Kun tätä älämölöä seuraa, tämän tästä putkahtaa teksteissä juutalaisvihamielisyys pintaan. Onko täällä kirjoittajina uusnatseja ja/tai kiihkomuslimeja, eihän tavalliselle suomalaiselle juutalaisista ole mitään haittaa. Suomessa on joukko juutalaisia, joka on pääosin varsin sivistynyttä ja menestyvää väkeä.
Mitä tulee lähi-idän kahakointiin sitä siellä ilman suunnalla harrastettu tuhansia vuosia ei siihen juutalaisia ja Israelia ole tarvittu. On tietysti parempi hillua kun löytyy joku objekti joka antaa aiheen/syyn älämölöön ja terroriin. Sitä edelleen ihmettelen mitä haittaa juutalaisista on Suomi24 sivun mielipidekirjoittajille?
Mitä tulee lähi-idän kahakointiin sitä siellä ilman suunnalla harrastettu tuhansia vuosia ei siihen juutalaisia ja Israelia ole tarvittu. On tietysti parempi hillua kun löytyy joku objekti joka antaa aiheen/syyn älämölöön ja terroriin. Sitä edelleen ihmettelen mitä haittaa juutalaisista on Suomi24 sivun mielipidekirjoittajille?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Johtuuko juutalaisvihamielisyys kateudesta siksi, kun he ovat menestyneet maailmalla niin hyvin.
Jos juutalaiset ovat maailman huipulla, niin se kertoo vain sen, että he ovat fiksumpia kuin muut.
vihaaminen siitäkin, että heillä on vieras uskonto.Hekin vihaavat kristittyjä.Kaikki kai muistaa joku aika sitten Israelissa tapahtuneen uusien testamenttien polttotalkoot.
Ei se nyt niin vieras ole. Kyllä meillä on periaatteessa aivan sama uskonto kun juutalaisilla. Minun puolestani voisi polttaa molemmat testamentit ja kirjoittaa uudestaan. Toisaalta mitä pidemmälle mennään ihmiskunnan historiassa, siinä valossa myös vanhatestamentti on uusi.
Muistaakseni maailmassa on viisi eeposta joilla on sama alkulähde kun vanhalla testamentilla. On kummaa että miestä vain raamattu on pyhä?
ei saa mielipiteitä kirjoittaa.Liian arka aihe näköjään.
On todella hämmästyttävää, miten lahjakkaita yleensä ovat juutalaiset. Pohjimmaltaan tässä juutalaisia kohtaan vihamielisessä ilmapiirissä on kyse henkien taistelusta. Me kristityt tiedämme sen, mitä Raamattu sanoo, että viimeisinä aikoina sielunvihollinen (saatana) kun tietää loppunsa olevan lähellä, kiertää kuin 'kiljuva jalopeura etsien kenet hän saisi niellä'. Tämä vihamielisyys kohdistuu ennenkaikkea Jumalaa, Raamattua, juutalaisia ja kristittyjä kohtaan. Tätä taustaa vasten mikään ei enää ole uutta ja tietämätöntä. Siunausta sinulle!
Luulisin, että tarkoitat niitä viestejä, joita eräs harhaantunut iiro tehtailee täällä israelilaisia vastaan.
Ehkei tätä marskimme solvaajaa kannata niin tosissaan ottaa..