminen kiihkoissaan mielellään tappaa toisen ihmisen uskonnon nimissä.
Terve.
En ateistina vastusta sitä että joku on hihhuli.
Uskoo taikuuteen tms. päin vastoin ymmärrän sen hyvin. Mutta eräästä toisenlaisesta näkökulmasta.
Se että en hyväksy itelläni mitään supernatural hokkuspokkus, sway and fly tyyliä johtuu puhtaasti siitä etten ole vietävissä kaikenlaiseen lahkotoimintaan tai mainoksiin.
Jotkut ovat, se on heidän juttunsa.
Tässä menee siis raja.
Minä en usko. Sinä uskot.
Pidä kivaa. =)
allahia ei ole olemassa ja selittelysi ei sitä todeksi muuta millään.
pääsit kyllä minun suosikiksi kuukauden aivopieruksi.
olevan määrätietoinen itsepetos- ja uskotteluralli meneillään. Saa sen elämämän noinkin haaskattua. Tulee halvemmaksin, kun viinan juonti.
ateistit todistavat suurinta aivopierua omalla käyttäytymisellään. Aikaansa 24/7 Jumalan vastustamiseen kuluttavia kirjoittajia on
tälläkin palstalla, vastustaminen on pakkomielle
ja lohtua epätoivoon tarjoamme me uskovat jotka
samalla huvittuneina seuraamme ateistien turhaakin turhempaa ja lapsellista vihanpitoa. Aivan kuin Jumala häviäisi ateistien jalkoihin potkittavaksi ja tallattavaksi vihaa pitämällä, kun asioita ei itse ymmärretä.
Asiassa ei ole edes viihdearvoa, koska kuluneita
mantroja toistetaan ateistien ylemmyydestä ja paremmuudesta ja samat nassukat jaksavat pyörittää posetiiviansa, ilman minkäänlaista kehitystä ajatuksissa. Toivottavasti elämä tarjoaa joskus hieman valoisampaa ajateltavaa,
täällä pimeys senkun vain lisääntyy
ja tyhmyyttä.
Vain järki valaisee.
Jos havahtuisit siellä sumentavien uskislasien takana ja ymmärrys valaisisi mieltäsi.
uskonpuute on aina ymmärtämättömyyttä, vihanpito pimeyttä ja tyhmyyttä.
Valoa on tarjolla näkeville ja niille jotka haluavat yrittää nähdä, etsivä löytää ja kolkuttavalle avataan, sumentavat lasit hidastavat etsintää, niistä kannattaa luopua jo järkisyistä
...ei todellakaan riitä uskottelemaan kolmijakoiseen (vrt skitsofreeniseen) jumalaan, jonka kuoliaaksi kidutettua raatoa pitää syödä jumalanpalveluksessa etc.
Siihen tarvitaan täydellistä järjettömyyttä, silmien sulkemista tiedon säälimättömältä, kaiken paljastavalta valolta. Uskovaiset ovat pimeyden lapsia, he sulkevat silmänsä ja hakevat turvaa toisistaan kun joku uskaltaa ääneen nauraa heille, ettei heidän keisarillaan ole vaatteita. Itseasiassa ei ole koko keisaria.
Järjen kahleista vapailla tunnetason kokemuksilla löytyy kyllä uusia uusia ulottuvuuksia ja maailmoita, ja niitä voidaan aivan hyvin kutsua todellisuuksiksikin. Nämä henkiset ulottuvuudet ovat kulttuurisidonnaisia. Vaikka kokonaisilla ryhmillä olisi havaintoja samankaltaisista henkisistä ulottuvuuksista, niin ne eivät silti ole meitä kaikkia yhdistävää objektiivista todellisuutta. Kukaan ei voi pakottaa toista ihmistä kokemaan olemukselleen vierasta toisen ihmisen tai ihmisryhmän subjektiivista todellisuutta.
Ja lammas määkii, kun ei puhua osaa.
oli vihanpurkaus.
Kuka tässä jumalia vastustaa, ei niissä mitään vastustamista ole. Typerissä ihmisissä sen sijaan on, ne kun levittävät tuota hihhulisontaansa ympärilleen ja varsinkin lapsiin.
on monia koukkuja, yksi tämä moneen taikauskoon kirjoitettu ajatus marttyyriydestä ja ennustus (heh) kyseisen pöhköilyn vastustamisesta.
Muuten, kun sitä omaa loistasi kasvatat ja hellit, niin miten teidän eri lahkojen keskenäisetja ristiriitaiset "opit"?
Teoriassahan teillä on kai sama(t) mielikuvitusjumala(t).
on kovin kummallinen käsitys siitä, mitä sana todiste tarkoittaa.
En minä ainakaan uskovia vastusta tai vihaa, uskontoja kylläkin.
..ufo-uskovaisen ja helluntai(kr.usko-)-hihhulin välillä on se, että teidän uskontoanne pakkosyötetään mm. lapsille ja te olette maailman eniten levinnein lois-saastuttaja. Montako sotaa on ufohihhulit käneet ja ketä vastaan?
Ufo-uskikset on aika pieni ryhmä vielä, eikä sillä ole lähellekään samoja "suojia ja oikeuksia", kuin teillä yhteiskunnassa joka perkeleen raossa.
Tuo yksinkertaisuus on onnetonta sivustaseurattavaa.
Milian todisti kirjoituksellaan aloituksen todeksi.
voi,yksinkertaisuus ..hih