Romahdus elokuussa!

HS-verkkosivun mukaan "Uusien autojen kauppa romahti elokuussa", ks.
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Uusien autojen kauppa romahti elokuussa/1135239100490

Virallista selittelyä edustaa autoalan näkemys, että tämä johtuisi bensan & dieselin kovasta hinnasta ja korkotasosta. Tietenkin ne vaikuttavat asiaan, mutta jo ensimmäisessä kommentissa heitetään enemmän totuuden siementä: myös autojen hinnat vaikuttavat sinänsä.

Ehkä tosiasioiden tunnustaminen on Paasikiven jälkeen unohtunut: porkkanoiden myynti hidastuu usein, kun porkkanat kallistuvat, ei siksi että juuresmyllyt kallistuvat - ja päinvastoin.

On toki selvää, että kun polttoaine on kallista, auton hinnalla on enemmän merkitystä ja myös vaihtoehtoinen liikkuminen lisääntyy. Moni perhe ehkä pärjää kimppakyydein ja yhdellä autolla vaikka kotona on totuttu kahteen, jne. Mutta juuri kallis bensa korostaa autojen kalleutta (lue: Suomessa, ei Ruotsissa, Virossa, Saksassa, Ranskassa, Italiassa...).

Vai mitä pidätte kommentoinnista: "Uusien henkilöautojen ensirekisteröinnit vähenivät elokuussa 14,3 prosenttia viime vuoteen verrattuna. [...]
Romahduksen syynä autoala pitää polttoaineiden korkeita hintoja ja korkeaa korkotasoa. Myös bensiinin ja dieselin hintojen lähestyminen toisiaan, on autokauppiaiden mielestä hämmentänyt ostajia."

Mitä tuumaat?

7

1189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuntunee

      Alkaa ne ilolla otetut vanhat velat painamaan ja kun todennäköisesti vanhan hyvityskään ei ollut sitä mitä luuli, niin siinä se.

    • sitä mieltä

      että tottahan tuo taitaa olla. Euroopassa tökkii uusien myynti jo toista vuotta rajusti. Tässä viimevuodelta.
      "Uuusien kauppa kangertelee
      Saksassa yli 20 % alennusta uusista autoista "
      http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=139543

      Ja tältä vuodelta. Vaikuttaa suomen 14% suorastaan loistavalta. :)
      "Autokauppa hyytyi kesäkuussa selvimmin Espanjassa ja Irlannissa. Espanjassa uusien rekisteröintien määrä laski liki 50 prosenttia. "

      http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Autojen myynti notkahti Euroopassa/HS20080717SI2TA02iyi

      • valehtelijat

        Mutta, jos kysyt automyyjältä kuinka kauppa käy, niin vastaus on että aivan sikana. Ei anakaan näy meidän myymissä merkeissä näy minkäänlaista kaupan hidastumista. Kyllä nyt on oikea aika ostaa uusi auto ja plääp, plääp, lässyn, lässyn ja muuta tyhjää vailla perää olevaa potaskaa..


      • Äimänä käkenä
        valehtelijat kirjoitti:

        Mutta, jos kysyt automyyjältä kuinka kauppa käy, niin vastaus on että aivan sikana. Ei anakaan näy meidän myymissä merkeissä näy minkäänlaista kaupan hidastumista. Kyllä nyt on oikea aika ostaa uusi auto ja plääp, plääp, lässyn, lässyn ja muuta tyhjää vailla perää olevaa potaskaa..

        No mutta hyvä mies, mitä sinä teet autoliikkeessä?


      • Kansankapitalisti
        Äimänä käkenä kirjoitti:

        No mutta hyvä mies, mitä sinä teet autoliikkeessä?

        Pitäähän se ilmaiset pullakahvit ja hernerokat käydä hakemassa viikonloppuna ulkoilun lomassa.
        Säästyypähän niinkin muutama ropo pahojen päivien varalla, silloin saa halvalla hyvän käyttöauton ja sijoitusasuntoja.
        Autokauppa on hyvä indikaattori tulevalle, seuraavaksi hyytyy asuntokauppa ja sitten alkaa työttömyys nousemaan...


      • Odottaja+++
        Kansankapitalisti kirjoitti:

        Pitäähän se ilmaiset pullakahvit ja hernerokat käydä hakemassa viikonloppuna ulkoilun lomassa.
        Säästyypähän niinkin muutama ropo pahojen päivien varalla, silloin saa halvalla hyvän käyttöauton ja sijoitusasuntoja.
        Autokauppa on hyvä indikaattori tulevalle, seuraavaksi hyytyy asuntokauppa ja sitten alkaa työttömyys nousemaan...

        Minäkin olen realisoinut auton ja asunnon ja nyt odotellaan romahdusta.


      • Laskeskelimpa vain

        Täällä väitetään, että autojen tuleva verotustaso olisi nykyinen Saksan taso. Epäilen asiaa, koska paineet alv-tason laskemiseksi autojen osalta ovat kovat Keski-Euroopassa. Todennäköisesti lopullinen yhtenäinen autojen verotustaso on alle Saksan nykyisen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      53
      10451
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      143
      6519
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      74
      4648
    4. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      18
      3542
    5. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      143
      3310
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      296
      3136
    7. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      153
      2867
    8. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      69
      2802
    9. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      5
      2252
    10. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      34
      2184
    Aihe