Saako kuollutta profeettaa palvoa ja sapattia jumaloida?
Kristinuskooon ei kuulu mustasukkainen kuolleen Ellen-profeetan puolustaminen.
Kristinuskooon ei kuulu mustasukkainen kuolleen Ellen-profeetan puolustaminen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
niin miksei saisi - on kai siellä Suomessakin uskonvapaus? Mutta se on jokaisen itse päätettävissä - mihin uskoo.
Mihin itse uskot?
Raamattu ei puhu mistään ihmisten keksimästä uskonvapaudesta.
Kun ihan henkeen ja vereen on pakko puolustaa
ellenismin haraa ...
sen paremmin Ellenismiä kuin muitakaan - minä vain uskon Raamattuun ja jos joku haluaa Raamatusta keskustella niin teen sen mielelläni, mutta jokainen uskokoon mihin uskoo.
Kyllä Juamla antaa täysin vapaan valinnan jokaiselle - sen on Jumala ihmiselle antanut - koska se on jopa välttämätöntä, että jokainen valitsee itse - joten uskokoon kukin tavallaan - minä uskon Raamattuun, mutta keskustellaan Raamatusta ja miten kukin sen ymmärtää.
että Jumala ei pakota.
jossa tapetaan kaikki toisinuskovat????
Väärät profeetat ovat harhaoppien tunnusmerkki.
Tit. 3:10 Harhaoppista ihmistä karta, varoitettuasi häntä kerran tai kahdesti,
Takia. Palvet sellaista jota ei ole edes mainittu Raamatussa. Tunnut olevan pahasti eksynyt. Olen pahoillani puolestasi. Tee Parannus elämässasi ja usko siihen mitä on kirjoitettu Raamattuun
http://www.culthelp.info/index.php?option=com_content&task=view&id=672&Itemid=8
Kristiuskon piirissä Ellen Whiteä pidetään vääränä profeettana koska ainoastaan neljä ennustusta hänen 2300 ennustuksesta on toteutunut (tilastollinen todennäköisyys).
Jeremia 33.
23 Ja Jeremialle tuli tämä Herran sana:
24 "Etkö ole huomannut, mitä tämä kansa puhuu sanoen: 'Ne kaksi sukukuntaa, jotka Herra valitsi, hän on hyljännyt'? Ja he halveksivat minun kansaani, niinkuin se ei enää olisikaan kansa heidän silmissänsä.
25 Näin sanoo Herra: Jos minun liittoni päivän ja yön kanssa on olematon, jos en ole säätänyt taivaan ja maan lakeja,
26 niin minä myös hylkään Jaakobin ja palvelijani Daavidin jälkeläiset, niin etten ota hänen jälkeläisistänsä hallitsijoita Aabrahamin, Iisakin ja Jaakobin jälkeläisille. Sillä minä käännän heidän kohtalonsa ja armahdan heitä."
1. Tim. 4:7
Mutta epäpyhiä ämmäin taruja karta ja harjoita itseäsi jumalisuuteen.
2. Tim. 3:5
heissä on jumalisuuden ulkokuori, mutta he kieltävät sen voiman. Senkaltaisia karta.
Tit. 3:10
Harhaoppista ihmistä karta, varoitettuasi häntä kerran tai kahdesti,
tuon tekstin perusteella.
valhe.
ei saa uskoa, koska profeetat sen kirjoittivat.