Onko ihminen vajavainen?

Jotkut palstalaiset väittävät, etteivät ole ja halveksivat niitä, jotka sanovat olevansa vajavaisia.
Mitä raamattu sanoo?
Jaak. 5:17
   
Elias oli ihminen, yhtä vajavainen kuin mekin, ja hän rukoili rukoilemalla, ettei sataisi; eikä satanut maan päällä kolmeen vuoteen ja kuuteen kuukauteen.
5279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

//Onko ihminen vajavainen?//


- Kysytkö tosissasi? :)

Äänestä
  • Kysymykseni on toki erikoinen ja jokainen tietää vastauksen, mutta on eräitä, jotka kiistävät sen.

    Äänestä

  • vajavainen ihminen kirjoitti:

    Kysymykseni on toki erikoinen ja jokainen tietää vastauksen, mutta on eräitä, jotka kiistävät sen.

    //mutta on eräitä, jotka kiistävät sen.//


    - "Vajakkeja" ;)

    Äänestä

Kyllä ihminen voi olla täydellinen.Mutta on otettava vastaan kehotuksia.

2. Kor. 13:11
   
Lopuksi, veljet, iloitkaa, tulkaa täydellisiksi, ottakaa vastaan kehoituksia, olkaa yhtä mieltä, eläkää sovussa, niin rakkauden ja rauhan Jumala on oleva teidän kanssanne.

Äänestä

kysyt:
"Onko ihminen vajavainen?"

Kyllä on. Omassa itsessään ihminen on erossa Jumalasta ja on siis vajaa.

sanot:
"Jotkut palstalaiset väittävät, etteivät ole ja halveksivat niitä, jotka sanovat olevansa vajavaisia."

En ole nähnyt kahden palstallaolovuoteni aikana yhtään viestiä, jossa kirjoittaja olisi väittänyt, ettei ole vajavainen. Jumala loi ihmisen oman kuvansa kaltaiseksi ja yltäkylläiseen täyteyteen Hänessä, mutta synti rikkoi tuon siteen. Synti erottaa ihmisen Jumalasta - ilman Jumalan anteeksiantoa, armahdusta ja Jeesuksen Kristuksen Henkeä ihminen on vajaa, vaikka miten päin koettaisi olla.

Elias oli vajavainen ihminen = kuolevainen

Sellaisia me kaikki olemme. Meidän ruumiimme on määrä kuolla ajallinen kuolema ja maatua. Mutta tämä esille ottamasi raamatunpaikka ei tarkoita lainkaan sitä, että ihminen jäisi vajaaksi kun se, mikä on luvattu ilmestyy. Hengessä ihminen ei ole vajavainen.

Sitten vielä yksi asia: ketkä halveksivat vajavaisia?

Et taida hengessäsi nähdä, kuinka itse halveksit Totuutta. Olen omasta puolestani sanonut kyllin monta kertaa ja kyllin painokkaasti, että EN HALVEKSI KETÄÄN LÄHIMMÄISTÄ. Mieti siis, miksi ei mene sinullekaan perille? Missä vika? Mikä estää uskomasta, kun sinulle on tämä asia nyt eteen tuotu?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miten on? kirjoitti:

Jotkut palstalaiset väittävät, etteivät ole ja halveksivat niitä, jotka sanovat olevansa vajavaisia.
Mitä raamattu sanoo?
Jaak. 5:17
   
Elias oli ihminen, yhtä vajavainen kuin mekin, ja hän rukoili rukoilemalla, ettei sataisi; eikä satanut maan päällä kolmeen vuoteen ja kuuteen kuukauteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu