"Taipaleen tsasouna - elävä muistomerkki" vaikuttaa mielenkiintoiselta ohjelmalta. Tsasouna on arkkipiispa Leon aikaansaannos. Hänhän on aktiivisesti toiminut karjalan kielen, uskon ja kulttuurin vaalimisessa. Samoin hän on rohkeasti puhunut siirtokarjalaisten kunnian palauttamisesta ja heidän kohtalonsa avaamisesta ja muistamisesta, joten suosittelen ohjelman katsomista kaikille palstalaisille.
Evakkohistoria ja sopeutumisprosessi
TV1 klo 18.15
1168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kävin heinäkuussa Taipaleen tsasounassa. Nyt ohjelman nähtyäni ei voi kuin ihmetellä että on vielä joku joka rakentaa hyvin, ihan kuten esi-isät aikoinaan tekivät.
Koko yhteiskunta toimii kertakäyttöperiaatteella. Mineriittikatot eivät kestä kunnolla 10 vuotta, sitten pitää uusia. Ei mikään muukaan kestä rakennuksissa kauaa.
Mutta arkkipiispa Leo oli rakentanut ikuisuus mielessä. Perustana tukeva betoninen kivijalka, sen päällä suuret hakatut kivet vanhasta kivinavetasta. Kivien päällä vesieristyksenä TUOHI. Materiaali joka kestää maassakin lahoamattomana jopa vuosituhansia. Samaa materiaalia paanukaton alla. Seinät hirttä, lattiat paksua leveää lankkua. Tsasounaa ei tarvitse korjailla sataan vuoteen. Sen jälkeen ehkä pitää paanukatto tervata. Sitten kestää taas seuraavat 100 vuotta.
Tsasouna on arkkipiispan vuosisatoja kestävä muistomerkki, muistomerkki joka on esimerkkinä ekologisesta rakentamisesta.