Suomessa on vain ja ainoastaan yksi ortodoksinen kirkko, Suomen ortodoksinen kirkko. Sen ovet ovat avoinna jokaiselle ortodoksille kuuluu hän sitten kantaväestöön tai oli hän sitten muualta muuttanut. Suomen ortodoksisessa kirkossa ei esimerkiksi Ruotsin tapaan ole kansallisuuksiin perustuvia seurakuntia. Kieleen ja kansallisuuteen katsomatta kirkko kokoaa yhteen jäsenensä.
Ruotsissa työskennelleen kirkkoherra Mikael Sundqvistin mukaan kansankodin erilliset, kansallisuuksien pohjalle perustuvat ortodoksiset seurakunnat kylläkin pitävät yllä etnisten ryhmien yhteenkuuluvuutta ja oman identiteetin säilymistä, mutta samalla eristäytyminen hidastaa integroitumista uuteen kotimaahan.
Helsingin ortodoksinen seurakunta on Suomen suurin. Siihen kuuluu yli 19 000 jäsentä, joista noin 2000-3000 on venäjänkielisiä maahanmuuttajia. Tämä on otettu huomioon monin tavoin. Pyhän Kolminaisuuden kirkossa toimitetaan säännöllisesti slaavinkielisiä palveluksia ja kirkollisia toimituksia. Moni venäläinen maahanmuuttaja pyytää siellä panihidan eli muistopalveluksen omaisilleen, jotka on haudattu ateistisen neuvostovallan aikana Venäjälle. Kielitaitoinen pappi on silloin suuri lahja tulijalle. Samoin hänellä on mitä suurin merkitys venäläisille maahanmuuttajille, jotka voivat omalla äidinkielellään käydä synnintunnustuksella.
Kolminaisuuden kirkossa on myös venäjänkielinen päivystys, jossa annetaan apua niin hengellisissä kuin maallisissakin kysymyksissä.
Ruotsissa työskennelleen kirkkoherra Mikael Sundqvistin mukaan kansankodin erilliset, kansallisuuksien pohjalle perustuvat ortodoksiset seurakunnat kylläkin pitävät yllä etnisten ryhmien yhteenkuuluvuutta ja oman identiteetin säilymistä, mutta samalla eristäytyminen hidastaa integroitumista uuteen kotimaahan.
Helsingin ortodoksinen seurakunta on Suomen suurin. Siihen kuuluu yli 19 000 jäsentä, joista noin 2000-3000 on venäjänkielisiä maahanmuuttajia. Tämä on otettu huomioon monin tavoin. Pyhän Kolminaisuuden kirkossa toimitetaan säännöllisesti slaavinkielisiä palveluksia ja kirkollisia toimituksia. Moni venäläinen maahanmuuttaja pyytää siellä panihidan eli muistopalveluksen omaisilleen, jotka on haudattu ateistisen neuvostovallan aikana Venäjälle. Kielitaitoinen pappi on silloin suuri lahja tulijalle. Samoin hänellä on mitä suurin merkitys venäläisille maahanmuuttajille, jotka voivat omalla äidinkielellään käydä synnintunnustuksella.
Kolminaisuuden kirkossa on myös venäjänkielinen päivystys, jossa annetaan apua niin hengellisissä kuin maallisissakin kysymyksissä.
Vastaukset 17
Vanhimmat
---Suomessa on vain ja ainoastaan yksi ortodoksinen kirkko, Suomen ortodoksinen kirkko.---
Taas jonkun russofoobikon valheellista lätinää.
Suomessa toimii myös kaksi Moskovan patriarkaatin alaista seurakuntaa. Toiminta on pääosin venäjänkielistä, mutta tarpeen ja resurssien mukaan ne palvelevat myös suomea puhuvia.
Molemmat seurakunnat sijaitsevat historiallisista syistä Helsingissä - pyhän Nikolauksen seurakunta Hietaniemen hautausmaiden ja krematorion sekä uimarannan tuntumassa ja pienempi Pokrovan seurakunta Munkkiniemessä Tiilimäellä. Seurakunnat kuuluvat Smolenskin ja Kaliningradin hiippakuntaan ja niiden piispa on metropoliitta Kirill.
Tarkempaa tietoa:
http://svt-nikolai.fortunecity.net/fin/index.htm
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Moskovan alaisella ortodoksikirkolla jo 2000 jäsentä Helsingissä/HS20070921SI1KA03jk8
Älkää Kristuksen tähden tehkö politiikkaa Jumalan palvelemisesta.
Pyhän Nikolauksen seurakunta perustettiin Helsingissä vuonna 1927. Seurakunta on Suomen opetusministeriön rekisteröimä uskonnollinen yhdyskunta, jonka toiminta, kuten Suomen muidenkin uskonnollisten yhdyskuntien toiminta, säännellään uskonvapauslailla ja maan yhteisellä lainsäädännöllä.
Seurakunnalla on noin 1500 rekisteröityä jäsentä, joista noin 70 % Suomen kansalaisia.
Uskonnollinen yhdyskunta (lyh. uy) on Suomen laissa erillinen yhteisömuoto (muita ovat mm. osuuskunta ja osakeyhtiö). Se muistuttaa rekisteröityä yhdistystä. Uskonnollinen yhdyskunta on julkisoikeudellinen oikeushenkilö.
Uskonnollisista yhdyskunnista säädetty uskonnonvapauslaissa. Lain säännökset yhdyskunnan perustamisesta, rekisteröinnistä ja yhdyskuntajärjestyksestä eivät kuitenkaan koske Suomen evankelisluterilaista kirkkoa eivätkä Suomen ortodoksista kirkkokuntaa, joiden erityisasema perustuu erityiseen kirkkolainsäädäntöön. Sitä vastoin uskonnonvapauslain säännökset tällaiseen yhdyskuntaan liittymisestä ja siitä eroamisesta koskevat myös mainittuja kirkkokuntia, joskin näihin liittymiselle on säädetty lisäehtoja myös kirkkolainsäädännössä.
Yhdyskunnan jäseninä voi olla vain yksityishenkilöitä, kun yhdistys voi koostua esimerkiksi yhtiöistä. Yhdyskunnan hallinnon ei tarvitse olla demokraattista: hallitukseksi riittää yksi henkilö kun yhdistyksessä tarvitaan kolme eikä hallitusta tarvitse valita vaaleilla. Yhdyskunnan perustamiseen tarvitaan 20 henkeä, yhdistyksen perustamiseen 3.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Uskonnollinen_yhdyskunta
SUOMEN ORTODOKSINEN KIRKKO ON AINOA ORTODOKSINEN KIRKKO SUOMESSA, MUUT OVAT USKONNOLLISIA YHTEISOJÄ, EIVÄT KIRKKOJA.
yhteisö Suomen lain mukaan. Mutta jos ajatellaan asiaa teologian ja siis uskon kannalta ovat myös Suomessa toimivat Mosk.Patr. seurakunnat osa maailmanlaajuista ort.kirkkoa. Vai pitääkö yhteiskunnallisen lainsäädännön aina ja kaikialla määritellä kirkko siten kuin se nyt Suomessa tehdään??
"SUOMEN ORTODOKSINEN KIRKKO ON AINOA ORTODOKSINEN KIRKKO SUOMESSA, MUUT OVAT USKONNOLLISIA YHTEISOJÄ, EIVÄT KIRKKOJA."
Siis: Suomen ortodoksinen kirkko on ainoa Suomen ortodoksinen kirkko Suomessa. Muut Suomessa olevat ortodoksiset kirkot eivät ole Suomen ortodoksisia kirkkoja Suomessa.
Nerokasta, vaikka itse sanonkin.
________________________________________________________
Vai pitääkö yhteiskunnallisen lainsäädännön aina ja kaikialla määritellä kirkko siten kuin se nyt Suomessa tehdään?
________________________________________________________
Pitää varmaan suomalaisten mielestä. Jos eduskunta päättää, että sikiönlähdetys voi olla "laillista", se on sitä kirkonkin mielestä eikä sitä saa arvostella. Jos eduskunta päättää, että samansukupuoliset liitot ovat "laillisia", papisto alkaa kirjoitella nimiään kaikenlaisiin homoadresseihin joilla ajetaan samansukupuolisia liittoja. Näin helppoa se näyttää Suomessa olevan.
nerokasta, vaan myös oikein!
Suomessa on vain yksi ortodoksinen kirkko, Suomen autonominen ortodoksinen arkkipiispakunta (ekumeeninen patriarkaatti), mutta Suomessa toimii myös pari Moskovan patriarkaatin alaista seurakuntaa uskonnollisiksi yhdyskunniksi rekisteröityinä.
Ei ole kahta kirkkoa, koska MP:n alaisilla seurakunnilla ei ole täällä piispaa eikä kirkollishallitusta.
tietääkseni suomessa on virallisesti yksi ja ainoa ortodoksinen kirkko: suomen ortodoksinen kirkko.
Toimii mitä toimii.. joopa joo.. kaksi moskovan patriarkaatin alaista.
Eikös se ole kirkkopoliittisesti arveluttavaa että toisen patriarkaatin kirkot levittäytyvät toisen patriarkaatin maalle??
vai onko kukaan kuullut, että nykyään Konstantinopolin patriarkaatti olisi levittäytynyt Moskovan patriarkaatin alueelle.
Venäläisille tuntuu olevan kaikki sallittua, niin kirkollisissa, kuin maallisissa asioissa.
"Eikös se ole kirkkopoliittisesti arveluttavaa että toisen patriarkaatin kirkot levittäytyvät toisen patriarkaatin maalle??"
Näin on Suomessa aina opetettu. Ainoastaan se, että Suomesta käsin masinoitiin Viroon toisen patriarkaatin alainen kirkko, on hyväksyttävä poikkeus säännöstä. Lisämomenttina todetaan vielä, että jo pelkkä ajatuskin siitä, että Moskova tekisi saman, on erityisen arveluttavaa ja se torjutaan heti.
Toukokuussa 1993 Viron parlamentti antoi lain kirkoista ja uskonnollisista yhteisöistä.
Sen mukaan niiden oli vuoden loppuun mennessä rekisteröidyttävä valtion hyväksymällä tavalla saadakseen juridisen toimintaoikeuden. Saman vuoden elokuussa Viron sisäministeriön uskontoasiain osasto rekisteröi Ruotsissa toimivan pakolaiskirkon nimellä Viron ortodoksinen kirkko. Samalla valtio tunnusti sen jatkavan maailmansotien välisen ajan Viron autonomisen kirkon toimintaa. Syyskuussa 1993 Tallinnan kaupunginoikeus teki päätöksen neuvostoaikana kansallistetun omaisuuden palauttamisesta ja tunnusti pakolaiskirkon olevan kirkollisen omaisuuden laillinen perillinen. Omaisuusreformia koskevan lain mukaan laillisia asianosaisia omaisuuskysymyksessä ovat ne kirkot ja uskonnolliset yhteisöt, jotka toimivat Virossa 16.6. 1940 eli ensimmäisen neuvostomiehityksen aattona, ja joiden toiminta on sen jälkeen jatkunut keskeytyksettä. Laissa todetaan edelleen, että asianosaisuudesta päättävät tuomioistuimet.
Piispa Korneli piti tapahtumia kirkollisen hajaannuksen lietsomisena ja asetti kaksi autonomian palauttamista aktiivisesti ajanutta papiston jäsentä toimituskieltoon. Virolainen papisto puolestaan kääntyi patriarkka Bartholomeoksen puoleen pyytäen Viron kirkon autonomian palauttamista. Samaan aikaan Korneli jätti Viron sisäministeriölle hakemuksen, jossa pyydettiin rekisteröimään hänen johtamansa hiippakunta nimellä Viron ortodoksinen kirkko. Jollakin muulla nimellä rekisteröityminen olisi merkinnyt vapaaehtoista luopumista kaikista vaateista kirkolliseen omaisuuteen. Ministeriö hylkäsi hakemuksen sillä perusteella, että lain mukaan kaksi kirkkoa ei voi rekisteröityä samalla nimellä. Eri oikeusistuimet ovat sen jälkeen vahvistaneet hylkäyspäätöksen. Viron viranomaiset ovat yleensäkin tehneet hyvin selväksi sen, että Viron ortodoksisen kirkon alistamista Moskovan patriarkaatin alaisuuteen toisen maailmansodan aikana käsitellään osana Viron neuvostomiehitystä.
muistuttavat vuosikymmenten takaista stallareitten retoriikkaa; pateettista kaunamielistä valhetta. Herra Poulos, olet romantikko. Minua nolottaa sinun puolestasi, sillä tuollainen tuittumainen tyyli sopii pikku tytöille paremmin kuin aikuiselle miehelle.
poika nimeltään Päivi.
http://www.youtube.com/watch?v=nR5SIgtcXY4
Samalla "logiikalla" Jeesus ei perustannut kirkkoa, sillä Rooman lainsäädäntö ei tuntenut Paavalin johtamaa uskonnollista yhyskuntaa. Eiköhän Jumala ole lain yläpuolella.
Minusta on hienoa, että maahanmuuttajat tuovat mukanaan uskontonsa. Olisiko sinun mielestäsi evakkojen pitänyt liittyä luterilaiseen kirkkoon, sillä ortodoksinen kirkko hidasti integroitumista uuteen kotipaikkaan?
kuului luterilaiseen kirkkoon ja suomalaisille ort. evakoille oli olemassa suomen ort. kirkko. Aika vähän taisi olla venäläisiä evakkoja.
Varsinaisessa Suomessa olevat seurakunnat olivat yleensä venäläisten hoitamia. Evakot ottivat seurakuntien omaisuuden haltuunsa ja papiston äidinkieli vaihtui.
Minusta olisi toivottavaa, että maahanmuuttajille rakennettaisiin valtion varoilla tarpeelliset jumalanpalveluspaikat niin ortodokseille kuin islamilaisillekin.
Turun seurakunnan riitaisuus selittyy osittain vanhoilla kieliriidoilla. Heijastuvat vieläkin seurakunnan tilaan, vaikka kielestä nyt sinänsä ei riidellä.
Turussa on jo venäläisillä paikkansa konsulaatissa. Islamilaiset kipeämmin tarvitsevat moskeijansa.