Mistä johtuu

Että täällä puhutaan paljon venäläisvastaisesti, ihan kuin he olisivat tehneet meille jotain?
Mielestäni venäläiset ovat suomen kanssa hyvissä väleissä, eikä meillä ole syytä pelä'tä heidän tuloa tänne.
Aina pitää olla tarkkana ja haistella tilannetta, mutta se että täällä jo puhutaan 3:sta maailmansodasta ja lietsotaan sotaa, niin haluaisin tietää oletteko todella noin valmiit sotaan?
Itse en todellakaan ole, sota on viimeinen asia mitä haluan, niin luulisin asian olevan teidän kaikkien kohdalla.
suomi kuuluu suomalaisille, mutta ei meidän pidä kuitenkaan liikaa kiihottua tästä asiasta, vai mitä?
7357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tänään on tainnut suurimman osan noista sotaisista aloituksista tehnyt yks ja sama henkilö ja vielä vastannutkin itse niihin.

Äänestä

Kyllästyin jo aiemmin tähän lietsontaan tänään.itse olen keski-ikäinen asepalveluksen aikojasitten suorittanut mies.en ymmärrä ku nuoret miehet ajattelee tuollatavalla.Armeijassa käsitykseni mukaan keskitytään isänmaan puolustamiseen eikä laadita suunnitelmia 40-luvulla menetettyjen alueiden takaisin valtaamiseen.

Äänestä

katsoppa kun suomi liittyy natoon miten hyvissä väleissä baruski on :))

Hyvät välit johtuvat tällä hetkellä poliittisesta "kermastamme" joka nuolee putien jalkopäitä ja persereikää.

Tämä ihastuttava rökälesakki on perua neukkuajalta ja vannovat he kommunismin nimeen, pressamme etunenässä läskisine, hyllyvine poskineen.

Ei, en kunniota halosta pätkääkään enkä yhtään muutakaan komukkaa.

Äänestä

toiset haluaa sotaa Venäjän kanssa. Eivät tiedä
mitä on sota. On sellainen käsitys,että Venäjällä ei ole mitään. Kyllä sieltä rautaa lähtee. Tulee pojuilla äitiä ikävä, jos tosi toimiin lähdetään.

Äänestä
  • Tilanne on selainen, että enenkin on tapeltu aluevaltaajaa kohtaan. Nyt Venäjä on vuoden aikana tehnyt sitä jo 5 valtiolle.
    Kova Suomi pitää Venäjän yhteistyökykyisenä.

    Äänestä

Minulla oli kesällä 1945 tilaisuus 12 vuotiaana nassikkana tutustua isäni kotitalossa työssä olleeseen neuvostoliittolaiseen sotavankiin.
Hän oli aivan tavallinen tunteva ihminen kuin me suomalaisetkin. Erittäin ystävällinen ja lahjakas mies. Hän teki vapaa-aikanaan itselleen mandoliinin ja lisäksi muita hienoja puutöitä.
Ei hän ollut sotaa halunnut, hänet oli siihen pakotettu.
Tuskin siellä nytkään kansalaiset sotaa haluavat, vaan haluavat elää rauhassa. Jokainen ihminen tavitsee arvostusta itselleen, eikä varmaankaan arvostusta suomalaisia kohtaan lisää se, että jatkuvasti ryssitellään halveksivassa sävyssä yms.
Molemmin puolinen toistensa kunnioittaminen lisää luottamusta ja pelkokin hälvenee. Ystävyyden ja luottamuksen eteen pitää tehdä jatkuvasti työtä, ei se muuten säily.

Äänestä
  • järkevä kannanotto. Todella: tavallisia ihmisiä ollaan molemminpuolin rajaa. Vaikka osa meistä onkin esim. karjalaisia tai heidän lapsiaan, meidän on annettava toisillemme anteeksi, niinkuin Jeesuskin antaa meille anteeksi meidän syntimme. Vihanpidolla ei elämässä pärjää.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Suomalainen henkeen ja ve... kirjoitti:

Että täällä puhutaan paljon venäläisvastaisesti, ihan kuin he olisivat tehneet meille jotain?
Mielestäni venäläiset ovat suomen kanssa hyvissä väleissä, eikä meillä ole syytä pelä'tä heidän tuloa tänne.
Aina pitää olla tarkkana ja haistella tilannetta, mutta se että täällä jo puhutaan 3:sta maailmansodasta ja lietsotaan sotaa, niin haluaisin tietää oletteko todella noin valmiit sotaan?
Itse en todellakaan ole, sota on viimeinen asia mitä haluan, niin luulisin asian olevan teidän kaikkien kohdalla.
suomi kuuluu suomalaisille, mutta ei meidän pidä kuitenkaan liikaa kiihottua tästä asiasta, vai mitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu