HIUKSET tosiaan...!

Luin taas kertaalleen Yasminellen käyttöohjeet uudestaan ja tosiaan - "hiusten lähtö" oli yhtenä haittavaikutuksena siellä...!

Rupesin juuri miettimään, että KUVITTELENKO vain, että hiusrajani on vetäytynyt ja hiukseni ohentuneet...

Mutta ilmeisesti en kuvittele.

Kuinka monella on näitä hiustenlähtöongelmia tullut Yasminellen (tai jonkin muun merkin) kanssa...?

Koska jos nyt pitäisi vaihtaa merkistä toiseen, niin olisi kiva tietää, onko tämä vain Yasminellen "erikoisuus" vai tekevätkö KAIKKI e-pillerit enemmän tai vähemmän samaa vahinkoa...??
2305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Edelleenkin kaikki merkit voivat aiheuttaa tai olla aiheuttamatta samoja oireita. Niitä selosteita voi vaikka googlettaa ja vertailla itse.

Äänestä

Kyllä vaan, ehkäisypillerit aiheuttavat hiusten lähtöä, hiusten haurastumista, kuivumista, harmaantumista. Syy: ehkäisypillerit blokkaavat luonnollisen estrogeeni-toiminnan, ja estrogeenin puute aiheuttaa mm. verisuonten kalkkeutumista ja monia vitamiinien ja kivennäisaineiden imeytymishäiriöitä. Päänahassa on valtavasti pikkuruisia hiusverisuonia, jotka kuljettavat ravintoa hiusnystyihin. Kun verisuonten pinnat alkavat kalkkeutua, ravinteet eivät enää pääse hiusnystyihin. Tämä koskee tietysti myös muita verisuoniasi. Lopeta pillerit heti kun voit! Pyydän, lue lisää muista haittavaikutuksista seuraavasta keskustelusta Suomi24:lla: Keskustelun aihe: E-pillereiden lopettaminen, Kirjoittaja: ***, vastaaja: pfester, 3.9.2008

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huolestuttaa. kirjoitti:

Luin taas kertaalleen Yasminellen käyttöohjeet uudestaan ja tosiaan - "hiusten lähtö" oli yhtenä haittavaikutuksena siellä...!

Rupesin juuri miettimään, että KUVITTELENKO vain, että hiusrajani on vetäytynyt ja hiukseni ohentuneet...

Mutta ilmeisesti en kuvittele.

Kuinka monella on näitä hiustenlähtöongelmia tullut Yasminellen (tai jonkin muun merkin) kanssa...?

Koska jos nyt pitäisi vaihtaa merkistä toiseen, niin olisi kiva tietää, onko tämä vain Yasminellen "erikoisuus" vai tekevätkö KAIKKI e-pillerit enemmän tai vähemmän samaa vahinkoa...??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu