ei uskossa. Silloin hän ei ole jäävi. Muuten tästä palstasta tulisi hyvin nopeasti pystyyn kuollut ja äärettömän tylsä jojoopalsta. Mistään ei koskaan syntyisi minkäänlaista keskustelua. Me uskovat vain esittelisimme kilvan raamatunlukutaitoamme ja niitä raamatuviittauksia alkaisi olla jokaisessa postauksessa.
Sheriffin pitäisi olla avarakatseinen joka siivoaisi ne kaikkein törkeimmät postaukset jo alkujaan ja mielestäni meissä uskovissakin on joskus tavattoman ahdasmielisiä kommentoijia.
Mitä mieltä ootte?
Sheriffin pitäisi olla avarakatseinen joka siivoaisi ne kaikkein törkeimmät postaukset jo alkujaan ja mielestäni meissä uskovissakin on joskus tavattoman ahdasmielisiä kommentoijia.
Mitä mieltä ootte?
Vastaukset 5
Vanhimmat
ettei helluntailaisuus edusta laisinkaan Raamatun totuuteen perustuvia näkemyksiä asioissa, vaan että maailmallinen tiede ja teologian olettamukset selittävät totuuden asioista Jumalan tahdon mukaisesti..
mutta mielestäni helluntailaisten kielenkäyttö antaa hyvän kuvan siitä, miten helluntailainen maailman tänä päivänä jäsentää; puhutaan huorakirkosta, luopioista, jne. homoseksualisteille puhutaan persejuttuja, tms.
kun joku esittää kritiikkiä, hän on saatanasta, eikä helluntailaisten riveissä ikinä tapahdu haureutta, juopottelua, siellä ei ole homoja.. eli tuntuu se pää olevan aika syvällä siellä omassa hanurissa.
kun tiedät sen itsekin, ettei helluntailaiset suinkaan ole täydellisiä ja puhtaita pulmusia esim. avioasioissa.
Moni nuoripari on nykyaikoina joutunut 'kiirehtimään' avioon menemistään, kun neidin masu on ruvennut pyöristymään. Eikä se ainakaan rasvaisten lihapatojen ääressä istuksiessa ole alkanu yhestä tietystä kohtaa pyöristymään persettivie, vaan sieltä on putkahtanut tenava maailmaan sitten jonkin ajan kuluttua.
Mutta helluntailaiset taitavat olla tosissaan lisääntymiskykyisiä, koskapa kantoaika ei aina ole edes 9 kk:tta, vaan hyvinkin usein kuukauden - pari kuukautta lyhyempi kuin normaalisti, eivätkä vauvelit suinkaan synny keskosina.
Selitykset asioissa on sitten asia erikseen.
arjalaisia, kun noin mahtavasti juuri helluntailaiset lisääntyy. mitä olen ymmärtänyt, niin teillä ne tytöt rupeaa harjottelemaan lisääntymistä keskimäärästä nuoremmalla ikää
ovat iältään parikymppisiä tai vähän sen yli ennenkuin alkavat avioo fundeeraamaan tosissaan.
Parikymppiset neitsyethän ovat ns. makkeimmillaan. ;)